Karelski pies na niedźwiedzie - charakter

Karelski pies na niedźwiedzie – opis rasy

Karelski pies na niedźwiedzie był i jest niezastąpionym pomocnikiem myśliwego. Był w stanie bez problemu wywęszyć zwierzynę, niezależnie od tego, czy był to wilk, czy niedźwiedź, a następnie dogonić ją, osaczyć i powiadomić myśliwych. Jest to piękny i bardzo efektowny psiak o ciekawym charakterze. Nie jest typowym psem do towarzystwa, ale trudno nie zauważyć jego uroku i lojalności. 

Karelski pies na niedźwiedzie – charakter 

Jest to rasa dla osób, które nie szukają ślepo posłusznego psa. Pies karelski nie jest ślepo zapatrzony w swojego opiekuna, jest dość niezależny, odważny i cięty. 

Jest również bardzo zrównoważony i powściągliwy. Więź łączona go z człowiekiem jest bardzo mocna, ale psiak nie okazuje swoich uczuć w wylewny sposób. Jest raczej powściągliwy w wyrażaniu swoich uczuć, mimo tego, że naprawdę kocha swojego opiekuna. Pies karelski potrafi być czasami bardzo wylewny i entuzjastyczny, ale trzeba jednak liczyć się z tym, że jest raczej opanowany, spokojny i chowający swoje uczucia. 

Ta rasa psa jest również znana z wielkiej potrzeby niezależności i posiadania własnej przestrzeni, w której będzie panem i władcą, gdzie nikt nie będzie mu przeszkadzał. 

Ten pies ma niesamowity węch i jest bardzo wytrwały – bez wytchnienia dąży do celu, co czyni z niego niezwykle skutecznego psa tropiącego. Niektórzy opiekunowie uprawiają z psiakiem agility. I choć psiak w tym sporcie sprawia się świetnie, jego ponadprzeciętne umiejętności skakania mogą stanowić problem w codziennym życiu, kiedy psiak potrafi bez problemu przeskoczyć dwumetrowe ogrodzenie. Sprawia to, że są prawdziwymi mistrzami ucieczek. Kiedy trzeba, potrafią nie tylko zrobić podkop i uciec z ogrodu, ale również przeskoczyć ogrodzenie i uciec w siną dal. 

Reklama

Pies na niedźwiedzie – wychowanie 

Wychowanie tego psiaka powinno opierać się na żelaznej konsekwencji. Jednak tak jak w przypadku każdej innej rasy psa, żelazna konsekwencja nigdy nie może oznaczać przemocy, czy agresji. Jeśli opiekun będzie stosował wobec psa karelskiego agresję, kary fizyczne, pies z prędkością światła zamknie się w sobie, straci wszelki szacunek i zaufanie do opiekuna i / albo zaatakuje. Zapewniam, że nie chcielibyście stanąć do walki z psem karelskim. Nietrudno wyobrazić sobie jego siłę i zaciętość, skoro był w stanie poradzić sobie z niedźwiedziami. Komunikacja i wzajemny szacunek przede wszystkim! 

Karelski pies – zdrowie i żywienie 

Jest to bardzo zdrowa rasa psów, która miewa czasami problemy o podłożu genetycznym, mianowicie choroby endokrynne, do których zalicza się przede wszystkim karłowatość przysadkowa. 

Reklama

Psy karelskie cieszą się bardzo dobrym apetytem i nie wybrzydzają podczas jedzenia. Bardzo dobrze będą się czuły na wysokiej jakości karmie komercyjnej, ale równie dobrze będą się czuły jedząc BARF, czy gotowane jedzenie. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli pies jest pracujący, powinien dostawać odpowiednio więcej jedzenia i przede wszystkim mięsa. 

Karelski pies na niedźwiedzie – cena 

Cena szczeniaka to od 1200 – 2000 zł, a miesięczne utrzymanie dorosłego psa to od 200 – 250 zł. Pies karelski żyje średnio od 10 – 12 lat. 

Jego wysokość to 57 cm u psów i 52 cm u suczek. Waga to 25 – 28 kg u psów i 17 – 20 kg w przypadku suczek. 

Jego szata jest twarda i prosta. Jest nieco dłuższa na grzbiecie, na karku i udach jest nieco dłuższa. 

Reklama

Psy na niedźwiedzie – historia 

Oficjalny wzorzec rasy powstał w 1945 roku, mimo tego, że jest to naprawdę stara rasa psa. Psiaki te były używane do polowań przez karelczyków, którzy pochodzili z Karelii, krainy leżącej na północy Europy, pomiędzy Finlandią a morzem czarnym. 

Jednak rasę spopularyzowali i tak naprawdę odkryli Finowie, którzy podczas migracji Rosjan zabrali ze sobą psiaki. Finowie zainteresowali się hodowlą tej rasy i zarejestrowali ją jako osobną rase w swoim Kennel Klubie w 1935 roku. 

Finowie uratowali psy karelskie przed wyginięciem w czasie tzw. wojny zimowej, dzięki czemu do dzisiaj możemy cieszyć się tymi mądrymi i pięknymi psami. Druga wojna światowa sprawiła, że rasa praktycznie wyginęła, pozostało zaledwie pięćdziesięciu osobników. Finowie nie dali jednak za wygraną zabrali się za odbudowę rasy. 

Rasa pojawiła się w Polsce w latach 60 XX wieku i zyskała ogromną rzeszę fanów wśród myśliwych, szczególnie wśród tych, którzy polowali na dziki i jelenie. Obecnie w Polsce działa wiele hodowli, które hodują psy o doskonałym charakterze i imponującym rodowodzie. 

Reklama
Reklama

Karelski pies na niedźwiedzie – hodowla 

W Polsce działa obecnie wiele hodowli, choć na szczeniaka czasami trzeba trochę poczekać. 

Karelskie psy na niedźwiedzie – pielęgnacja 

Mimo tego, że jest to psiak o puszystej sierści, nie jest on zupełnie skomplikowany w pielęgnacji. Wystarczy raz w tygodniu wyczesać go porządnie szczotką przeznaczoną do jego rodzaju sierści. W okresie linienia, czyli dwa razy w roku należy czesać go częściej, około dwóch razy w tygodniu. 

Poza powyższymi należy kąpać psiaka według potrzeb, przycinać mu regularnie pazury, sprawdzać stan uszu i przecierać oczy zwilżonym wacikiem, żeby pozbyć się wszelkich zabrudzeń. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Ogar Polski – opis rasy

Klasyfikacja FCI grupa VI, sekcja 1.1, nr wzorca 52. Właściciel wybitnego węchu i doskonałej orientacji w [...]

Dodaj komentarz

Reklama