Border Terrier - szczeniaki, charakter

Border Terrier – opis rasy, cena, hodowla, szczeniaki, charakter

Border terrier jest psiakiem o dość kwadratowej budowie ciała i szorstkiej sierści. Uwielbia zabawę i ruch na świeżym powietrzu, co sprawia, że będzie świetnym psem dla wszystkich, którzy uwielbiają przebywać na zewnątrz. Border terrier jest również znany z silnego instynktu łowieckiego i nieskończonych pokładów energii. 

Border terrier – charakter 

Border może na pierwszy rzut oka wydawać się dość przeciętnym psiakiem, ale jest to bardzo dalekie od prawdy. Psiak ten przypomina nieco misia maskotkę dzięki swoim krótkim, opadającym uszom, mądrym spojrzeniu i głowie o bardzo proporcjonalnym kształcie, który jest często porównywany do wydry. Jedną z bardziej charakterystycznych cech tej rasy jest długi ogon, którego nigdy się nie przycina. 

Przechodząc jednak do cech charakteru tego psiaka, warto zacząć od jego ponadprzeciętnej wytrzymałości na przeróżne warunki atmosferyczne. Jest to psiak nie tylko odporny, ale również bardzo aktywny, niezależnie od tego, czy pada deszcz, czy śnieg. Border został wyhodowany w taki sposób, by dobrze funkcjonował w grupie, dlatego nie ma problemu z tym, że w domu przebywają inne zwierzęta, bynajmniej, chętnie się z nimi zaprzyjaźni, oczywiście z pewnymi wyjątkami, o czym za chwilę. 

Mimo swojego przyjaznego charakteru, nie można nigdy zapominać o tym, ze border jest terierem, a w związku z tym będzie wykazywał chwilami upartość i zaciętość. Nie poleca się np. zakupu dwóch samców borderów, ponieważ może to prowadzić do bójek i zaczepek. 

Poza powyższymi lekkimi niedogodnościami, jest to tak naprawdę pies, który sprawdzi się zarówno dla początkującego, jak i bardziej zaawansowanego opiekuna. Głównym kryterium jakie trzeba wziąć pod uwagę przed zakupieniem tej rasy jest na pewno to, czy lubisz ruch, w szczególności na dużym powietrzu. Border jest psiakiem, który nie tylko to uwielbia, ale również bardzo dobrze sprawdza się w psich dyscyplinach sportowych, takich jak agility i flyball. Jeśli lubisz spędzać czas aktywnie, ta rasa sprawdzi się u Ciebie świetnie. 

Border może być trzymany w mieszkaniu, nie jest to hałaśliwy psiak. Ostrzega przed niebezpieczeństwem, ale robi to tylko wtedy, kiedy uważa za słuszne, nie szczeka bez powodu. 

Reklama

Ten psiak potrzebuje opiekuna, który będzie mu poświęcał dużo czasu i okazywał czułość. Tylko wtedy będzie się dobrze rozwijał i szybko uczył. Opiekun powinien być także dla psiaka autorytetem, jednak relacja powinna być zawsze oparta na wzajemnym szacunku i cierpliwości. 

Border terrier – historia 

Historia bordera sięga XVIII wieku, kiedy psiaki te były uwieczniane na obrazach przedstawiających polowania. Na terenie Anglii i Szkocji hodowano teriery, który były bardzo przydane w polowaniu na lisy i w tępieniu gryzoni. Border terier towarzyszył również farmerom i pasterzom. Oficjalnie uznano go za rasę w 1920 roku. 

Reklama

Border terrier – pielęgnacja 

Border jest terierem i jego sierść wymaga trymowania kilka razy do roku. Psiak linieje standardowo dwa razy w roku, ale jest to bardzo delikatne linienie i jest w ogromnej mierze opanowywane przez zabieg trymowania. Warto również regularnie czyścić jego uszy, mogą mieć one skłonność do infekcji z uwagi na ograniczony dostęp powietrza do środka ucha. 

Border terrier – zdrowie i żywienie 

To zdrowy i wytrzymały psiak, rzadko dokuczają mu jakiekolwiek choroby, warto jednak wspomnieć o tym, że może mieć problemy ze zwichnięciem rzepek kolanowych, dlatego warto dbać o stawy pupila od najmłodszych lat. 

Jeśli zaś chodzi o żywienie, nie jest to zupełnie wymagający pies. Dobrej jakości karma w zupełności wystarczy, jednak trzeba uważać na wielkość porcji, ponieważ bordery są łakomczuchami, które z łatwością przybierają na wadze, szczególnie po kastracji / sterylizacji. 

Border terrier – opis rasy 

Border waży od 6 – 7 kg (pies) i 5 – 6,5 kg (suczka). Psiak ten żyje od 12 do 14 lat, a jego miesięczne utrzymanie do koszt od 80 – 100 zł. 

Reklama

Border terrier – hodowla 

Cena szczeniaka to koszt od 2000 – 3000 zł. Średnia długość życia bordera wynosi od 12 do 14 lat, zatem są to dość długowieczne psy.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama