Pies czy suczka

Top 10 najpopularniejszych ras małych psów

Małe pieski są naprawdę urocze. Można je bez problemu trzymać w mieszkaniu, ich transport bez absolutnie bezproblemowy i można z nimi podróżować i wychodzić do wielu miejsc. Z uwagi na mieszkanie w dużym mieście, coraz więcej osób decyduje się na psiaka niedużej rasy. Ich kolejną zaletą jest to, że statystycznie żyją dłużej od dużych psiaków. Jakie są najpopularniejsze rasy małych psów? 

Małe psy – rasy do mieszkania 

Tak jak wspomniałam wyżej, mały rasy psów są bardzo popularne ze względu na swoją mobilność, słodki wygląd i statystycznie dość długi czas życia. Małe rasy psów są także idealne do trzymania w mieszkaniu z uwagi na swoje niewielkie rozmiary, niezbyt dużą potrzebę ruchu i to, że zazwyczaj nie są zbyt hałaśliwe i nie mają zbyt silnego instynktu terytorialnego i obronnego. Jednak mimo tego, że są to psy o niewielkich rozmiarach, trzeba pamiętać, że one również potrzebują regularnych spacerów i dużej ilości uwagi. Bardzo często w przypadku małych ras zbyt mała ilość atencji kończy się problemami behawioralnymi, takie pieski mogą zacząć robić się szczekliwe, hałaśliwe, nieznośne, a nawet agresywne. Jednymi z najbardziej popularnych ras psów do mieszkania są z pewnością yorki, pudle, shih tzu, sznaucery, mopsy i buldogi. 

Małe rasy psów – nie traktuj ich jak zabawki! 

Niestety z uwagi na swoje niewielkie rozmiary i to, że są naprawdę urocze, małe psiaki często są traktowane pobłażliwie, bez konsekwencji i wyznaczania zasad, co ma niestety przykre konsekwencje zarówno dla opiekunów, jak i dla psiaków. Najmniejsze psy bardzo często cierpią na tzw. syndrom małego psa, który oznacza, że pies przez to, że jest traktowany pobłażliwie i jak bezbronne, niewinne dziecko, staje się po prostu niewychowany i znerwicowany. Można zaobserwować zwiększoną agresję, gryzienie, niepozwolenie zabrania sobie zabawki, czy częste szczekanie. Trzeba pamiętać, że mimo swoich niewielkich rozmiarów, małe pieski to pełnoprawne psy, które potrzebują tego, żeby traktować je poważnie i z szacunkiem. Nie trzeba ich podnosić, kiedy zbliża się większy pies, nie należy ich nadmiernie przytulać i głaskać – one naprawdę potrzebują przestrzeni osobistej i przestrzeni do tego, żeby wyrazić siebie. 

Rasy psów małych – problemy ze zdrowiem 

Niestety najmniejsze psy miewają często problemy zdrowotne, ale trzeba też zaznaczyć, że tak naprawdę żadna rasa psa nie jest od nich wolna. Często są to jednak zupełnie inne choroby od tych, na które zapadają psy większych raz i warto zdawać sobie z tego sprawę. Jakie choroby są charakterystyczne dla małych piesków? 

Hipoglikemia 

Hipoglikemia, tak jak u ludzi, tak u zwierzaków oznacza spadek cukru we krwi. Może być on wywołany stresem albo cukrzycą i prowadzić do omdleń. Jest to dość powszechna przypadłość u rasy małych psów. 

Reklama

Zapaść tchawicy 

Jest to choroba tchawicy, która niestety jest postępująca i pojawia się wtedy, kiedy słabną pierścienie, które są odpowiedzialne za jej podtrzymywanie, co sprawia, że psiakowi coraz trudniej się oddycha. Zapaść tchawicy można leczyć farmakologicznie lub operacyjnie. 

Syndrom brachycefaliczny 

Jest bardzo często spotykany i charakterystyczny dla ras, które mają spłaszczone pyszczki i krótkie kufy, jak np. mops, buldog, pekińczyk, czy bokser. Syndrom ten polega na problemach związanych z oddychaniem i górnymi drogami oddechowymi. 

Reklama

Zapalenie trzustki 

Zapalenie trzustki dopada również większe rasy psiaków, ale jednak trudno zaprzeczyć, że najczęściej występuje jednak u mniejszych psów. Do jej rozwoju mogą się przyczynić infekcje, otyłość, zaburzenia metabolizmu, czy różnego rodzaju urazy. 

Choroba Legga – Calvego – Perthesa 

Ta choroba dotyczy stawów, a konkretnie miejsca łączenia się kości udowej z kością biodrową. Problem pojawia się w momencie, kiedy przepływ krwi do główki kości udowej jest przerwany. Komórki zaczynają wtedy obumierać, a sama główka ulega zniekształceniu. Jak nietrudno się domyślić, powoduje to u psa ból, dyskomfort i problemy z chodzeniem, ostatecznie doprowadzając do zaniku mięśni w tej części ciała. Dobra wiadomość jest taka, że diagnozuje się ją dość szybko, ponieważ pojawia się ona u psiaków już w 4 – 12 miesiącu życia. 

Zaburzenia homeostazy 

Homeostaza jest stanem równowagi w organizmie, kiedy wszystkie układy funkcjonują prawidłowo. Zaburzenia homeostazy u małych psiaków mogą wystąpić wtedy, kiedy mały pies jest wystawiony na działanie niskich albo wysokich temperatur. Jednak szczególnie niebezpieczne są niskie. Wyjście na spacer przy minus kilku stopniach może mieć przykre konsekwencje, dlatego małe pieski na spacery powinno ubierać się w specjalne ubranka. 

Małe pieski – top 10 ras 

Yorkshire Terrier 

O yorkach pisałam już wielokrotnie, ale trudno nie wspomnieć o nich raz jeszcze w rankingu najbardziej popularnych małych ras psiaków. Yorki są bardzo popularne i obecnie trudno znaleźć osobę, która by o nich nie słyszała. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, mają bardzo odważne i waleczne serce. W końcu to terriery, silne i czujne psiaki. Są niestety dość często szczekające i bardzo czujne, tak jak wspomniałam przed chwilą, dlatego bez wahania dają znać swojemu opiekunowi o tym, że dzieje się coś niepokojącego. 

Reklama

Pudel miniaturowy 

Pudle są bardzo wdzięcznymi psiakami. Które zachwycają swoim urokiem wielu ludzi. Są bardzo inteligentne i lojalne, szybko się uczą i bez problemu wykonują sztuczki. Są to czułe psiaki, które uwielbiają dużą dawkę uwagi od swoich opiekunów, chętnie również biorą udział w szkoleniach. Są też świetnie dla początkujących. 

Shih tzu 

Shih tzu chyba najbardziej zasłynął tym, że jest uważany za psa dla alergików. Są to urocze psiaki, których trudno nie pokochać od pierwszego wejrzenia. Są towarzyskie, ufne i uwielbiają dzieci. Ich wadą jest to, że bywają dość uparte. 

Sznaucer miniaturowy 

Sznaucery są ostatnimi czasy coraz bardziej popularne w Polsce. Ten mały piesek dogada się zarówno z dorosłymi, jak i z dziećmi. Świetnie nadaje się do mieszkania, choć trzeba pamiętać, że potrzebuje dużej ilości ruchu. Jego sierść trzeba regularnie trymować specjalnym trymerem, żeby pozbyć się martwego włosa i chodzić z nim do psiego fryzjera. To bardzo przywiązane do opiekuna psiaki, jednak trzeba pamiętać, że sznaucery są bardzo uparte i mogą być szczekliwe. Dobrym rozwiązaniem w przypadku tej rasy będzie szkolenie. 

Szpic miniaturowy pomeranian 

Pomeraniany podbijają internet z pieskiem Boo na czele. Są to bardzo przyjazne psiaki, którym uśmiech dosłownie nigdy nie schodzi z pyszczka. Czasami mogą być nieco zarozumiałe i zbyt dumne, a także szczekliwe, ale poza tym są wspaniałymi psiakami, których trudno nie kochać. Dobrze sprawdzą się w mieszkaniu i dla rodzin z dziećmi. 

Reklama
Reklama

Buldog francuski 

Buldogi również królują ostatnio w internecie. Te małe pieski uwielbiają zabawę i spacery (ale przede wszystkim zabawę). Uwielbiają przebywać blisko swojego opiekuna, ale niestety ze względu na spłaszczony pyszczek mogą mieć problemy z oddychaniem. Ten psiak nie wymaga dużej ilości ruchu, ważne, żeby był regularny. 

Corgi 

Corgi wszyscy kojarzymy jako ulubieńców królowej Elżbiety II, która hoduje te cudowne psiaki i towarzyszą jej one od młodości. Uwielbiają zabawę, są bardzo wierne, inteligentne i towarzyskie. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, świetnie nadają się na stróżów, bywają szczekliwe. 

Bichon frise 

Bichon frise to idealny pies domowy, który jest po prostu przepiękny. Jest to bardzo przyjazny piesek, który lubi przytulanie, zabawę i dzieci. Bardzo źle znosi samotność i pozostawiony na długo sam może niszczyć i szczekać. Warto wybrać się z nim na szkolenie. 

Mops 

Mopsy są znane ze swoich dużych, ciemnych oczu i spłaszczonego pyszczka. Uwielbiają zabawę i popisywanie się. Uwielbiają się przytulać, nie wymagają dużej ilości ruchu i uwielbiają towarzystwo. Czego chcieć więcej? Mopsik nie nada się jednak dla osób bardzo aktywnych fizycznie. 

Maltańczyk 

Maltańczyk to świetny pies domowy, który bardzo mocno przywiązuje się do swojego opiekuna i uwielbia chodzić na nim krok w krok. Nadaje się dla alergików, ponieważ nie posiada podszerstka. Źle znosi brak towarzystwa, ponieważ został wyhodowany właśnie po to, żeby go dotrzymywać. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Kishu Inu

Czasami określany jako Kishu lub Kishu Ken, szlachetny pies Kishu jest starożytnym japońskim psem, o [...]

Dodaj komentarz

Reklama