Owczarek flandryjski (Bouvier des Flanders) – opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa I, Sekcja 2, nr wzorca 191. Podlega próbom pracy.

Owczarek flandryjski to doskonały pies rodzinny. Rewelacyjnie opiekuje się dziećmi jak i innymi członkami stada. Cechuje się on dużą żywiołowością oraz aktywnością. 

RYS HISTORYCZNY RASY:

Powstanie rasy owczarek flandryjski nie jest jednoznacznie poznane. Istnieje wiele teorii na ten temat i jedna z nich mówi, że zwierzęta te przyjechały na tereny Flandrii wraz z hiszpańskimi najeźdźcami. Z kolei inna uważa, że połączono barbeta z mastifem oraz owczarkiem pikardyjskim tworząc tym samym owczarka. Natomiast jeszcze inna opowiada o tym, że czworonóg ten jest potomkiem beauceronów i gryfonów. Nie mniej jednak zwierzęta te swoją ojczyznę uznają obszara Francji i Belgii zwany Flandrią. Fakt ten wywołał nie małe kłopoty w uznaniu tej rasy, ponieważ oba te kraje rościły sobie prawa do owczarka flandryjskiego. 

Główną rolą tego czworonoga była pomoc na pastwisku pełnym bydła, ale również służył on jako pies pociągowy.  

OWCZAREK FLANDRYJSKI WYGLĄD:

Owczarek flandryjski to czworonóg tzw. typu sub – brachymorficzny. Jego tułów charakteryzuje się krótką oraz zwartą budową. Z kolei kończyny pies tej rasy ma mocne z dobrze rozwiniętą tkanką mięśniową. Owczarek flandryjski jest silny lecz nigdy ociężały. Ocena całokształtu tego zwierzęcia powinna być przeprowadzana w ich naturalnej pozycji , nigdy po ustawieniu przez wystawcę. Długość tułowia mierzona od stawu barkowego aż do guza siedzeniowego wynosi mniej więcej tyle samo co wysokość psa w kłębie. Z kolei stosunek długości czaszki tego owczarka do długości kufy to 3 do 2. 

Reklama

Głowa wyróżnia się masywnym wyglądem, głównie z powodu występowania brody oraz wąsów. Jest ona bardzo proporcjonalna do całej sylwetki zwierzęcia. Rasa ta ma dobrze rozwiniętą czaszkę, o płaskim kształcie, odrobinę dłuższą aniżeli szerszą. Jej linie górne i kufy są niemalże równoległe. Pojawiająca się bruzda czołowa jest ledwie widoczna, a stop – lekko zaznaczony. Nastroszone brwi sprawiają, że zdaje się być on (stop) mocniejszy wprost przeciwnie od jego rzeczywistego wyglądu. Natomiast grzbiet nosa charakteryzuje się wypukłą budową. Owczarek flandryjski ma oczy nie za wypukłe, ani nie są za głęboko osadzone.Mają one lekko owalny kształt, umieszczone są w prostej linii na głowie psa, a ich kolor jest ciemniejszy im ciemniejsza jest jego szata. Powieki są czarne zupełnie pozbawione oznak depigmentacji (trzecia jest kompletnie niewidoczna). Uszy u tej rasy mają kształt trójkąta, a ich wielkość jest adekwatna do wielkości głowy psa. Osadzone wysoko i miękkie w dotyku. Nos w kolorze czarnym, duży, zaokrąglony z wydatnymi, szerokimi nozdrzami. Kufa owczarka flandryjskiego wyróżnia się szeroką budową z mocnymi szczękami, z prostą linią górną, która na swym końcu zdecydowanie zwęża się (nigdy nie jest ona szpiczasta). Obwód kufy mierzony poniżej oczu wynosi mniej więcej tyle samo co długość głowy psa. Mocne szczęki o jednakowej długości u czworonogów tej rasy posiadają wargi o dużej pigmentacji oraz zęby mocnej budowy, białe, rozstawione dość równo. Według wzorca zgryz powinien być w typie nożycowym lub cęgowym. Owczarek posiada płaskie policzki, a jego łuki jarzmowe nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Szyja przechodzi płynnie w łopatki i zbudowana jest z dobrze rozwiniętej tkanki mięśniowej. Jest wysklepiona w sposób łukowaty, natomiast podgardle u tej rasy nie występuje. Linia górna ciała jest prosta i stosunkowo mocna, z silnie zaznaczonym kłębem. Grzbiet z kolei, charakteryzuje się krótką oraz szeroką budową, to samo dotyczy jego lędźwi. Zad natomiast, tworzy przedłużenie linii grzbietu. Głęboka klatka piersiowa sięga łokci owczarka. Jest ona stosunkowo szeroka lecz nigdy jej kształt nie przypomina beczki. Ogon to wyraźnie przedłużona linia kręgosłupa, osadzony wysoko, w przeszłości cięty. Owczarek flandryjski ma kończyny z mocnym kośćcem i doskonałymi mięśniami. Są one proste, natomiast widziane z przodu ustawione są równolegle do siebie. Łapy charakteryzują się krótką i zwartą budową oraz okrągłym kształtem. 

Okrywa włosowa zbudowana z dwóch warstw o długości wynoszącej 6 cm. Pierwszą z nich stanowi podszerstek przylegający do ciała psa. Z kolei drugą warstwę tworzy włos okrywowy. Owczarek flandryjski ma sierść w dotyku twardą, suchą, bez widocznego połysku. Nie jest ona ani długa, ani krótka. Wzorzec nie akceptuje jej w formie wełnistej czy kędzierzawej. Musi być po prostu lekko zmierzwiona. Na głowie psa jest ona krótka, natomiast na zewnętrznej stronie uszu – najkrótsza. Z kolei wewnętrzną stronę uszu wyściela włos okrywowy o średniej długości. W związku z wąsami występującymi na górnych wargach oraz długą brodą na podbródku, owczarek flandryjski ma dość groźny wygląd. Z kolei nad jego oczami sierść tworzy mocno nastroszone brwi, które w widoczny sposób podkreślają łuki brwiowe. U psa tej rasy okrywa włosowa jest gęsta, niemalże nieprzemakalna, a najtwardsza jest ona w okolicach grzbietu. Akceptowane umaszczenie tego zwierzęcia to szare oraz pręgowane z lekką domieszką czerni. Jedyne dopuszczalne znamię to mała biała gwiazdka na piersi zwierzęcia.

Reklama

Dorosły samiec owczarka flandryjskiego osiąga wysokość w kłębie od 62 do 68 cm. Z kolei suki są mniejsze o ok. 3 cm. Masa ciała psa tej rasy oscyluje w granicach 35 – 40 kg, natomiast u samic – od 27 do 35 kg.

Cena za szczenię z rodowodem wynosi ok. 4000 zł.

OWCZAREK FLANDRYJSKI PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Owczarek flandryjski w związku z charakterystyczną budową swej sierści bywa łatwy w utrzymaniu go w czystości. Nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ praktycznie nie linieje. Musi być tylko regularnie szczotkowany, a hodowcy polecają wykonywać u niego trymowanie oraz strzyżenie stosunkowo cyklicznie.

Niestety czworonóg ten co raz bardziej i częściej narażony jest na występowanie takich dolegliwości jak – dysplazja stawów biodrowych oraz łokciowych. Natomiast w związku z dużymi rozmiarami ma również predyspozycje do niebezpiecznego dla życia – skrętu żołądka. Pojawiają się także osobniki zmagające się z chłoniakami lub mięsakami kości. Owczarek flandryjski miewa specyficzne zaburzenie w obrębie strun głosowych (zazwyczaj jest to ich porażenie) albo pojawia się u niego miopatia, która prowadzi do ciężkiego oddechu zwierzęcia, obfitego ślinienia oraz sinienia języka. Z kolei u osobnika starszego, wiekowego mogą pojawiać się choroby oczu np. zaćma. 

Reklama

Należy pamiętać, że owczarek flandryjski nie jest rasą długowieczną.

OWCZAREK FLANDRYJSKI CHARAKTER I USPOSOBIENIE:

Owczarek flandryjski charakteryzuje się dużą pracowitością i wytrzymałością. Hodowcy cenią go za odwagę oraz lojalność. Doskonale sprawdza się w roli stróża lub psa obronnego, ponieważ ma on duże predyspozycje do takich zadań. Sam jego wygląd napędza strachu i dystansu, ale w razie potrzeby zwierzę to potrafi walczyć bardzo zacięcie. Jednakże nie wykazuje on agresywnych zachowań, co oznacza, że bez znaczącej przyczyny nie przystąpią do ataku. 

To niezwykle inteligentny pies. Owczarek flandryjski jest łatwym czworonogiem do ułożenia i wyszkolenia. Musi mieć tylko konsekwentnego oraz stanowczego opiekuna. Dodatkowo idealny właściciel psa tej rasy musi posiadać w sobie wiele pokładów cierpliwości. Zwierzę to bywa uparte dlatego potrzebuje spokoju oraz dużej systematyczności i wytrwałości ze strony człowieka. Należy pamiętać u owczarka flandryjskiego metody oparte na sile i karach cielesnych odniosą całkowicie odmienny skutek od zamierzonego. Co więcej, mogę one spowodować utratę zaufania, choć pies tej rasy wychowywany w odpowiedniej atmosferze zawsze chętnie współpracuje z człowiekiem. 

Hodowcy twierdzą, że czworonóg ten ma silnie wyrobiony instynkt opiekuńczy, który sprawia, że mocno przywiązuje się do członków swej rodziny. Jednakże za swego przywódcę uznaję tylko jedna osobę, którą sam sobie wybiera. Rewelacyjnie dogaduje się z dziećmi. Do najmniejszych i najmłodszych członków rodziny podchodzi z ogromną delikatnością (zwłaszcza, że jest to dość sporych rozmiarów pies). Dodatkowo posiada w sobie mnóstwo cierpliwości w stosunku do maluchów. 

Reklama
Reklama

Owczarek flandryjski ma duży temperament, jest wesoły i praktycznie ciągle chętny do zabawy. W związku z późnym dojrzewaniem potrafi zachowywać się jak szczenię nawet w wieku trzech lat. To bardzo aktywne fizycznie i sprawne zwierzę, a co za tym idzie – potrzebujące mieć zapewnioną dużą dawkę ruchu każdego dnia. Uwielbia pływać (robi to w doskonałym stylu), jest spokojny i wewnętrze bardzo zrównoważony. Jako, że należy on do psów pasterskich musi mieć stały kontakt ze swoim ludzkim stadem, ponieważ tylko w taki sposób może on pokazać wszystko dobre co w nim drzemie.

Owczarek flandryjski to pies uznawany za dość wszechstronnego zwierzaka rodzinnego. Nie ma zapędów do hałasowania bez powodu, nie wykazuje on agresji ale przy tym zwierzęciu, każdy człowiek (czy mały czy duży) będzie czuł się bezpiecznie. Ma on bowiem gołębie serce, a że jest on typowym psem pasterskim bacznie i skrupulatnie pilnuje swojego stada. Nikomu nie pozwala się oddalać do domu – zwłaszcza dotyczy to dzieci, a na spacerze pilnuje by członkowie rodziny nie rozchodzili się lecz byli blisko siebie. Miłośnicy rasy twierdzą, że czasami owczarek flandryjski bywa nadopiekuńczy i ta cecha może z czasem stać się uciążliwa.

W związku z jego budową okrywy włosowej (ma ona nieprzemakalne właściwości) idealnym miejscem do życia dla psa tej rasy jest dom z ogrodem. Większość czasu będzie spędzał on na zewnątrz, bo właśnie na świeżym powietrzu czworonóg ten czuje się najlepiej.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama