Jak powinna wyglądać psia kupa?

Psia kupa, czyli co odchody mogą powiedzieć nam o zdrowiu naszego zwierzaka

Psia kupa z pewnością nie jest tematem przyjemnym – mimo że udało się przez ostatnie lata wykształcić kulturę sprzątania po swoich czworonogach, dla nikogo nie jest to raczej przyjemność, a raczej nieunikniony obowiązek, z którym należy się rozprawić jak najszybciej. Nie zawsze jest to jednak właściwe podejście, zwłaszcza jeśli zależy nam na zdrowiu naszego pupila – odpowiedzialny opiekun powinien przy okazji pozbywania się nieczystości zwracać uwagę czy przypadkiem nie wydają się one inne niż zazwyczaj. Wszelkie zmiany konsystencji, zapachu czy koloru mogą bowiem wskazywać na mniej lub bardziej poważne problemy zdrowotne u psa.

Jak powinna wyglądać psia kupa?

Prawidłowe rozpoznanie problemów, na jakie może wskazywać kupa psa, wymaga zrozumienia, jak powinna wyglądać kupa zdrowa. “Wzorcowy” stolec powinien: być w brązowym kolorze i lekko połyskiwać; mieć średnio intensywny lub łagodny zapach; być uformowany i zwarty, ale jednocześnie wilgotny. Stolec nie powinien być ani zbyt twardy ani miękki – hasłem, którego używa się czasem dla określenia tej konsystencji jest “plastelinowaty”. Sprzątając po swoim psie z łatwością można zauważyć wszelkie podejrzane anomalie. Wszelkie zmiany w tym zakresie, tzn. zmiana koloru, konsystencji czy zapachu, powinny być dla opiekuna niepokojącym sygnałem, zwłaszcza jeśli karmiony jest przez cały czas tak samo i wykluczyć można wpływ nowej karmy czy reakcję alergiczną.

Krew w kale psa

Jednym z najłatwiej zauważalnych i prawdopodobnie najsilniej wzbudzającym podejrzenia człowieka niechcianych znaków choroby w psiej kupie jest krew. Jej obecność może wskazywać na szereg różnych problemów, w tym przede wszystkim chorób samego przewodu pokarmowego, z którymi najczęściej jest kojarzona, ale w niektórych przypadkach także innych poważnych chorób.

Hematochezja, czyli właśnie obecność świeżej krwi w kale psa, oznacza jednak najczęściej, że krwawienie ma miejsce w jelicie grubym lub w samym odbycie. Może to wskazywać na zapalenie tego ostatniego lub zapalenie okrężnicy, ale także wynikać z choroby nowotworowej, w trakcie której błona śluzowa układu pokarmowego zostaje uszkodzona przez rozrastanie się zmian nowotworowych, a wraz z nią naczynia krwionośne, co wywołuje krwotok. Może też mieć bardziej prozaiczną przyczynę, jak obecność drażniącego śluzówkę ciała obcego.

Niezależnie od własnych podejrzeń, jeśli zaobserwuje się obecność krwi w kale psa, należy udać się z nim do weterynarza. Konieczne może okazać się znieczulenie psa i przeprowadzenie badania rektalnego, ponieważ przyczyn może być wiele. Poza wymienionymi wcześniej typowymi schorzeniami do możliwych wyjaśnień zaliczają się m.in.: parwowiroza, koagulopatie, histoplazmoza, polip odbytnicy, krwotoczne zapalenie żołądka lub jelit, wgłobienie biodrowo – okrężnicze czy ślepo okrężnicze, nieswoiste zapalenie jelit czy choroby pasożytnicze.

Czarna kupa u psa

Jeśli stolec psa ma ciemniejszy niż zazwyczaj, czarny, smolisty kolor, prawdopodobnie przyczyną jest również krwawienie, ale w innym miejscu niż w przypadku świeżej krwi widocznej w kupie. Taki kał wskazuje raczej na krwawienie w przednim odcinku układu pokarmowego lub nawet krwawieniu poza układem pokarmowym – przykładowo może ono mieć miejsce w układzie oddechowym (np. jamie ustnej, nosie, gardle czy płucach), skąd krew zostaje następnie połknięta przez psa i tym sposobem przedostaje się do jelit.

Reklama

Czarna, tzw. “smolista” lub “smołowata” kupa u psa może poza tym wiązać się z takimi problemami jak: wrzody i nadżerki żołądka i dwunastnicy, koagulopatie, guzy żołądka i jelita cienkiego, tęgoryjce dwunastnicy, chłoniak lub gruczolakorak, ale także być powiązana z dietą.

Luźne kupy u psa

Luźne kupy u psa, czyli inaczej biegunki, są prawdopodobnie jednymi z najczęściej pojawiających się problemów jeśli chodzi o stolce. Wynikają one ze zbyt dużej ilości wody w stolcu, jednak dokładne przyczyny mogą być bardzo różne.

Reklama

Nie zawsze biegunka będzie zwiastowała poważne problemy zdrowotne. Kluczowa jest w tym wypadku uważna obserwacja psa – jeśli nie występują dodatkowe objawy, takie jak wymioty, apatia czy odwodnienie (przy tym ostatnim pies ma suchy język i błony śluzowe, a do tego sztywną skórę na karku), można spróbować domowych sposobów na biegunkę u psa.

W dużej mierze przypominały będą one metody, które stosuje się w takich wypadkach u ludzi – w pierwszej kolejności warto na przykład podać psu węgiel lub probiotyki (istnieją też specjalne probiotyki dedykowane psom). Następnie przez pełną dobę stosujemy u psa głodówkę – stolec powinien się po tym czasie poprawić. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie karmy, ale w mniejszych niż zazwyczaj porcjach i lekkostrawnej, a więc przeznaczonej do tego rodzaju sytuacji, np. specjalnej karmy weterynaryjnej lub chudego mięsa. Przez kolejnych kilka dni, jeśli następuje poprawa, można zwiększać wielkość porcji.

Jeśli natomiast przez co najmniej dwie doby biegunka nie będzie ustępować mimo zastosowania głodówki i węgla lub probiotyków, a także jeśli pies wykazuje dodatkowe objawy – jest apatyczny, wymiotuje, jest odwodniony i ogólnie osłabiony – koniecznie należy udać się do weterynarza. Luźne kupy u psa mogą wskazywać na poważniejszy problem, np. rozwijającą się chorobę nowotworową. Odpowiednia diagnoza i późniejsza pomoc czworonogowi mogą się okazać możliwe dopiero po dokładniejszych badaniach, np. USG, morfologii, RTG czy badaniu samego kału.

Zatwardzenie

Przeciwnym problemem do biegunki jest oczywiście zatwardzenie, które poznać można po zachowaniu psa – jeśli załatwianie się sprawia mu wyraźną trudność, a kał jest suchy i zbyt twardy, a do tego jest go bardzo mało (lub nie ma wcale), należy zastanowić się, co może być przyczyną tego stanu i skonsultować się z weterynarzem. Czasami winna będzie dieta psiaka i nadmiar określonych składników pokarmowych (jak błonnik) czy produktów (jak kości). Kiedy indziej jednak zatwardzenie jest tylko widocznym objawem poważniejszej choroby, np. rozrostu prostaty.

Reklama

Żółta kupa u psa

Jeśli w stolcu zauważyć można żółte fragmenty, mogą one być tłuszczem i oznaczać, że w diecie psa jest tego składnika pokarmowego zbyt wiele lub wskazywać na niedobór niektórych enzymów. Nie należy bagatelizować takiego sygnału – zaniedbanie kwestii ustalenia właściwego poziomu tłuszczu w diecie psa może doprowadzić do rozwinięcia się u niego zapalenia trzustki. Innym objawem, na który warto zwrócić uwagę jest też utrzymujący się dłużej niż dwa dni śluz w kale psa.

Zielona kupa u psa

Wystąpienie w stolcu koloru zielonego może mieć różne przyczyny. Niektóre będą prozaiczne – zważywszy na fakt, że zielony pigment przechodzi przez układ pokarmowy w zasadzie w niezmienionej postaci, zielona kupa u psa może po prostu wskazywać na wcześniejsze spożycie trawy lub innej rośliny. Czasami jednak zielony kolor kału może wiązać się np. ze stanem zapalnym w przewodzie pokarmowym, który powoduje, że żółć, czyli sok trawienny, nie wchłania się prawidłowo w przewodzie pokarmowym. Niezbędna może się więc okazać wizyta u weterynarza.

Pasożyty w kale psa

Pasożyty w kale psa pojawiają się stosunkowo rzadko – najczęściej o ich obecności świadczyły będą inne objawy, w tym m.in. biegunki z możliwą krwią, ale także wymioty, wahania apetytu, wychudzenie, apatia, ciężki oddech, czy podrażnienia dookoła odbytu. Może się jednak zdarzyć, że gołym okiem będziemy w stanie dostrzec w stolcu obecność pasożytów, co oczywiście powinno być sygnałem do natychmiastowej wizyty w klinice weterynaryjnej.

Zapisz się na newsletter!

Reklama
Reklama

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Jak długo żyją psy?

Ile lat żyje pies? Pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś się, jak długo właściwie żyją psiaki. Często słyszy [...]

Reklama

Czytaj dalej

Po co psu ogon?

W przypadku kotów sprawa jest jasna - ogon pomaga im utrzymać równowagę podczas skoków i [...]

Dodaj komentarz

Reklama