rasa psa Airedale Terrier

Airedale Terrier – charaketer, cena, szczeniaki, opis rasy

Airedale terrier jest oficjalnie największym terierem. I zapewne większość z was kojarzy go przynajmniej ze zdjęć. (Wystąpił również w kilku filmach). Jest to psiak o silnej budowie i bardzo zrównoważonej psychice. Jak wszystkie terriery, wykazuje dość dużą niezależność i upartość. Inteligencja i sprawność fizyczna to jego mocne cechy. 

Airedale terrier charakter 

Airedale ma charakterystyczną, zadziorną bródkę i bardzo mądre oczy. Jego sylwetka jest proporcjonalna i bardzo charakterystyczna dla terrierów. Jest to zdecydowanie inteligentny i radosny psiak, który uwielbia postawić na swoim. Jest również bardzo niezależny, dlatego nie nada się dla opiekunów, którzy oczekuje od psa bezwarunkowego posłuszeństwa. Jest bardzo przyjaźnie nastawiony do innych ludzi i zwierząt. Może mieć jednak problem z zaakceptowaniem drugiego samca swojej rasy. 

Kiedyś airedale był psem wykorzystywanym do tępienia szczurów. Obecnie jest psiakiem do towarzystwa i świetnym przyjacielem całej rodziny. Bardzo często widuje się go również na wystawach. Dobrze sprawdza się zarówno jako pies stróżujący, jak i jako pies obronny. Jest odporny na zaczepki innych psów i raczej nie ma problemu z wdawaniem się w bójki. 

Airedale wychowanie 

Warto wybrać się z tym psiakiem na trening, szczególnie na szkolenie posłuszeństwa, które będzie oparte na stanowczości i łagodności zarazem. Wszelka agresja wpływa na airedale bardzo źle i szybko zamyka się w sobie, a także traci zaufanie do swojego opiekuna. 

Psiak ten sprawdzi się doskonale jako pies dla całej rodziny. Nie znosi samotności i przebywania w odosobnieniu od swojej rodziny. Airedale będzie świetnym psem rodzinnym, o ile będzie traktowany jak jej pełnoprawny członek. Partnerska relacja z tym psiakiem jest kluczowa to zbudowania silnej i niepowtarzalnej więzi. Mimo swoich dość dużych rozmiarów, airedale odnajdzie się zarówno w domu, jak i w mieszkaniu. Jeśli jednak będzie mieszkał w mieszkaniu, należy pamiętać o tym, żeby zapewnić mu nie tylko dużą ilość ruchu, ale również wyzwań intelektualnych. Urozmaicone zabawy są absolutną koniecznością. 

Reklama

Terrier airedale historia 

Historia tych psiaków sięga aż XIX wieku w hrabstwie Yorkshire, kiedy to powstawały pierwsze osobniki tej rasy. Nazwa Airedale pochodzi od rzeki Aire, która była znana z ogromnej ilości ryb, przez co lokalną rozrywką było ich łowienie. Niestety wędkarze mieli problem ze złowieniem wystarczającej ilości ryb przez sprytne i świetnie radzące sobie z polowaniem w wodzie wydry, którym nie straszny był silny strumień wody. 

Dlatego, aby ułatwić polowania, zaczęto używać miejscowych psiaków do polowania na wydry. Były to psy średniego wzrostu, które cechowały się ponadprzeciętną zwinnością i niezbyt urodziwym wyglądem. Uroda jednak nie grała zbyt dużej roli, liczyło się przede wszystkim to, jak dobrze wykonywały swoje obowiązki. 

Reklama

Psiaki nazywane Broken Coated Working czy Old English były również używane do polowań na szczury. Ludność z mniejszych miasteczek takich jak Bradford, czy Leeds spotykała się w weekendowe wieczory i urządzała krwawe, okrutne spektakle, które polegały na wypuszczeniu na małą arenę danej ilości szczurów. Po chwili wypuszczało się dość głodne psiaki. Nietrudno sobie wyobrazić, jak paskudne sceny musiały mieć tam miejsce. Ludzie przyjmowali zakłady o to, który pies udusi większa ilość szczurów, a także, który udusi je w jak najkrótszym czasie. 

Wędkarze z kolei uznali, że warto będzie skrzyżować swoje psiaki, które z wielkim powodzeniem polowały na wydry, ze szczurołapami. Pierwszą krzyżówkę stworzył niejaki Holland Buckley w 1853 roku. Holland pochodził z Wielfried Lomes. Krzyżówka okazała się niebywałym sukcesem i już niedługo później otyterhoundy zaczęły polować na wydry nie tylko na lądzie, ale również w wodzie. Wydry miały swoje kryjówki blisko wody. Fani tzw. rattingu (polowanie na szczury, o którym wspomniałam wyżej), przerzucili się na nową rozrywkę, która polegała na wpuszczaniu szczurów do wody, a za nimi nurkujących psów. 

Psy o tych umiejętnościach były bardzo wysoko cenione, a najcenniejsze osobniki pochodziły z Bradford, Shipley i Bingley. Hodowcy próbowali później wielu innych krzyżówek, między innymi z border collie, terierem irlandzkim, czy foksterierzem szorstkowłosym. 

Psy z wyżej wymienionych okolic stały się słynne w całym kraju. Swoją obecną nazwę zyskały dzięki doktorowi Gordonowi Stables’owi, sędziemu kynologicznemu, który nazwał je airedale terierami w 1878 roku. Brytyjski Kennel Club uznał rasę niedługo później, bo w 1886 roku. 

Reklama

Airedale teriery szybko stały się bardzo znane jako psy nie tylko idealne do polowań, ale również świetne psiaki stróżujące i do towarzystwa. Psiaki zaczęły coraz częściej pojawiać się na wystawach, tak długo, aż w końcu nikt nie pamiętał już o ich przeszłości szczurołapa. 

W latach 20 XX wieku rasa ta zyskała dużą popularność w Stanach Zjednoczonych, która zresztą trwa do dzisiaj. Niedługo po tym, jak zaczęły być bardzo popularne w USA, zaczęły przybywać do Polski. Jest to obecnie rasa umiarkowanie popularna w naszym kraju. 

Airedale terier – zdrowie i żywienie 

Jest to psiak, który może się pochwalić naprawdę dobrym zdrowiem. Niektóre osobniki mogą mieć tendencję do dysplazji bioder i łokci, jednak są one zazwyczaj wykluczane z hodowli. Jak większość psów krótkowłosych, psiak ten ma również tendencję do alergii, szczególnie pokarmowych. 

Jeśli chodzi o żywienie, powinno być takie samo jak w przypadku innych terrierów, trzeba jednak oczywiście odpowiednio zwiększyć psiakowi ilość kalorii. Dieta powinna być bogata w wysokiej jakości mięso i warzywa, a także bardzo dobrze zbilansowana. BARF będzie świetnym wyborem, jednak decydując się na taka dietę trzeba pamiętać o zapewnieniu psiakowi dodatkowych suplementów i witamin, które są dodawane do karm komercyjnych, ale w domowych warunkach trzeba je po prostu dodać do pożywienia ona własną rękę. Dieta airedale’a powinna być bogata w suplementy chroniące stawy i preparaty wapniowo – witaminowe. 

Reklama
Reklama

Airedale terrier – pielęgnacja 

Żeby psiak wyglądał jakby wrócił prosto z wystawy, trzeba włożyć nieco wysiłku w jego pielęgnację. W innym przypadku sierść psiaka będzie się robić coraz bardziej szorstka i coraz mniej atrakcyjna. Należy pamiętać o trymowaniu, czyli wyrywaniu specjalnym grzebieniem martwego włosa. Dzięki temu zachowamy charakterystyczny dla terrierów, lekko kwadratowy kształt. Psiaki tej rasy powinno się przede wszystkim trymować, nie strzyc, ponieważ sierść będzie stawała się coraz gorszej jakości, będzie się również coraz bardziej kręcić, co jest w przypadku tej rasy niepożądane. 

Jeśli zależy Ci na wystawianiu psiaka, warto znaleźć dobrego i doświadczonego groomera, najlepiej takiego, który ma dużo doświadczenia w dbaniu o sierść terrierów. W niektórych miejscach trzeba mimo wszystko użyć nożyczek, ale trzeba wiedzieć jak to zrobić, by nie zaburzyć całej fryzury, a także, by podkreślić zalety i ukryć wady sylwetki psiaka. 

Trymowanie powinno odbywać się 1 – 2 razy w tygodniu. Regularność jest tutaj kluczowa, ponieważ zaniedbanie tej czynności w krótkim czasie bardzo negatywnie odbije się na sierści psiaka. Psiaki te nie linieją sezonowo, ale nie zmienia to faktu, że trzeba regularnie dbać o ich sierść. Kąpiel powinnna odbywać się 3 – 4 razy w roku. 

Jeśli chodzi o akcesoria pielęgnacyjne, warto zakupić dwa grzebienie i dwie, trzy szczotki. Jedna szczotka powinna być gładka, tzn. nie mieć kuleczek na końcach drucików. Druga powinna być druciana i pozwalać rozczesać sierść psiaka na łapach. Ostatnia szczotka powinna być wykonana z naturalnego włosia. Pozwoli ona wygładzić i wymodelować włos. Grzebienie przydają się do rozplątywania kołtunów. 

Airedale terrier opis rasy 

Rasa pochodzi z Wielkiej Brytanii. Airedale mierzy od 58 – 61 cm w przypadku psów i od 56 – 59 cm w przypadku suczek. Waga psiaków waha się od 20 – 30 kg. 

Airedale terrier cena 

Airedale terrier szczeniaki: szczeniak kosztuje w zależności od hodowli od 2500 – 4500 zł. Jego miesięczny koszt utrzymania to od 1800 – 200 zł, a długości życia waha się od 10 – 12 lat. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Bolończyk - opis rasy, charakter

Bolończyk jest delikatnym i prześlicznym psiakiem do towarzystwa. Charakteryzuje go falowana, śnieżnobiała sierść i ciemne, [...]

Dodaj komentarz

Reklama