Foksterier jest bardzo energicznym psiakiem o ogromnej pewności siebie. Jest to szybki, czujny i sprawny fizycznie psiak, który uwielbia zabawę, długie spacery i nie przepada za innymi zwierzętami. Mimo swoich niepozornych rozmiarów, jest naprawdę świetnym i zaciętym obrońcą i stróżem. Bardzo dobrze dogaduje się ze starszymi dziećmi, ale tylko pod warunkiem, że będą traktowały go z szacunkiem. Braku szacunku absolutnie nie znosi i nie będzie go tolerował.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Foksterier – charakter
Do terierów idealnie pasuje stwierdzenie, że są to duże psiaki w małym ciele. Foksterier jest psem o bardzo dużym temperamencie i nieskończonej ilości energii. Jest również znany ze swojej odwagi, co czyni go wspaniałym stróżem i opiekunem starszych dzieci. Nie będzie to jednak dobry wybór rasy dla rodzin z małym dzieckiem. Foksterier źle znosi zaczepki, hałas i zabawy typowe dla kilkuletnich dzieci. Przed kontaktem z dziećmi trzeba się upewnić, że będą one traktować go z szacunkiem.
Jest to również rasa przejawiająca bardzo silny instynkt łowiecki, dlatego jeśli chcesz, żeby przebywał w domu z innymi zwierzakami, należy przeprowadzić ich bardzo dobrą socjalizację, szczególnie tyczy się to kotów i innych mniejszych zwierząt. Foksteriery mają tak silny instynkt łowiecki, że są w stanie gonić nawet zaprzyjaźnione koty. W związku z tym nie powinno się puszczać go luzem ze smyczy, chyba, że w kagańcu. Są to również psiaki dość zadziorne w stosunku do innych psów. Lubią prowokować psie walki, a kiedy już do nich dojdzie, są bardzo zacięte i nieustępliwe.
Psiak ten odnajdzie się dobrze zarówno w domu z ogrodem jak i w mieszkaniu, choć trzeba im oczywiście zapewnić dużą ilość ruchu. Bez zaspokojenia tej potrzeby staną się bardzo uciążliwe i mogą zacząć wyrządzać szkody w domu i ogrodzie. Są znnane ze swojej słabości do przekopywania ogródka. Nie jest to coś, czego tego psiaka można oduczyć, dlatego warto dać mu możliwość wyżycia się na kontrolowanym terenie. Foksterrier powinien mieć wyznaczone miejsce, w którym będzie mógł kopać. Nauczenie go gdzie można, a gdzie nie, może wymagać trochę czasu, ale efekt końcowy będzie z pewnością tego warty.
W pozbyciu się nadmiaru energii pomoże z pewnością uprawianie psiego sportu, takiego jak agility, czy flyball. Są to dyscypliny, w których foksy sprawdzają się świetnie i warto je zaangażować w jakąś formę ruchu. Uwielbiają również aportowanie, warto zatem zawsze na spacer zabrać ze sobą jakąś zabawkę, czy patyk, który psiak będzie mógł przynosić.
Foksterier – wychowanie
Wychowanie tego psiaka może nie należeć do najłatwiejszych. Jak wszystkie teriery, foks jest bardzo uparty, dlatego jego wychowanie powinno cechować się konsekwencją i wyrobieniem sobie u psiaka autorytetu. W nauce bardzo dobrze sprawdzi się kliker.
Odpowiednie motywowanie psiaka jest również kluczem do sukcesu. Żelazna konsekwencja nie może również oznaczać tak zwanej twardej ręki. Podejście do psiaka musi być życzliwe, pełne miłości, ale jednocześnie konsekwentne i stanowcze. Absolutnie nie można wychowywać psiaka krzykami i agresją. Skończy się to nie tylko całkowitą utratą zaufania psiaka do opiekuna, ale również agresją z jego strony.
Foksterier krótkowłosy – zdrowie i żywienie
Foksteriery są zazwyczaj okazami zdrowia. Są nie tylko odporne na przeróżne warunki atmosferyczne, ale również bardzo rzadko cierpią na jakiekolwiek przypadłości uwarunkowane genetycznie. Są to zatem bardzo zdrowe psiaki, które jeśli już zapadają na jakąś chorobę, jest ona uwarunkowana indywidualnie, nie genetycznie.
Jeśli chodzi o żywienie, są to bardzo mało wymagające psiaki. Zadowolą się wysokiej jakości karmą. Uwielbiają jeść i należy kontrolować ich porcje, tak, by nie doprowadzić do nadwagi. Szczególnie narażone są na nią suczki po sterylizacji.
Foxterier krótkowłosy – historia
Foksteriery pochodzą z Wielkiej Brytanii. Jest to stara rasa, która pochodzi od terierów staronagielskich. Mają też w sobie domieszkę krwi greyhoudnów, beagle’i i bulterierów, co tłumaczyłoby ich zawziętość i nieustępliwość. Psiaki te zostały wyhodowane po to, żeby pomagać myśliwym. Ich niezawodność podczas polowań stała się wręcz legendarna. Były wykorzystywane podczas polowań parfors (czyli podczas konnego pościgu za zwierzyną, kiedy zwierzyna biegła tak długo, aż padła ze zmęczenia), a także towarzyszyły foxhoudom podczas polowań na lisy. Były niezastąpione w znalezieniu tropu lisa, który nawet ukrył się w swojej norze. Znalezisko sygnalizowały szczekaniem. Potrafiły zajrzeć swoim pyszczkiem do nory lisa i dokładnie ją obwąchać. Jest to jeden z powodów dla których psiak nam tak długą kufę.
Foksy były też wykorzystywane do polowań na małe i średnie ssaki.
Istnieją tak naprawdę dwie odmiany foksterierów – krótkowłosa i szorstkowłosa. Do połowy XIX wieku stanowiły one jedną rasę. Z czasem jednak zaprzestano krzyżowania tych odmian i powstały dwie osobne – foksterier krótkowłosy i foksterier szorstkowłosy.
W 1876 roku w Anglii zaczął działać klub foksteriera i jeszcze w tym samym roku opublikowano pierwszy wzorzec rasy. Kilka lat później, w 1883 roku odbyła się pierwszy wystawa, na której zaprezentowano osobno wyżej wymienione rasy psów.
Mimo tego, że foksteriery mają bardzo bogatą historię psów myśliwskich, obecnie są przede wszystkim psiakami do towarzystwa i naprawdę fantastycznie sprawdzają się w tej roli. Foksterier odnajdzie się świetnie zarówno w domu, jak i w mieszkaniu, co sprawia, że jest psem dość popularnym, choć jego popularność w naszym kraju w ostatnich latach nieco spadła.
Jedną z ciekawostek dotyczących foksteriera jest to, że rasa ta została pod koniec XIX wieku opisana w bardzo popularnej książce Jerome K. Jerome pt. „Trzech panów w łódce (nie licząc psa)”. Jest to klasyka literatury, która od wielu lat bawi kolejne pokolenia. Opowiada ona historię trzech angielskich dżentelmenów, który przeżywają przygody podczas spływu Tamizą.
Foksteriery – pielęgnacja
Pielęgnacja jest bardzo prosta i intuicyjna, zupełnie nieskomplikowana. Raz na tydzień, czy dwa powinno się przeczesać jego sierść specjalną gumową szczotką, czy grzebieniem, żeby pozbyć się martwych włosów, podszerstek i resztek naskórka. Czesanie jest również bardzo istotne, ponieważ masuje skórę i poprawia cyrkulację krwi, co wpływa na zdrowie włosa i całego organizmu.
Foks linieje dwa razy do roku dość intensywnie, przez resztę dni o wiele bardziej umiarkowanie. Kąpiele powinny odbywać się w zależności od potrzeb, jednak nie częściej co mniej więcej 2 miesiące.
Foksterier krótkowłosy szczenięta – cena
Cena szczeniaka w Polsce to koszt od 1200 do 2200 zł. Jego miesięczne utrzymanie to koszt od 70 – 120 zł miesięcznie.
Foksterier – opis rasy
Wielkość psiaka to od 37 – 42 cm w przypadku psów i od 36 – 40 cm u suczek. Waga foksterierów to od 7,3 kg – 8,2 kg u psów i od 6,8 do 7,7 kg u suczek.
Jego szata jest biała, biała z czarnymi podpalanymi łapami, biała z brązowymi łatami i biała z czarnymi łatami.
W Polsce działa kilka hodowli foksterierów, ale na szczeniaka często trzeba trochę poczekać.