Rasy psów z włosami

Psy z włosami są idealną opcją dla alergików uczulonych na sierść, którzy kochają zwierzęta, ale niestety z uwagi na uwarunkowania zdrowotne mają bardzo zawężony wybór. Na szczęście istnieją psy, które zamiast sierści posiadają włosy, dlatego mogą (ale nie muszą) być idealnym wyjściem dla osób z alergiami. Dlaczego mogą ale nie muszą? Ponieważ psy które mają włosy również uczulają, ale w o wiele mniejszym stopniu, dlatego jeśli cierpisz na silną alergię, może się okazać, że nawet włosy zamiast sierści nie pomogą. 

Psy z włosami – czym różnią się od psów z sierścią? 

Sierść przede wszystkim linieje oraz wymaga regularnego czesania. Do jej zalet z pewnością należy ochrona przed warunkami atmosferycznymi, łatwe układanie się oraz brak przetłuszczania. Warto też dodać, że rośnie ona tylko do określonej długości, nie trzeba jej strzyc. 

Z kolei włosy rosną cały czas, dlatego im więcej czasu minie pomiędzy strzyżeniami, tym będzie dłuższa. Są też o wiele delikatniejsze, nie chronią przed zimnem, przetłuszczają się i mogą tworzyć kołtuny. 

Zatem jakie psy mają włosy

Reklama

Psy z włosami – rasy 

Poniżej przedstawię rasy psów z włosami, które zamiast sierści posiadają włosy, natomiast dla ułatwienia podzielę je na psy małych ras i psy ras dużych. 

Małe psy z włosami 

Yorkshire terrier 

Chyba każdy kojarzy yorki. Małe, urocze, często niestety dość głośne. Przez długi czas „york” była główną odpowiedzią na pytanie „które psy mają włosy”? Co zaskakujące, są one tak naprawdę psami z silnym instynktem łowieckim, kiedyś czynnie uczestniczyły w polowaniach! Dlatego bardzo ważne jest, by zapewnić im solidną dawkę ruchu. Ten maluch waży zaledwie 2 – 3 kg. York zamknięty w czterech ścianach i traktowany jak zabawka, zacznie przejawiać problemy behawioralne, zacznie być nieznośny, głośny i może nawet zacząć gryźć. Warto pamiętać, że są to bardzo inteligentne i odważne psy, należy je tak traktować. 

Reklama

Shih tzu 

Te piękne psy z włosem o jakim wielu mogłoby pomarzyć, są niezwykle inteligentne i energiczne, a przy tym niezależne. Shih tzu osiągają wagę około 8 kg. Będą jednak idealnymi towarzyszami dzieci, uwielbiają się bawić. Świetnie dogadają się również z innymi zwierzętami. 

Pudel 

Pudle są w rankingu najinteligentniejszych psów świata zajmują drugie miejsce! Chociaż zyskały reputację psów salonowych, były kiedyś bardzo pomocne na polowaniach, zarówno na lądzie jak i w wodzie. Są to bardzo towarzyskie psy, które nadają się idealnie dla rodziny z dziećmi, jednak należy zaznaczyć, że wymagają szacunku. Na pewno odwdzięczą się tym samym, ponieważ poza szeregiem innych zalet, posiadają również świetną pamięć. 

Basenji 

Nie są tak popularne jak pudle czy yorki, a szkoda. Są równie energiczne i wesołe, natomiast o wiele mniej ufne w stosunku do obcych. Ta rasa charakteryzuje się wyciem zamiast szczekania. Poza tą małą niedogodnością Basenji są bardzo wdzięczne i łatwe w codziennym utrzymaniu. Ten pies z włosami nie wymaga specjalnej pielęgnacji 

Bichon frise 

Uroczy maluch bardzo podobny do popularnego obecnie maltańczyka. Uwielbia zabawę i kontakt z innymi ludźmi, i zwierzętami. Bichon frise podobnie jak w przypadku yorków, w małym ciałku drzemie odważny psiak, który potrzebuje naprawdę dużo uwagi, a przez swój niezaprzeczalnie piękny wygląd próbuje okręcić sobie domowników wokół palca (i najczęściej mu się to udaje). Dlatego bardzo ważne jest, by od samego początku dbać o jego dobre wychowanie. 

Reklama

Duże psy z włosami 

Pudel 

Pudel znalazł się zarówno w rankingu ras małych jak i dużych, ponieważ ta rasa występuje w kilku odmianach – toy, miniaturowej, średniej, oraz dużej. Najmniejszy pudel toy waży 2 kg, podczas gdy duży może dochodzić nawet do 30 kg! 

Sznaucer olbrzym 

Wśród psów z włosami zamiast sierści znalazł się również sznaucer olbrzymi (ale również miniaturowy i średni). Są to dumne psiaki, które potrzebują porządnego wychowania i dyscypliny, by nie weszły domownikom na głowę. Idealnie nadają się na psy stróżujące i opiekuńcze. 

Samojed 

Po porządnym wyczesaniu samojeda zostanie tyle sierści, że możnaby nią spokojnie wypełnić kilka poduszek. Jest to duży pies z włosami tak puszystymi, że trudno oderwać od nich oczy. Jest bardzo inteligentny i przywiązany do swoich właścicieli. Samojed uwielbia zabawę i potrafi rozweselić każdego. Niestety nie mogą być traktowane jako psy obronne, ponieważ prędzej by się zaprzyjaźniły, niż wyrządziły krzywdę. 

Psy z włosami zamiast sierści – zdjęcia 

Shih tzu 

Reklama
Reklama

Basenji 

Yorkshire terrier 

Pudel 

Samojed 

Sznaucer 

Bichon 


Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama