Springer Spaniel Walijski - charakter

Springer spaniel walijski – cena, hodowla, charakter

Springer spaniel walijski zawsze pozostawał niestety w cieniu swojego bardziej znanego kuzyna – springer spaniela angielskiego. Tymczasem te dwie rasy łączy nie tylko pochodzenie i historia, ale także znakomita większość cech charakteru czy wrodzonych zdolności – tak naprawdę podstawową różnicą jest tutaj w dużej mierze po prostu wygląd.

Springer Spaniel Walijski – opis rasy

Springer spaniel walijski, podobnie jak jego krewniak springer spaniel angielski, to pies pochodzący z Wielkiej Brytanii. Zaliczany jest w klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej do grupy aporterów, płochaczy i psów wodnych.

Jego historia wygląda bardzo podobnie, jak w przypadku angielskiego springer spaniela. Tak samo jak on zaliczany był do grupy “spanieli lądowych”, aby następnie ze względu na swój wzrost zostać oddzielonym jako “springer spaniel”, czyli dosłownie skaczący, doskakujący spaniel. Jego funkcja była właśnie taka – przyskakiwanie do zwierzyny w trakcie polowania w celu jej wypłoszenia. Również dodatkowe zadanie, które pojawiło się wraz z upowszechnieniem wykorzystanie broni palnej na polowaniach, czyli aportowanie, przypadło w udziale springer spanielowi walijskiemu.

Springer Spaniel Walijski – wygląd

Springer spaniel walijski jest nieco mniejszy od swojego angielskiego kuzyna – osiąga wysokość w kłębie około 48 cm w przypadku psa i 46 cm u suki. Ma symetryczną, zwartą budowę, średniej wielkości orzechowe lub ciemne oczy, stosunkowo małe, umiarkowanie nisko osadzone i wiszące płasko przy policzkach uszy, które zwężają się nieco ku dołowi, co sprawia, że przypominają kształtem liść winorośli.

Sierść jest prosta, jedwabista i gęsta. Przylega zdecydowanie do ciała, a na łapach, powyżej stawu skokowego, a także na ogonie i uszach, zauważyć można tzw. “pióra”. Taka sierść czyni go bardzo odpornym na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Umaszczenie może występować tylko w jednym wariancie: z białym tłem i mocno czerwonymi łatami i jest to prostszy niż mniejsze uszy czy wzrost sposób na odróżnienie springer spaniela walijskiego od angielskiego.

Reklama

Springer Spaniel Walijski – charakter

Springer spaniel walijski to – podobnie jak angielski – wesoły i aktywny psiak. Jest zdecydowany i pewny siebie, ale jednocześnie łagodny, spokojny i opanowany – nie przejawia żadnych oznak zachowań agresywnych i zawsze potrafi trzymać nerwy na wodzy.

Jest wierny i oddany bez reszty swojej rodzinie. Kocha przebywać w towarzystwie człowieka – jest psem przyjaznym i potrafi być prawdziwą duszą towarzystwa. Najszczęśliwszy będzie znajdując się w centrum zainteresowania, a także poddając się ludzkim pieszczotom, drapaniu, czy po prostu wspólnie spędzając czas i przebywając w bezpośredniej bliskości, z dużą dozą kontaktu fizycznego, np. na kolanach, na kanapie, czy śpiąc z opiekunem w tym samym łóżku. Z kolei najgorszą karą będzie dla niego dezaprobata czy obojętność opiekuna, a przebywanie w izolacji – prawdziwą torturą.

Reklama

Nie przeszkadza to mu wykazywać pewnej dawki niezależności, chociaż kiedy przychodzi do wspólnych ćwiczeń z opiekunem jest bardzo posłuszny, a jego inteligencja umożliwia mu szybką naukę i dobre rozumienie poleceń. Wisienką na torcie jest fakt, że jest  to pies wytrzymały, który potrafi ciężko i długo pracować.

Springer Spaniel Walijski – hodowla

Springer spaniel walijski doskonale sprawdzi się jako pies w domu, w którym są też małe dzieci. Ma niespożyte zapasy energii, więc najmłodsi na pewno docenią go jako wspaniałego kompana swoich zabaw, który zawsze entuzjastycznie przystanie na kolejne pomysły. Dorośli powinni jednak mieć na uwadze, że pomimo że sam springer spaniel jest tolerancyjny, cierpliwy i z pewnością nie skrzywdziłby muchy, inaczej sprawa ma się z pociechami – mogą niestety przez nieuwagę wyrządzić psiakowi krzywdę, jeśli zabawa zanadto się rozkręci. Warto więc nadzorować mimo wszystko te harce i od początku uczyć dziecko prawidłowego obchodzenia się z psem.

Jest to też pies, który z łatwością akceptuje inne psy, zarówno te spotykane na spacerach, jak i pozostałych czworonożnych domowników. Jedynie koty mogą czasami okazać się dla niego dużą pokusą – jego instynkty myśliwskie są bardzo silne, więc jeśli zobaczy gdzieś szybko przemieszczające się zwierzę, może potraktować je jak potencjalną zdobycz.

Z tego powodu trzeba zawsze uważać na spacerach – jeśli springer spaniel nie będzie akurat na smyczy, kiedy coś takiego się wydarzy, może w mgnieniu oka ruszyć w pogoń, w trakcie której całkowicie przełączy się w inny tryb funkcjonowania. Wyćwiczona komenda przywołująca niekiedy może w takim wypadku pomóc, otrzeźwiając psa, ale trzeba się liczyć z tym, że pupil może nie zwrócić na nas uwagi, a dogonienie go może okazać się niemożliwe. Aby nie narażać się na taki stres wystarczy zabierać go w miejsca, co do których mamy pewność, że są odpowiednio zabezpieczone.

Reklama

Trzeba przy tym pamiętać, że takie codzienne spacery są dla psa niezbędne. Po pierwsze spełniają one kluczową rolę w procesie socjalizacji zwierzaka – spotykanie się z nowymi miejscami, innymi psami czy ludźmi, powoduje że przyzwyczaja się on do tego rodzaju bodźców i traktuje je potem jako normalne i niegroźne, a także uczy się w międzyczasie zasad, jakich powinien przestrzegać.

Oprócz tego springer spaniel walijski potrzebuje sporo ruchu i wysiłku fizycznego. W momencie kiedy nie zostaną mu one zapewnione, może to doprowadzić do szeregu niepożądanych zachowań, takich jak np. niszczenie rzeczy. Jest to dla psa naturalny sposób na znalezienie ujścia dla tej energii, lepiej więc zapewnić mu na to zdrowe i akceptowane przez opiekuna możliwości.

Jeśli chodzi o pielęgnację, systematycznego czesania wymaga jego sierść, a szczególną uwagę powinno się zwrócić na uszy – ze względu na fakt, że są one długie i przylegają do głowy, springer spaniel walijski może niestety być bardziej podatny na zapalenie ucha – sygnałem ostrzegawczym będzie tutaj trzepanie uszami, ale warto zadbać o profilaktykę i regularnie czyścić i sprawdzać stan uszu.

Jeśli chodzi o pozostałe problemy zdrowotne, podobnie jak u springer spaniela angielskiego, trzeba się liczyć z możliwością wystąpienia dysplazji stawu biodrowego i skokowego lub chorób oczu. 

Reklama
Reklama

Springer Spaniel Walijski – cena

Cena springer spaniela walijskiego to koszt około 2000 złotych, jednak hodowli jest niewiele, więc trzeba się nastawić na długi czas oczekiwania na upragnionego szczeniaka.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Sarplaninac - opis rasy psa

Jugosłowiański pies pasterski, pies pasterski z Szar Płaniny i Sarplaninac - to nazwy rasy starożytnych [...]

Reklama

Czytaj dalej

Najstarsze rasy psów

Psy towarzyszą ludzkości od tysięcy lat. Pierwsze udomowione psy są potomkami wilków i innych dzikich [...]

Greyhound - opis rasy

Greyhound jest dużym chartem i bardzo krótkiej, przylegającej do ciała sierści. Bardzo często jest wykorzystywane [...]

Dodaj komentarz

Reklama