Pies faraona – opis rasy, szczeniaki, hodowla, cena, charakter

Pies faraona jest bardzo pięknym i dumnym psiakiem o silnym instynkcie myśliwskim. Jest to psiak niezależny, mający świetnie predyspozycje do bycia psem stróżującym, ale będący również świetnym kompanem dla całej rodziny. Pies egipski jest niezwykłą rasą, co warto o niej wiedzieć? 

Pies faraona – charakter 

Psy egipskie nie są niestety spotykane w Polsce zbyt często, a szkoda. Są to psiaki, które uwielbiają okazywać uczucie rodzinie, z którą mieszkają, ale nie spoufalają się z nieznajomymi, zajmuje im trochę czasu przekonanie się do obcych. Za to jest to pies, które bez problemu dogaduje się z innymi zwierzętami w domu, więc jeśli rozważasz zakup tej rasy, a masz inne zwierzaki, nie masz się o co martwić, pod warunkiem, że nie są od Twojego psa dużo mniejsze. Kontakty z mniejszymi zwierzętami powinny być nadzorowane, szczególnie na początku. (Oczywiście zawsze przy wprowadzeniu nowego zwierzaka trzeba odpowiednio przeprowadzić socjalizację, ale o tym opowiem innym razem). 

Wystarczy spojrzeć na tego psiaka, żeby zauważyć, jak bardzo dumny i szlachetny jest. Z uwagi na swoje pochodzenie lubi ciepło i dość suchy klimat, to jeden z powodów dla którego hodowle psów egipskich nie są w Polsce popularne. Te psiaki zostały wyhodowane głównie po to, żeby polować. I trzeba przyznać, że jako myśliwi sprawdzają się doskonale. Pies faraona jest tak sprawnym i wytrzymałym myśliwym, że podczas polowania potrafi bez przerwy pokonać ponad kilka kilometrów! Do tego ma świetny węch i niezastąpiony słuch. Złapanie zwierzyny w biegu nie jest dla niego żadnym wyzwaniem. 

W związku ze swoim myśliwskim instynktem, jest to pies, który ma bardzo silną potrzebę biegania. Dobrze sprawdzi się zatem u ludzi uprawiających jogging. Jeśli lubisz sport, świetny będzie także coursing, w którym pies faraona często bierze udział. Nie jest to pies, który dobrze odnajdzie się w mieszkaniu – dom z dość dużym ogrodem będzie dla niego o niebo lepszy. 

Warto zastanowić się nad szkoleniem psa faraona, ponieważ są to psiaki dość niezależne i nawet pomimo szkolenia nie będą nigdy w pełni podporządkowane swojemu opiekunowi. Nie ma w tym nic złego, po prostu trzeba zdawać sobie z tego sprawę. Nie należy karać tego psiaka, wszelkie korekty zachowania powinny opierać się tylko i wyłącznie na nagrodach, pochwałach i motywowaniu. 

Reasumując, ta rasa świetnie sprawdzi się w przypadku wszystkich osób, które prowadzą aktywny tryb życia, lubią jogging i generalnie sport. Ten psiak dobrze będzie się czuł na dużych przestrzeniach i przy miłym, troskliwym opiekunie. 

Reklama

Pies faraona – zdrowie 

Tak naprawdę trudno narzekać na zdrowie tej rasy, jest to pies zdrowy i praktycznie bezproblemowy. Może się zdarzyć, że będzie na coś uczulony, czy to na pyłki, czy na jakiś rodzaj pokarmu. Psy tej rasy są narażone na skręt żołądka, dlatego bardzo ważne jest, żeby wszystkie pokarmy były podawane w odpowiedniej ilości i żeby po jedzeniu nie męczyć psa wysiłkiem fizycznym, tak naprawdę nawet wchodzenie po schodach nie jest wskazane. 

Pies faraona – pielęgnacja 

Pielęgnacja tej rasy jest prawie bezproblemowa z uwagi na króciutką sierść zwierzaka. Okres linienia przebiega naprawdę łagodnie z uwagi na to, że psiak ten nie ma podszerstka. Warto jednak regularnie go czesać, żeby pozbyć się martwego naskórka. Działanie nabłyszczające będzie miała ircha, którą można od czasu do czasu psa przetrzeć. Kiedy do naszego kraju zawitają jesień i zima, trzeba będzie pomyśleć o cieplejszym ubraniu. Tak jak już wspomniałam, ten psiak jest przyzwyczajony do wysokich temperatur, więc w naszym klimacie trzeba mu pomóc przetrwać zimę. 

Reklama

Pies faraona – hodowla 

Pies faraona wielkość: 

Pies: 56 – 63,5 cm, suczka: 53 – 61 cm Pies faraona waga 

Pies: 23 – 25 kg, Suczka: 20 – 23 kg. 

Psiaki te żyją średnio od 11 do 14 lat, a ich miesięcznie utrzymanie to koszt rzędu 200 – 300zł. W Polsce obecnie nie ma żadnej hodowli psów faraona, dlatego szczeniaka można zakupić jedynie zagranicą. Cena szczeniaka to z kolei koszt około 3500 zł. 

Reklama

Warto wiedzieć, że ta nietypowa rasa jako chyba jedyna potrafi się rumienić. Kiedy pies faraona jest radosny, czy podekscytowany, jego uszy, nos i odrobinę policzki stają się różowe. Niesamowite, prawda? Psiaki te potrafią się również uśmiechać. 

Pies faraona – historia 

Ten psiak należy do chartów, stąd jego dostojna postura i smukłe ciało. Psiaki podobne do faraona występują dość powszechnie w basenie Morza Śródziemnego. Pochodzą one konkretnie z Malty, gdzie mogły zamieszkiwać tereny od setek lat, jednak pierwsza wzmianka o nich sięga 1647 roku. Na Malcie są to psiaki używane do polowania na króliki i ptactwo. Czasami pilnują również stad kóz i owiec. Jak widzicie, pies faraona ma niewiele wspólnego z Egiptem, poza oczywiście swoim ciekawym wyglądem, dzięki któremu zyskały swoją nazwę. Wizerunki starożytnych bogów były bardzo podobne do tych psiaków. W Polsce pies faraona zawitał dopiero pod koniec lat 90, ale nie zyskał dużej popularności, przez co obecnie w całym kraju jest może kilka – kilkanaście przedstawicieli tej rasy. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

4 myśli na temat “Pies faraona – opis rasy, szczeniaki, hodowla, cena, charakter

Dodaj komentarz

Reklama