PODENGO PORTUGALSKI MINIATUROWY CHARAKTER I USPOSOBIENIE

Podengo portugalski miniaturowy – opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa V, sekcja 7, nr wzorca 94.

To niewielkich rozmiarów pies o odwadze równej olbrzymiego molosa. Podengo portugalski miniaturowy występuje w dwóch odmianach: gładkiej i szorstkowłosej. To wesoły, lubiący się bawić zwierzak, doskonale przystosowujący się do miejsca, w którym żyje.

RYS HISTORYCZNY RASY:

Podengo portugalski miniaturowy to kuzyn podengo dużego, a ten z kolei charakteryzuje się tym, że jest zwierzęciem w typie pierwotnego charta. Na terenie basenu Morza Śródziemnego wciąż można spotkać wiele ras psów (często nie uznawanych przez FCI) właśnie w takim typie. Wszystkie te czworonogi swój początek mają w czasach starożytnych, co oznacza, że są potomkami psa faraona (włączyć w to można również współczesną rasę pies faraona czy nawet podenco z Ibizy). Jednakże z biegiem lat zaczęto hodować je do różnych celów, dlatego też pojawiły się między poszczególnymi rasami znaczące różnice.

Pondego portugalski miniaturowy swój początek ma w XV wieku. Stworzony został, aby pozbywać się niechcianych gryzoni oraz do polowania na szeroko rozumiane drobne zwierzęta. 

Pierwsza wystawa, na której wystąpił pies tej rasy odbyła się w Portugalii, w roku 1902. Z kolei wzorzec zaakceptowany przez FCI ustalono dopiero w 1954 roku. Większą sławą obecnie cieszy się odmiana tych czworonogów o sierści szorstkiej aniżeli gładkiej.

Reklama

Na terenach swej ojczyzny można spotkać mnóstwo przedstawicieli rasy podengo portugalski miniaturowy. Są one przede wszystkim trzymane w miastach jako zwierzęta towarzyszące ludziom. 

Mimo, że w Skandynawii mieszka wiele osobników tej rasy wciąż nie jest to popularny pies zamieszkujący tamte tereny. Natomiast w Stanach Zjednoczonych są bardzo rzadkimi okazami, ale mimo tego zostały uznane przez ich American Rare Breed Association. 

Reklama

W Polsce pierwszy podengo portugalski miniaturowy przyjechał prosto z Finlandii w 1996 roku. Była to suczka o imieniu Parisade AQUARELA i sprowadziła ją do naszego kraju Dominika Borkowska. Natomiast dwa lata później dołączył do niej pies – Parisade NESQUIK, co umożliwiło powstanie pierwszej prawdziwej hodowli tej rasy w Polsce.

PODENGO PORTUGALSKI MINIATUROWY WYGLĄD:

Pies te to zwierzę o prostokątnej posturze. Podengo portugalski miniaturowy ma głowę suchą z trójkątnymi, stojącymi uszami, o szerokiej podstawie, osadzonymi umiarkowanie wysoko. Nos jego jest czarny lub rozjaśniony (zależy to do umaszczenia czworonoga). Oczy z kolei mają żywy wyraz, a akceptowany jej odcień to od miodowego po brązowy. Jego klatka piersiowa jest głęboka, ale nie za szeroka. Kończyny zaś są proste, o dobrym umięśnieniu, również opisywane jako suche. Podengo portugalski ma ogon wysoko osadzony, który w stanie spoczynku zwisa, z kolei podczas pobudzenia noszony jest poziomo (z wyraźnym podgięciem do góry lub tzw. szablasto do góry). 

Sierść tego psa nie posiada podszerstka. Natomiast wyróżnić możemy dwie odmiany włosa okrywowego: krótki, średnio gęsty oraz szorstki, dłuższy, ale rzadszy od poprzedniego. Maść podengo portugalskiego występuje w kolorach takich jak – rudy, żółty, płowy. Spotkać można również osobniki czekoladowe, czarne oraz szare. Dopuszczalne są czworonogi  ubarwione na jednolity kolor oraz takie z białymi znaczeniami albo łatami.

Dorosły osobnik podengo portugalski osiąga od 20 do 30 cm w kłębie. Natomiast masa jego ciała zwykle wynosi 4 – 5 kg. 

Reklama

Koszt szczeniaka z rodowodem na terenach Polski to ok. 2500 zł.

PODENGO PORTUGALSKI MINIATUROWY PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Zabiegi pielęgnacyjne u tej rasy nie jest skomplikowane ani uciążliwe dla właściciela. Osobniki krótkowłose należy wyczesywać raz na dwa tygodnie, z kolei odmianę szorstkowłosą – częściej (zwłaszcza po buszowaniu w zaroślach). 

Podengo jest czworonogiem zdrowym, u którego występowanie chorób o podłożu genetycznym jest rzadkością. 

Psy tej rasy nie są wymagające w kwestii żywienia. Mogą spożywać domowe posiłki jak i również gotowe karmy.

Reklama
Reklama

PODENGO PORTUGALSKI MINIATUROWY CHARAKTER I USPOSOBIENIE:

Ten niewielkich rozmiarów czworonóg jest bardzo radosny, zwinny, bystry i niezwykle odważny. Ma ogromną łatwość w nawiązywaniu kontaktów z człowiekiem co jest niezwykłe, bo większość ras pierwotnych ma problem w tym zakresie. Podengo portugalski miniaturowy przywiązuje się dość mocno do swojego właściciela. Jest on przyjazny wobec dzieci oraz innych przedstawicieli swojego gatunku. Zwierzak ten lubi się bawić, zwłaszcza z człowiekiem, a co najważniejsze łatwo można go wychować. 

Wielu ludzi opisuje te psy jako „duże psy w małym opakowaniu”. Oznacza to, że mimo swego rozmiaru są czworonogami odważnymi i bardzo wytrzymałymi. 

Rasa podengo portugalski sprawdzi się u każdej osoby nawet takiej bez większego doświadczenia w prowadzeniu psów. Jedynym ważnym elementem w trakcie wychowywania tego zwierzęcia jest odpowiednia dawka ćwiczeń oraz ludzkiej uwagi (i uczuć). Czworonóg ten ma doskonałe predyspozycje adaptacyjne, potrafi bowiem dostosować się do każdego środowiska, w którym żyje. Dlatego podengo odnajdzie się zarówno w mieście jak i na wsi. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Porcelaine - opis rasy psa

Porcelaine, nazywany jest również czasem “psem z Franché-Comté”. Wcześniej pies nosił nazwę briquets francs-comtois, a [...]

Reklama

Czytaj dalej

Goldendoodle - opis rasy.

Goldendoodle jest krzyżówką takich ras jak golden retriver i pudel. W związku z tym, że [...]

Dodaj komentarz

Reklama