Otterhound – opis rasy psa

Poszukujesz psa energicznego, figlarnego i spragnionego codziennej dawki ćwiczeń? Otterhound może być zwierzakiem właśnie dla Ciebie! Reprezentantów tej rasy jest stosunkowo niewiele, a to co szczególnie je odróżnia to rustykalny wygląd, żywiołowy charakter i bardzo pozytywne usposobienie, które z pewnością skradnie Twoje serce.

Historia Otterhoundów

Otterhound jest jednym z najbardziej niezwykłych przedstawicieli grupy psów gończych – wytrzymałym psem szorstkowłosym. Rasa ta najprawdopodobniej pochodzi z Francji i jest bardzo podobna do reprezentanta odmiany Petit Basset Griffon Vendéen. Inne rasy, które mogły odegrać istotną rolę w jej powstaniu to owczarek walijski, foxhound, bloodhound i irlandzki spaniel wodny. Warto zauważyć, że niezależnie od pochodzenia, otterhound wypełnił wyjątkową niszę, gdyż zasłynął jako niezastąpiony łowca angielskich wydr i dlatego też jest najbardziej kojarzony z tym krajem. Król Jan utrzymywał pierwsze udokumentowane sfory otterhoundów w 1212 roku. Warto zauważyć, że polowanie na wydry nigdy nie należało do najbardziej znanych sportów, osiągając swój szczyt popularności w drugiej połowie XIX wieku, po II wojnie światowej w zasadzie wymarło.

Miłośnicy otterhoundów byli szczególnie nieugięci, aby rasa zachowała cechy użytkowe, nie poddając jej przesadnym praktykom pielęgnacyjnym lub pokusie hodowania jej jako wyłącznie wystawowej. Pomimo faktu, że otterhound jest jedną z najstarszych ras angielskich, jest też jedną z najrzadszych uznanych przez angielski Kennel Club, jako taką, która jest niebezpiecznie bliska wyginięcia.

Wygląd psa otterhound

Otterhound jest sporym psem o krępej budowie, która pozwala mu na charakterystyczny, równomierny kłus na długich dystansach. Płaszcz otterhounda, składa się z szorstkiej sierści zewnętrznej połączonej z miękkim i wełnistym podszerstkiem, który chroni zwierzaka przed czynnikami zewnętrznymi. Otterhoundy mają dość duży nos i kufę, która daje im wystarczającą ilość miejsca dla receptorów węchu, z kolei spore łapy zapewniają im przyczepność na nierównym i śliskim terenie. Otterhound to silna, atletyczna rasa, która może wytrzymać trudne warunki pogodowe i długie, wyczerpujące polowania. 

Pielęgnacja otterhounda

Otterhound wymaga intensywnych codziennych ćwiczeń w bezpiecznym miejscu lub długodystansowych spacerów na smyczy. Chociaż sierść otterhounda potrzebuje jedynie cotygodniowego szczotkowania, to jego broda może wymagać zdecydowanie większej dbałości i częstszego mycia, gdyż długie włosy wokół pyska mogą zatrzymywać wodę i jedzenie. Ogólna czystość nie jest zaletą tego psa, gdyż jego duże, owłosione łapy mają szczególną tendencję do zatrzymywania gruzu i błota.

Reklama

Osobowość psów rasy ottherhound

Otterhoundy nie są nieśmiałe i lubią zaznaczać swoją obecność, a ich silna osobowość sprawia, że są one bardziej odpowiednie dla osób starszych i większych dzieci. Jako pies do towarzystwa, otterhound jest otwarty i sympatyczny w stosunku do innych psów. Warto jednak pamiętać, że kiedy otterhound już znajdzie się na “szlaku”, jest zdeterminowany i bez uprzedniego szkolenia może bywać nieco problematyczny. W domu pies ten jest hałaśliwy, sympatyczny i choć uparty jest także względnie spokojny i bardzo przywiązany do rodziny.

Ponieważ otterhound nigdy nie był tradycyjnie trzymany jako zwierzę domowe, pies ten absolutnie uwielbia aktywność fizyczną – pragnie węszyć, biegać, a także pływać, głównie ze względu na swoją historię polowań, która praktykowana była zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Otterhound jest znany z wytrwałej pogoni za zwierzyną, nawet w najtrudniejszych warunkach. Rasa ta ma doskonały węch i potrafi bezbłędnie tropić przez bieżącą wodę i w każdym terenie.

Reklama

Zdrowie otterhoundów

Częste choroby:

  • Choroba niedokrwienna serca
  • Skręt żołądka
  • Dysplazja łokciowa
  • Epilepsja
  • Zaburzenia krzepnięcia

Przeciętna długość życia otterhoundów to 10-13 lat.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Pudel toy - opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa IX, sekcja 2, nr wzorca 172. Pudel toy to pies wesoły, bystry i [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama