Chesapeake Bay Retriever - wygląd

Chesapeake Bay Retriever – opis rasy

Chesapeake Bay Retriever to radosny i pełen energii Amerykanin, który nie jest co prawda tak powszechnie znany jak blisko z nim spokrewniony labrador, ale na pewno nie ustępuje mu ani wyglądem ani charakterem.

Chesapeake Bay Retriever – opis rasy

Chesapeake Bay Retriever (nazywany zdrobniale “chessie”) to rasa, której początki sięgają przełomu XVIII i XIX wieku. Jak bezpośrednio wskazuje na to nazwa, psy “chesapeake bay” pochodzą z łączącej się z Oceanem Atlantyckim Zatoki Chesapeake, leżącej na terenie stanów Wirginia i Maryland.

Drugi człon nazwy może natomiast dać dobre pojęcie na temat funkcji, jakie kiedyś pełniła ta rasa oraz jej współczesnych predyspozycji i upodobań. Podobnie jak jego dużo bardziej popularny kuzyn labrador retriever, amerykański retriever ma bowiem we krwi dawną współpracę z rybakami, dla których “odzyskiwał” uciekające z sieci ryby oraz myśliwymi, którym przynosił upolowane ptaki.

Rasa została formalnie uznana przez Amerykański Klub Kynologiczny w 1878 r.

Chesapeake Bay Retriever – wygląd

Chesapeake Bay Retriever przypomina wyglądem swojego bliskiego krewniaka labradora. Psy chessie osiągają wysokość w kłębie między 58 a 66 cm, a suki od 53 do 61 cm. Ich waga to odpowiednio od 32 do 40 kg i od 29 do 35 kg.

Jest to rasa szorstko- i krótkowłosa. Sierść składa się z dwóch warstw – twardego, krótkiego i sprężystego włosa okrywowego oraz gęstego podszerstka. Charakterystyczne są dłuższe i kręcone fragmenty sierści, chociaż jest to zauważalne głównie na szyi i grzbiecie – na łapach i głowie sierść jest krótka jak u labradora.

Reklama

Umaszczenie chessiego oscyluje w odcieniach brązu (od ciemnego, przez czekoladowy aż do żółtawego). Niedopuszczalne umaszczenia według wzorca to czarny oraz biały, chociaż akceptowane są niewielkie białe znaczenia w okolicy klatki piersiowej.

Chesapeake Bay Retriever – charakter

Chesapeake Bay Retriever dzieli z przyćmiewającym go sławą labradorem nie tylko ogólny wygląd, ale także wiele cech charakteru. Jest żywiołowy, energiczny i radosny – wprost kipi z niego chęć do życia i wszelkiej zabawy. Do tego jest przyjacielski i towarzyski – potrzebuje kontaktu z opiekunami i mocno przywiązuje się do rodziny.

Reklama

Z drugiej strony jest też czujny i z natury nieufny w stosunku do obcych (chociaż objawia się to raczej zdystanowaniem niż jawną wrogością) – w przeciwieństwie do labradora retrievera sprawdzi się więc dobrze w roli psa stróżującego i z pewnością nie da się tak łatwo obłaskawić pierwszemu lepszemu człowiekowi.

Jest inteligentny, posłuszny i chętny do pracy z człowiekiem. Jednocześnie jako pies myśliwski zawsze będzie miał “swój rozum”, który może czasami objawić się uporem lub kwestionowaniem poleceń. Będą to jednak raczej wyjątki od reguły.

Chesapeake Bay Retriever – hodowla

Chessie mocno przywiązuje się do całego swojego stada, nie ograniczając się tylko do przedstawicieli homo sapiens – nie musi być jedynakiem i nie będzie mieć problemu z zaakceptowaniem innych zwierząt w domu.

Ze względu na ograniczone zaufanie do obcych sprawdzi się jako pies stróżujący, ale jak w przypadku jakiegokolwiek innego psa, nie można traktować tego jako pretekstu do nie wyprowadzania psa na spacer. Wszystkie psy potrzebują potrzebują codziennej dawki nowych miejsc, zapachów i zwierząt (w tym ludzi), aby wyrosnąć na spokojnych i kulturalnych dorosłych. Socjalizacja jest też w jego przypadku bardzo istotna, ponieważ podobnie jak przy spotkaniach z nieznanymi ludźmi również w stosunku do obcych zwierząt mogą przejawiać dystans i brak zaufania, a jeśli poczują się sprowokowane czy po psiemu znieważone, nie popuszczą tego płazem i będą skore do odegrania się.

Reklama

Chessie potrzebuje też dosyć dużo ruchu. Jeśli nie będzie miał go zapewnionego, może skumulowaną energię wyładowywać w formie, która raczej nie przypadnie do gustu opiekunom, np. poprzez niszczenie ich przedmiotów. Oprócz tego jest wytrzymały, silny i odporny. Dobrym pomysłem jest wspólne trenowanie psich sportów. Jako pies historycznie wykorzystywany przy polowaniach ma doskonały węch, na dodatek jak każdy retriever uwielbia aportować i pływać – pole do wyboru jest więc naprawdę szerokie. Chesapeake Bay Retriever to doskonały pies towarzyszący, ale także sprawny przewodnik czy uczestnik dogoterapii.

Jego pielęgnacja jest raczej prosta i opiera się na systematycznym czesaniu, bez konieczności skomplikowanych dodatkowych zabiegów. Raczej nie jest to rasa, która mocno linieje. Oczywiście regularnie powinien być też sprawdzany stan uszu, oczu i pazurów psa. Problemy zdrowotne, na które należy uważać u chessiego to dysplazja stawu biodrowego i łokciowego oraz choroby oczu takie jak postępujący zanik siatkówki.

Chesapeake Bay Retriever – cena

 Cena Chesapeake Bay Retrievera to podobnie jak w przypadku labradora około 2500 złotych, ale znalezienie hodowli i szczeniaka może okazać się w Polsce niełatwym zadaniem

Zapisz się na newsletter!

Reklama
Reklama

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama