Jämthund – opis rasy

Jämthund należy do szpiców i jest psiakiem myśliwskim przeznaczonym przede wszystkim do polowań na dużą zwierzynę, choć trudno się tego domyślić po jego rozmiarach. Jego charakter jest silny i dość dominujący, przejawia to szczególnie w stosunku do innych psiaków. Potrzebuje dużej ilości ruchu i zabaw umysłowych. Nie jest to psiak polecany dla początkujących opiekunów, wymaga odpowiedniego podejścia i bardzo dobrego wychowania. Odpowiednio prowadzony jest jednak przyjacielem całej rodziny i wspaniałym stróżem.

Jämthund – charakter

Jest to rasa, którą charakteryzuje się przede wszystkim bardzo silnym instynktem łowieckim. Psiak ten ma dużą potrzebę niezależności i bywa naprawdę uparty. O ile jest to cecha, która świetnie nadaje się dla psa myśliwskiego, o tyle w codziennym życiu może być uciążliwa.

Jämthund świetnie nada się dla rodzin z dziećmi – uwielbia się z nimi bawić i jest również przyjazny w stosunku do innych zwierząt. Niektóre osobniki o mocniejszym charakterze mogą jednak być nieco dominujące w stosunku do innych, szczególnie samców tej samej rasy.

Obecnie psiaki te są wykorzystywane nadal do polowań, głównie na łosie, kiedyś jednak na porządku dziennym zabierano je również na polowania na rysie i niedźwiedzie. Jak nietrudno się domyślić, są to psy o ogromnej odwadze.

Nie jest to odpowiednia rasa dla osób, które oczekują od psa ślepego posłuszeństwa. Jämthund nigdy taki mnie będzie. Relacja z nim powinna być oparta na partnerstwie i komunikacji.

Reklama

Jämthund – zdrowie i żywienie

Jest to bardzo silny i odporny psiak. Czasami może cierpieć na choroby dziedziczne, takie jak dysplazja, czy choroby oczu. Czasami niestety może się zdarzyć, że psiak w dorosłym wieku zacznie ślepnąć – nie zbadano jeszcze niestety dlaczego tak się dzieje.

Jeśli chodzi o żywienie, nie jest to wymagający psiak. Wymaga jednak dużej ilości kalorii i bardzo dobrej jakości karmy, szczególnie zimą, kiedy jego zapotrzebowanie na energię jest o wiele wyższe.

Reklama

Jämthund – historia

Jest to pies, który jest największym ze wszystkich szpiców. Jest silny i bardzo popularny w swojej ojczyźnie – Szwecji, każdego roku rodzi się tam mniej więcej 1600 szczeniaków. Rasa została uznana w 1946 roku przez Aksela Lindströma. W Polsce niestety nie ma jeszcze ani jednej hodowli.

Jämthund – pielęgnacja

Pielęgnacja tej rasy nie jest wymagająca, trzeba jedynie mieć świadomość tego, że Jämthund obficie linieje dwa razy do roku. Psiaka powinno się czesać 1 – 2 razy w tygodniu. Poza czesaniem należy dbać o pielęgnację oczu, uszu i przycinanie pazurów.

Jamthund – hodowla

Niestety nie można kupić szczeniaka tej rasy w Polsce, jako, że nie ma u nas jeszcze oficjalnej hodowli. Trzeba sprowadzić psa z zagranicy.Wysokość psiaka to od 57 – 65 cm, a suczki od 52 – 60 cm. Psy ważą od 30 – 35 kg, suczki od 25 – 30 kg. Jego długość życia to średnio 10 lat

Jamthund – cena

Koszt szczeniaka to od 500 – 1000 euro, czyli średnio od 2 – 4 tysięcy złotych. Jego miesięczne utrzymanie będzie kosztować około 200 zł miesięcznie.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Ogar Polski – opis rasy

Klasyfikacja FCI grupa VI, sekcja 1.1, nr wzorca 52. Właściciel wybitnego węchu i doskonałej orientacji w [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama