Chart Afgański - charakter

Chart Afgański – cena, szczeniaki, hodowla

Chart afgański to przepiękny, pełen gracji i zwinności pies, którego charakterystyczna długa “fryzura” czyni go bardzo rozpoznawalnym – nic dziwnego, że przez bardzo długi czas mieszkańcy jego rodzinnego Afganistanu nie byli skłonni pozwalać na jego hodowlę poza krajem. Chociaż łatwo się w tej rasie zakochać bez pamięci, potencjalny opiekun powinien zdawać sobie sprawę, że opieka nad chartem afgańskim nie należy do najprostszych – potrzebuje dużo ruchu, niełatwo go wychować, a na dodatek jego pielęgnacja jest bardzo czasochłonna. 

Chart Afgański – opis rasy 

Chart afgański – czasem nazywany także psem kabulskim lub “tazy” (ta nazwa częściej odnosi się jednak współcześnie do charta środkowoazjatyckiego) – jest jedną z ras o bardzo długiej historii, liczącej prawdopodobnie kilka tysięcy lat. Pierwsze artystyczne przedstawienia podobnej do charta afgańskiego rasy datuje się już na ok. 2200 r. p.n.e., należy zresztą (obok m.in. charta perskiego, pekińczyka, shiba inu, basenji czy akity) do tzw. ras psów pierwotnych, czyli takich, których DNA jest w największym stopniu zbliżone do DNA wilka. 

Jego geograficznie początki wiązane są z oczywiście Afganistanem. Pierwotnie był to pies myśliwski (tak jak chart afrykański), pomagający w polowaniu na m.in. gazele czy mniej egzotyczne lisy i wilki, a także jako pies stróżujący i obronny – pilnujący zarówno swojej ludzkiej rodziny, jak i należącego do niej stada zwierząt. potem wyścigowy, dzisiaj w dużej mierze wystawowy lub towarzyszący. Jedną z ciekawych, nietypowych funkcji, jaką pełniły było też wykorzystywanie ich sierści do produkcji szalików. 

Na początku istniało kilka odmian tej rasy, w tym chart afgański krótkowłosy, ale ostatecznie to długowłose “afgany” zatryumfowały i stały się popularne na całym świecie – zajęło to co prawda trochę czasu, ponieważ Afgańczycy traktowali te psy jako swego rodzaju skarb narodowy i dopiero na początku XX wieku zdecydowali się pozwolić na ich hodowlę w Europie czy Stanach. W 1930 roku obecność chartów afgańskich za Oceanem Atlantyckim przypieczętowana została zatwierdzeniem wzorca rasy przez amerykański oraz kanadyjski związek kynologiczny. 

Chart Afgański – wygląd 

Chart afgański to pies dosyć duży – osiąga wysokość w kłębie około 68 – 74 cm w przypadku psów i 63 – 69 cm u suk. Waga to odpowiednio 20 – 25 kg i 15 – 20 kg. 

Reklama

Bardzo charakterystyczna jest u charta afgańskiego długa i jedwabista sierść, która występuje także na uszach, co tworzy wrażenie grzywki wokół dosyć wąskiej głowy. Nie ma za to podszerstka. Na samym grzbiecie zauważyć można za to krótszą i twardszą sierść, nazywaną siodłem. 

Umaszczenie dopuszczalne jest w różnych kolorach, w tym całkowicie białym, niepożądane natomiast są znaczenia w tym odcieniu. Czasami pies będzie miał natomiast ciemniejszą lub całkiem czarną maskę. 

Reklama

Chart Afgański – charakter 

Chart afgański jest pełen życia – jest energiczny i ciekawy świata na spacerach, z kolei w domu zachowuje się raczej spokojnie i z natury jest generalnie raczej psem łagodnym. Może się wydawać dumny, a nawet nieco wyniosły i zdystansowany – jako rasa pierwotna zawsze zachowywać będzie dosyć duży poziom niezależności myślenia i zachowania, nie oznacza to jednak, że jest obojętny w stosunku do swojego ludzkiego stada. 

Przywiązuje się mocno do opiekunów i choć niekoniecznie będzie to okazywał chodząc za nimi krok w krok, to potrzebuje kontaktu z nimi. Nie należy skazywać go na samotność i izolację, ponieważ nie tylko będzie się męczył, ale może także wykształcić szereg nieprawidłowych zachowań. W stosunku do nieznajomych okazuje już rzeczywiście dużo większy brak zaufania, zwłaszcza jeśli znajdą się w pobliżu przestrzeni, którą uznaje za swoje terytorium. 

Chart afgański nie będzie wykazywał bezwarunkowego posłuszeństwa, ponieważ to rasa pierwotna. Nie oznacza to jednak, że nie jest pojętnym psem – raczej nie ma problemów ze zrozumieniem oczekiwań opiekuna i znaczenia poszczególnych komend, ale brakuje mu czasem odpowiedniej motywacji. Konsekwencja, ale jednocześnie cierpliwość, połączone z nagrodami w postaci smaczków czy pieszczot powinny z czasem przynieść oczekiwane rezultaty. 

Chart Afgański – hodowla 

Charty afgańskie łatwo przystosowują się do różnych warunków. Odnajdą się w domu z dziećmi i na pewno nie będą stanowiły dla nich zagrożenia, ale nie jest to też jedna z ras, które chętnie i cierpliwie będą bawiły się z najmłodszymi. 

Reklama

Chart afgański nie musi też być w domu “jedynakiem”, aczkolwiek może wykazywać tendencję do podporządkowywania sobie pozostałych zwierząt. 

Szczeniak potrzebuje dużo kontaktów ze światem zewnętrznym – jeśli nie zapewni się mu na wczesnym etapie życia dostatecznej ilości bodźców, nowych osób, zwierząt i miejsc, może w przyszłości cierpieć na mniej lub bardziej intensywne formy stanów lękowych. 

Warto wykorzystywać maksymalnie czas spędzany na spacerze i spróbować charta afgańskiego odpowiednio zmęczyć – to rasa, która jest wytrzymała i jednocześnie potrzebuje sporej dawki ruchu, więc należy zadbać o to, by kumulująca się energia nie znalazła ujścia w sposób niekoniecznie odpowiadający opiekunowi. 

Najbezpieczniejszą przestrzenią do tego będą tereny starannie zabezpieczone, jak psie wybiegi. Na otwartej przestrzeni najlepiej jest mieć charta afgańskiego na oku i prowadzić go tylko na smyczy – ze względu na nadal silnie zakorzeniony instynkt łowiecki może zauważyć gdzieś szybko poruszające się, małe zwierzę i ruszyć za nim w pogoń. 

Reklama
Reklama

Można też spróbować obrócić te instynkty na korzyść swoją i psa i zapisać się na zajęcia psich sportów, takich jak pogoń za sztuczną przynętą po torze lub agility, czyli biegi po torze z przeszkodami. 

Należy pamiętać, że chart afgański wymaga dokładnej i systematycznej pielęgnacji, która pozwoli utrzymać jego sierść w dobrej kondycji. Należy go przede wszystkim czesać minimum dwa razy w tygodniu, do tego systematycznie strzyc i kąpać (kosmetyki pielęgnacyjne powinny być dedykowane rasom długowłosym). Sierść, która mimo tego wypadnie psu, jest dosyć łatwo sprzątnąć, ponieważ jest miękka i nie ma w związku z tym tendencji do mocnego wbijania się w podłoże. W trakcie czesania należy zwrócić uwagę na kołtuny, a także różnego rodzaju naturalnych “pasażerów na gapę”, jak rzepy czy inne rośliny, które w trakcie spaceru mogły wplątać się w sierść psiaka. Ważne jest oprócz tego regularne usuwanie kamienia nazębnego, czyszczenie uszu i w razie potrzeby przycinanie pazurów. 

Dopóki szczeniak nie podrośnie najlepiej podawać mu dobrze zbilansowaną suchą karmę.Należy jednak zawsze pilnować odmierzania odpowiednich porcji, ponieważ rasa ta ma skłonność do szybkiego wpadania w nadwagę. Żeby ułatwić psu spożywanie posiłków warto zakupić specjalny stojak na miski, dzięki któremu nie będzie musiał nienaturalnie wyginać ciała, aby dosięgnąć do karmy postawionej bezpośrednio na podłodze. 

Chart afgański ma skłonność do nowotworów i alergii, nie najlepiej znosi też znieczulenie. Żyje średnio około 12 lat. 

Chart Afgański – cena 

Cena charta afgańskiego wyniesie między 2500 a 4000 złotych, jeśli zdecydujemy się na zakup szczeniaka ze sprawdzonej, certyfikowanej i legalnie działającej hodowli. Jak ognia należy się wystrzegać każdej innej – horror, jaki przeżywają zwierzęta w pseudohodowlach nie jest wart zaoszczędzonych pieniędzy. 

Jeśli nie jest się gotowym na taki wydatek, dobrą alternatywą jest natomiast adopcja psa – w tym celu można sprawdzać facebookowe grupy takie jak Charty w Potrzebie i internetowe portale ogłoszeniowe.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

AKITA AMERYKAŃSKA

Akita Amerykańska to wychodowana przez Amerykanów rasa wywodząca się od japońskich akit. Akity Amerykańskie charakteryzują [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama