Chien d’artois – opis rasy psa, charakter, cena, wady i zalety

Rasa chien d’artois miała swoje początki w okolicach XVI wieku. Hodowcy w renesansowej Francji postanowili skrzyżować psa gończego z wyżłem. Już ponad 400 lat temu rasa ta cieszyła ludzkie oko i służyła pomocą podczas wymagających i zróżnicowanych polowań. Chien d’artois sklasyfikowano do grupy psów gończych. Rasa podlega próbom pracy organizowanym przez Polski Związek Łowiecki podczas których sprawdzana jest wytrzymałość i jakość psów. Zwierzęta te nazywa się również psami pikardyjskimi. Obecnie pieski te są pieszczotliwymi towarzyszami dla całej rodziny. Używa się ich także do polowań z bronią palną.

Wygląd Chien d’artois

Psy wywodzące się z rasy chien d’artois charakteryzuje krótka szata, oraz trzykolorowa sierść. Zazwyczaj są to kolory: biały, czarny i brązowy. Dorastają do ok. 53-58 centymetrów, w zależności od płci, gdyż suki są mniejsze. Ważą niespełna 30 kilogramów. Każdy przedstawiciel rasy posiada średniej długości ogon, wygięty do góry, z białą końcówką.

Charakterystyczna dla tej rasy jest również szeroka głowa, o odcieniu płowym, czasami z czarnymi nalotami oraz spokojne i łagodne spojrzenie. Uszy są szerokie, długie i grube. Są to aktywne, wytrzymałe, muskularne zwierzaki, doskonale przystosowane do pracy w terenie. Średnia długość życia psów tej rasy wynosi około 12-13 lat. 

Charakter i cechy szczególne

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że psy te są nieprzyjazne, jednak jest to nieprawda. Oprócz łowieckich zdolności pies chien d’artois uwielbia zabawę i kontakt z człowiekiem. Ze względu na dość uparte usposobienie, w jego wychowaniu może być wymagane dodatkowe szkolenie. 

Chien d’artois to istoty niezwykle przyjazne, dlatego świetnie nadadzą się dla aktywnych osób, a nawet rodzin z dziećmi, gdyż jest to gatunek bardzo opiekuńczy. Można powiedzieć, że pies charakteryzuje się niebywałą wytrzymałością. Rasa ta jest czysta od chorób genetycznych, należy jednak dbać o zdrowie psa i regularnie go kontrolować w celu wyeliminowania urazów. Psy rasy chien d’artois posiadają bardzo czuły węch, który doskonale wykorzystuje się do tropienia zwierzyny. Zwierzak komunikuje się bardzo donośnym głosem, który słychać nawet z większej odległości. Gdy pies skupia się na polowaniu, jest odważny i skoncentrowany na zadaniu.

Reklama

Psy te potrzebują karmy z wysoką zawartością białka, która będzie zsynchronizowana z rodzajem aktywności oraz trybem życia zwierzęcia. Poleca się również żywić je wysoko mięsną dietą BARFem. Ze względu na dużą potrzebę aktywności fizycznej pies ten nie powinien być trzymany w ciasnych mieszkaniach, chyba że właściciel będzie mu zapewniał możliwość długich i wyczerpujących spacerów. Pies tej rasy dobrze znosi samotność i pozostanie w domu bez opiekuna na kilka godzin nie będzie problemem. Chien d’artois nie będzie sprawiał problemów przy transporcie w przypadku podróży, gdyż charakteryzuje go niewielki rozmiar. Można więc spokojnie podróżować z pieskiem. 

Gdy pies zostaje sam na ogródku, należy upewnić się że ogrodzenie jest specjalnie zabezpieczone, ponieważ chien d’artois – jak na prawdziwych łowców przystało, często potrafią oddalić się od domu, kiedy jakiś zapach je zainteresuje. Gdy ich potrzeba zabawy i aktywności fizycznej jest niezaspokojona, mogą wykazać skłonności do niszczenia mebli czy sprzętów domowych.

Reklama

Młodego psa należy poddać szkoleniu, z uwagi na jego uparte usposobienie. Niezdecydowane osoby jednak nie powinny zajmować się jego przeszkoleniem. W nauce posłuszeństwa świetnie sprawdzą się przysmaki, gdyż psy te uwielbiają smakołyki. Chien d’artois jest bardzo inteligentny, można więc z łatwością nauczyć go przeróżnych komend i sztuczek. Na spacerach z początku może ciągnąć, jednak po odpowiednim szkoleniu problem ten znika.

Pielęgnacja Chien d’artois

Jeśli chodzi o pielęgnację psów rasy chien d’artois to można powiedzieć, że są to raczej nie wymagające zwierzęta. Sierść wystarczy czesać raz lub dwa razy w tygodniu. Pazury powinny być regularne podcinane. Pieski te lubią być kąpane i nie boją się wody. Warto również skontrolować stan uszu, aby móc szybko zapobiec ewentualnym infekcjom. Należy bardzo uważać na psa w przypadku dużych upałów i słonecznych dni, gdyż rasa jest podatna na udary. 

Cena psa pikardyjskiego

Ze względu na fakt, iż w Polsce nie ma zarejestrowanych hodowli psów rasy chien d’artois, psa trzeba kupić za granicą. Koszt zakupu szczeniaka szacuje się na około kilka tysięcy euro. Natomiast jeśli chodzi o miesięczny koszt utrzymania, wynosi on niecałe 200 zł. 

Wady Chien d’artois

 • nie nadaje się dla mało aktywnych osób, gdyż jest wulkanem energii 
 • nie nadaje się do osób o niezdecydowanym charakterze
 • nie powinien przebywać w mieszkaniu, w którym są gryzonie z uwagi na jego silny instynkt łowiecki
 • na spacerach należy go trzymać na wytrzymałej smyczy, gdyż jest bardzo silny
 • w przypadku przebywania pieska na ogródku, ogrodzenie musi być dobrze zabezpieczone 
 • jest szczekliwy i ma bardzo donośny głos

Zalety Chien d’artois

 • idealny towarzysz dla osób aktywnych i zdecydowanych
 • opiekuńczy i bezpieczny dla dzieci
 • przyjazny w stosunku do innych psów
 • posiada krótką i mało wymagającą w pielęgnacji sierść 
 • wierny, pieszczotliwy, odważny i wytrzymały 
 • może pracować w różnych warunkach
 • łatwy w transporcie i kąpieli

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama