Gończy gaskoński - charakter

Gończy gaskoński – opis rasy, charakter

Gończy gaskoński to pochodzący z Francji pies, który występuje w aż czterech różnych typach. Każdy z nich wykazuje się inteligencją, sympatią w stosunku do innych psów, doskonałym węchem i silnym instynktem myśliwskim.

Gończy gaskoński – opis rasy

Dokładną kolebką tego pochodzącego z Francji psa myśliwskiego jest położony na południu kraju obszar Gaskonii. W obrębie rasy wyróżnić można cztery typy, bazujące zarówno na rozmiarze, jak i rodzaju sierści – występuje więc mały gończy gaskoński, duży gończy gaskoński, basset gaskoński oraz szorstkowłosy gończy gaskoński.

Początków rasy można się dopatrywać w XIV wieku i hodowli “błękitnych psów” prowadzonej przez hrabiego de Foix Gastona Phoebusa. Prawdopodobnie pierwszą odmianą była ta największa, a wśród kandydatów na jego przodka wymienia się bloodhounda, southern hounda oraz wcześniejsze rasy francuskich psów gończych. Kolejna odmiana – mały gończy gaskoński – powstawała w toku takiego doboru hodowlanego, który miał na celu zmniejszenie rozmiarów do poziomu, który pozwalałby psu lepiej polować na mniejszą zwierzynę.

Każdy z tych poszczególnych typów rasy wykorzystywany był przez człowieka jako pies myśliwski, chociaż różniły się zwierzęta, na które polowały – były to np. lisy i zające w przypadku mniejszej odmiany, dziki w przypadku szorstkowłosej czy w końcu większe zwierzęta w przypadku pierwotnego, dużego typu.

Gończy gaskoński – wygląd

Gończy gaskoński osiąga wysokość w kłębie pomiędzy 62 i 68 cm u suk i pomiędzy 65 i 72 cm u psów. Ich waga to odpowiednio pomiędzy 16 i 36 kg oraz pomiędzy 18 i 38 kg. Charakterystyczne są jego delikatne, pofałdowane i zakończone dość spiczasto uszy, a także brązowe, głęboko osadzone i przykryte grubymi powiekami oczy.

Reklama

Są to zazwyczaj psy krótkowłose o grubej i gęstej sierści. Wyjątkiem jest odmiana szorstkowłosa. Umaszczenie jest w przypadku gończego dużego dropiate, podpalane biało-płowym dereszem, a na głowie jest widoczna wyrazista strzała. U małego z kolei umaszczenie jest w całości cętkowane (czarno-białe), co nadaje maści odcień niebiesko-łupkowy, a do tego może (ale nie musi) mieć różnej wielkości czarne łaty.

Gończy gaskoński – charakter

Gończy gaskoński ma łagodne usposobienie, ale jednocześnie jest to pies pełen energii, który uwielbia wszelką aktywność fizyczną i do pełnego szczęścia zdecydowanie potrzebuje dużo ruchu.

Reklama

Jest inteligentny, pojętny i chętny do współpracy z człowiekiem, chociaż jak każdy pies myśliwski, przyzwyczajony do samodzielnego podejmowania decyzji, może wykazywać się niezależnością myślenia i czasem chcieć za wszelką cenę postawić na swoim. Ma silny instynkt łowiecki, jest zdrowy i wytrzymały.

Każdy gończy gaskoński przywiązuje się do swojej rodziny i opiekuna i jest cierpliwy i wyrozumiały w zabawie z dziećmi, ale potrafi być nieufny w stosunku do obcych, zwłaszcza jeśli uzna, że mogą być dla niego niebezpieczni.

Bardzo potrzebuje za to kontaktu z innymi psami, ponieważ w jego naturze mocno leży współpraca w takiej czworonożnej grupie. Będzie w związku z tym przyjazny i cierpliwy w stosunku do innych psów.

Nie należy do ras hałaśliwych i nie będzie szczekał bez powodu, chociaż zdarza mu się głośno wyć. Z pewnością zaalarmuje natomiast domowników, jeśli na terenie znajdzie się ktoś niepożądany, poniekąd odnajdując się w roli psa stróżującego.

Reklama

Gończy gaskoński – hodowla

Gończy gaskoński ma świetny węch, więc bardzo chętnie przystanie na wszelkie propozycje zabaw opartych na tropieniu. Potrzebuje takiej stymulacji, ponieważ dosyć łatwo się nudzi i pozbawiony aktywności fizycznej czy stymulacji umysłowej może np. zacząć niszczyć przedmioty. Nie powinny więc opiekować się nim osoby, które nie są w ogóle aktywne fizycznie.

Psy tej rasy potrafią dostosować się do różnych warunków, jednak zdecydowanie lepiej odnajdzie się w domu z ogrodem niż w miejskim mieszkaniu. Należy zawsze zachowywać ostrożność na spacerach – ze względu na instynkt myśliwski może niepostrzeżenie ruszyć w pogoń za potencjalną zdobyczą, jeśli będzie na otwartym, niezabezpieczonym terenie.

Chętnie i z łatwością będzie się też uczył podstawowych komend, pod warunkiem, że trening oparty będzie na szacunku i łagodnym, chociaż konsekwentnym podejściu opiekuna. Jest łatwy w pielęgnacji i umiarkowanie linieje – nieco częściej należy czesać odmianę szorstkowłosą, która może mieć tendencję do powstawania kołtunów. Jeśli chodzi o długość życia, wynosi ona średnio 12 – 14 lat.

Gończy gaskoński – cena

Cena szczeniaka gończego gaskońskiego to koszt rzędu od około 2500 do 4500 złotych. Można zdobyć szczeniaka w Polsce, jednak należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ na miot trzeba niestety długo czekać.

Reklama
Reklama
Alephalpha / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dalmatyńczyk – opis rasy

Klasyfikacja FCI grupa VI, sekcja 3, nr wzorca 153. Ten cętkowany pies to wulkan energii potrzebujący [...]

Dodaj komentarz

Reklama