Manchester Terrier - charakter

Manchester Terrier – opis rasy, cena, hodowla, szczeniaki

Manchester terrier powstał może z niezbyt szlachetnych pobudek (miał zabijać szczury w Anglii, także w ramach barowej rozrywki), ale dzięki temu możemy dziś mieć do czynienia z kochającym opiekuna i inne zwierzęta, inteligentnym i radosnym psem.

Manchester Terrier – opis rasy

Rasa ta pochodzi z Wielkiej Brytanii, z zważywszy na fakt, że to właśnie w okolicy Manchesteru na północnym zachodzie Anglii cieszył się największą popularnością, ukuto nazwę manchester terrier.

Historia jego powstania wiąże się z plagą szczurów, z którą walczyli Anglicy na początku XIX wieku. W celu stworzenia doskonałej rasy psa do ich zwalczania, zapalony hodowca John Hulme postanowił skrzyżować whippeta z terierem. Rzeczywiście sprawdzały się w tej roli doskonale, a ich zdolności podziwiać można było w trakcie osobliwych imprez typowych dla brytyjskich pubów z tamtych czasów – konkursach zabijania szczurów.

Niestety wkrótce tępienie szczurów przestało być ich podstawowym zajęciem – zaczęły być wykorzystywane do okrutnego celu, jakim były walki psów. Kolejną problematyczną dla zwierząt rozrywką ówczesnych ludzi, do której zaangażowano manchester terriery, były polowania. Ze względu na potrzebę stworzenia psa, który byłby w stanie penetrować lisie nory, zaczęto krzyżować rasę z psami chihuahua, dzięki czemu stały się mniejsze, ale także narażone na wady budowy.

Obecnie występuje zarówno typ większy, jak i mniejszy w obrębie tej rasy – w Stanach Zjednoczonych określany będzie po prostu jako manchester toy terrier, a w swojej kolebce, Anglii, traktowany jako odrębna rasa english toy terrier.

Manchester Terrier – wygląd

Manchester terrier to średniej wielkości pies o eleganckim, silnym, ale jednocześnie lekkim wyglądzie. Według wzorca idealna wysokość w kłębie powinna wynosić 41 cm w przypadku manchestera psa i 38 u suki. Ich waga oscylować powinna wokół 7 – 10 kg.

Reklama

Psy tej rasy mają dosyć długą i lekko łukowatą z profilu szyję, małe uszy w kształcie litery “v” i małe, ciemne oczy w kształcie migdała. Sierść jest gładka, krótka, błyszcząca i ściśle przylegająca. Umaszczenie to głęboka czerń z mahoniowym podpalaniem m.in. na kufie, powyżej oczu, na policzkach, żuchwie i podgardlu, powyżej nadgarstków kończyn przednich i od wewnętrznej strony kończyn tylnych.

Manchester Terrier – charakter

Manchester terrier jest pogodny, aktywny i żywiołowy, ale o zrównoważonym temperamencie. Jest przyjazny w stosunku do ludzi i lojalny wobec swojej rodziny, chociaż także dużej mierze niezależny i samodzielnie myślący, jak typowy pies myśliwski. Ewentualny brak posłuszeństwa nie wynika natomiast nigdy z niedoboru uczuć wobec opiekuna – to pies, który bardzo mocno przywiązuje się do człowieka i potrafi być w niego wpatrzony jak w obrazek.

Reklama

Jest czujny, bystry i inteligentny, a do tego potrafi być sporym łakomczuchem. Potrafi to z jednej strony stanowić dobrą motywację w czasie treningu, a z drugiej stwarza niestety zagrożenia związane z nadwagą czy wynajdywaniem nie do końca jadalnych i zdrowych odpadków.

Manchester terrier jest co do zasady podejrzliwy w stosunku do obcych ludzi, ale jeśli tylko zauważy, że dana osoba cieszy się zaufaniem pozostałych domowników, z łatwością przejdzie nad jej obecnością na “swoim” terenie do porządku dziennego. Biada natomiast temu, kto postanowi naruszyć mir domowy manchestera lub stanowi bezpośrednie zagrożenie dla jego rodziny – stając w obronie swoich bliskich, psy tej rasy potrafią wykazać się niezwykłą odwagą graniczącą z bohaterstwem.

Manchester Terrier – hodowla

Manchester terrier jest dobrym psem do domu z dziećmi – będzie w stosunku do nich cierpliwy i wyrozumiały, a w dodatku zawsze chętnie przystąpi do zabawy. Lepiej natomiast jeśli dzieci są nieco starsze i potrafią odnosić się do czworonoga z odpowiednim szacunkiem i delikatnością. Dobrze dogada się też z innymi psami, niezależnie czy będą to inne zwierzęta domowe czy też koledzy i koleżanki spotykani na spacerach – zdecydowanie nie jest to typ prowokatora czy unoszącego się dumą egocentryka. Ze względu na wrodzoną czujność może się sprawdzić jako pies stróżujący.

W czasie treningu posłuszeństwa i podstawowych komend opiekun powinien wykazać się konsekwencją, ale unikać jakichkolwiek przejawów zniecierpliwienia i niezadowolenia – manchester terrier to pies o myśliwskiej przeszłości, a więc przyzwyczajony do samodzielnego myślenia i podejmowania decyzji. Niespełnienie polecenia niekoniecznie będzie więc przejawem jego złej woli, a jako pies wrażliwy łatwo może zniechęcić się do treningu, jeśli atmosfera będzie nerwowa.

Reklama

Na pewno dobrą decyzją będzie natomiast uczęszczanie z nim na treningi takie jak flyball, frisbee czy agility, gdzie będzie mógł wykazać się nie tylko fizycznie, ale także intelektualnie. W niektórych miejscach manchester terrier pracuje obecnie jako pies ratowniczy czy asystent w dogoterapii.

Manchestery uwielbiają bieganie i odnajdą się w roli joggingowych towarzyszy, jednak w czasie codziennych spacerów należy zawsze opierać się pokusie puszczania psa luzem – ze względu na silny instynkt łowiecki może w mgnieniu oka uciec opiekunowi, ruszając w pogoń za dostrzeżonym gdzieś w oddali, szybko poruszającym się małym zwierzakiem.

Manchester Terrier – cena

Cena szczeniaka manchester terriera to około 2000 – 2500 złotych, jednak jeśli potencjalny opiekun chce kupić zwierzaka w Polsce, musi uzbroić się w cierpliwość – hodowli jest niewiele, więc może się okazać, że na miot trzeba chwilę poczekać.

Zapisz się na newsletter!

Reklama
Reklama

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama