Basset Artezyjsko-Normandzki - rasa

Basset Artezyjsko-Normandzki – opis rasy

Basseta artezyjsko – normandzkiego wszyscy kojarzymy, jeśli nie z nazwy, to na pewno z wyglądu. Jest to psiak to dość krępej budowie ciała, krótkich nogach, silnym charakterze i mocnym instynkcie myśliwskim. Psiak ten pochodzi z Francji i był wykorzystywany w polowaniach, choć obecnie jest przede wszystkim domowym pupilem. 

Basset artezyjsko-normandzki – charakter 

Można dość łatwo pomylić go z basset houndem, do którego jest podobny nie bez powodu – są oni kuzynami. Jednak w odróżnieniu od basset hounda, cechuje go większy temperament i większa łagodność w stosunku do ludzi, dzieci i innych zwierząt. Będzie świetnym psem rodzinnym, który nie zrazi się dużą ilością zabawy, jakiej potrzebują dzieci. Ważne jest jednak, żeby traktowały do z delikatnością i np. nie ciągnęły za uszy. Rodzice muszą koniecznie wpoić dziecku te zasady przed adopcją zwierzaka. 

Psiak ten świetnie nada się do mieszkania, ponieważ jest typowym kanapowcem, który nie lubi się dużo ruszać (przez co ma skłonności do nadwagi), ale jednak regularne spacery są ważne dla jego zdrowia. Jest to psiak uparty i nie zawsze słuchający poleceń, warto sobie to uświadomić przed jego zakupem. Konsekwencja jest kluczem do wychowania tego psa. Kiedy już raz pozwoli mu się wejść na głowę, trudno będzie zmienić jego nawyki. 

Rasa ta jest polecana nawet dla początkujących opiekunów z uwagi na swoją łagodność i łatwość w wychowaniu. 

Basety – historia 

Baset wywodzi się od baseta artezyjskiego i normandzkiego, które były osobnymi rasami i były hodowane na świecie pod koniec XIX wieku. Dopiero w latach 20 XX wieku hodowcy uznali, ze połączenie tych dwóch ras będzie dobrym pomysłem. Tak też zrobiono, a FCI uznało rasę w 1938 roku. Z uwagi na II wojnę światową rasa prawie wyginęła, ocalało jednak trochę osobników, dzięki którym udało się przywrócić hodowlę. Obecnie psiak ten jest jednym z najbardziej popularnych psów we Francji, w Polsce natomiast spotyka się go bardzo rzadko. 

Reklama

Basety – zdrowie i żywienie 

Może mieć problemy z kręgosłupem, co jest dość typowe dla ras o takiej budowie. Nie powinien dużo skakać i obciążać nadmiernie swoich stanów. Jest też narażony na infekcje uszu, dlatego należy je regularnie sprawdzać i czyścić. 

Nie jest to psiak zbyt wymagający pod względem jedzenia – wystarczą mu dobrej jakości karmy, ale dobrze też odnajdzie się na diecie BARF. Trzeba uważać na jego wagę – bassety mają skłonności do nadwagi i uwielbiają jeść. 

Reklama

Basety- pielęgnacja 

Pielęgnacja tego psiaka jest bardzo prosta. Polega głownie na czyszczeniu jego uszu, oczu, przycinaniu pazurów i wyczesaniu psiaka raz na około dwa tygodnie. Zimą warto zakupić dla niego specjalne ubranko, ponieważ nie posiada on chroniącego przed zimnem podszerstka. Kąpać psiaka należy w zależności od potrzeb, mniej więcej co 2 – 3 miesiące. 

Basety – wzorzec 

Baset waży od 15 – 20 kg i mierzy od 30 – 36 cm. 

Długość życia baseta to około 12 lat. 

Basset artezyjsko-normandzki – cena 

Reklama

Szczeniak tej rasy kosztuje około 3000 zł, a jego miesięczne utrzymanie kosztuje od 80 – 100 zł. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Bolończyk - opis rasy, charakter

Bolończyk jest delikatnym i prześlicznym psiakiem do towarzystwa. Charakteryzuje go falowana, śnieżnobiała sierść i ciemne, [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama