Wyżeł francuski (braque d’auvergne) – opis rasy, charakter, wygląd

Wyżeł francuski jest jedną z francuskich ras wyżłów (jak sama nazwa mówi). Jest fantastycznym pomocnikiem myśliwego, ale jest również świetnym psem do towarzystwa. Ten psiak jest bardzo łagodny , zarówno wobec ludzi, jak i zwierząt. Sprawdzi się pod opieką początkującego właściciela, z uwagi na to, że jest łatwy do wychowania. Trzeba jednak również pamiętać, że wyżeł francuski jest również bardzo czuły i wrażliwy, dlatego trzeba obchodzić się z nim delikatnie, ale konsekwentnie i stanowczo. 

Braque d’auvergne – charakter 

Wyżeł owerniacki jest dużym i bardzo silnym psiakiem, który jest doskonale przystosowany do trudnego, górzystego terenu. Podobnie jak jego przodkowie, czyli francuskie psy gończe, jest bardzo lekki i zwinny podczas biegu. Mimo swojej imponującej siły, nie jest, i nie powinien być ciężkim psem. Jego sylwetka wpisuje się nie w prostokąt, jak w przypadku większości ras, a w prostokąt. 

Wyżeł francuski jest przede wszystkim psem myśliwskim i do dzisiaj wiele hodowli skupia się na wychowaniu psiaków pod tym kątem. Jest to pies o wysokiej wytrzymałości na warunki pogodowe i terenowe. Może pracować w trudnym terenie cały dzień! Tę rase wystawia się najczęściej w pozycji stojącej, ale naturalna stójka u tej rasy wykształca się mniej więcej u półtorarocznego psa. 

Kiedy wyżeł francuski pracuje, nie lubi oddalać się od przewodnika, ba stara się nawet przez cały czas zachowywać z myśliwym kontakt wzrokowy. Bardzo dobrze pracuje zarówno z górnym, jak i dolnym wiatrem, dlatego należy do bardzo wszechstronnych ras. W swoim rodzimym kraju, we Francji, cieszy się opinią najlepszego psa do polowań na drobną zwierzynę. 

Wyżeł francuski jest jednak nie tylko świetnym psem do polowań, ale również do towarzystwa! Bez problemu odnajdzie się zarówno na wsi, jak i w mieście. Trzeba tylko zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu. To uroczy, przemiły, serdeczny i łagodny psiak o zrównoważonym charakterze. Bardzo mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Dobrze dogaduje się z dorosłymi, ale sprawi się również jako pies rodzinny, uwielbia dzieci i jest w stosunku do nich bardzo cierpliwy. Nie wykazuje zachowań agresywnych, ani w stosunku do ludzi, ani innych zwierząt. 

Reklama

Ponadto, rasa ta charakteryzuje się naprawdę ponadprzeciętną inteligencją, co oznacza, że psiak szybko się uczy i łatwo jest go wychować. Trzeba jednak pamiętać, że potrzebuje łagodnego i cierpliwego opiekina. Nie znosi grubiaństwa i brutalności. Jego wychowanie powinno być skupione wokół rozwijania jego naturalnych predyspozycji. 

Rasa ta świetnie nada się dla osób, które nie lubią się nudzić i swój czas w większości spędzają aktywnie. Zdarza się jednak, że trafi nam się wyjątkowo wymagający czułości osobnik, który uwielbia wylegiwać się na kanapie. Jednak niezaprzeczalnie większość przedstawicieli rasy jest dość aktywna i wymaga dużej ilości ruchu. 

Reklama

Braque d’auvergne – zdrowie i żywienie 

Jest to rasa ciesząca się dobrym zdrowiem. Nie jest obciążona chorobami genetycznymi. Niestety jak u większości średnich i większych ras, pies może być obciążony dysplazją bioder. Zakup psa z dobrej hodowli powinien być gwarancją tego, że problem się nie pojawi, zaangażowani i odpowiedzialni hodowcy zawsze badają na wszelki wypadek zwierzęta przeznaczone do rozrodu. 

Jeśli chodzi o żywienie, nie jest to szczególnie wymagający psiak. Bardzo dobrze sprawdzi się dieta BARF, a absolutną koniecznością są wysoko mięsne puszki. Oczywiście pies pracujący będzie potrzebował większej ilości energii od niepracującego psiaka. 

Braque d’auvergne – pielęgnacja

Z uwagi na krótką i przylegającą sierść, pielęgnacja tej rasy jest nieskomplikowana i bardzo intuicyjna. Od czasu do czasu wystarczy przeczesać psiaka specjalną szczotką przeznaczoną dla psów krótkowłosych. Aby dodać sierści więcej blasku, można przetrzeć ją irchą. Szczególną uwagę trzeba poświęcić uszom. Przez to, że są oklapnięte, mogą mieć skłonność do tworzenia się infekcji. Dodatkowo trzeba dbać o regularne przycinanie pazurów psiaka i przecieranie od czasu do czasu oczu zwilżoną szmatką, lub wacikiem. 

Wyżeł francuski – historia 

Braque d’auvergne należy do jednej z kilku francuskich ras wyżłów w typie kontynentalnym. Są one określane jako „braque”. 

Reklama

Niestety nie można jednoznacznie powiedzieć skąd pochodzi rasa. Na temat jej pochodzenia istnieją różne hipotezy. Jedna z nich mówi o tym, że wyżły francuskie są lokalną rasą, która została wyhodowana na bazie dawnych francuskich wyżłów. Niektórzy twierdzą z kolei, że mogła ona zostać uszlachetniona poprzez dodanie do jego krwi nieco krwi angielskiego pointera. 

Inna teoria mówi o tym, że pochodzenie wyżła francuskiego jest związane z zakonem rycerskim Kawalerów Maltańskich. Kiedy pod koniec XVIII wieku Napoleon zdobył Maltę, rozwiązał zakon, a większość rycerzy wróciła do Francji, gdzie zabrała ze sobą psy myśliwskie, który zapoczątkowały nową rasę. 

Niezależnie jednak od tego, która teoria jest ostatecznie prawdziwa, wiemy na pewno, że rasa ta jest obecna od ponad 200 lat na terenie francuskiego Masywu Centralnego. 

Podczas II wojny światowej owerniaki niestety prawie całkowicie wyginęły. Na szczęście po zakończeniu wojny, udało się odtworzyć rasę w 1955 roku. 

Reklama
Reklama

Obecnie wyżeł francuski cieszy się największą popularnością w swojej ojczyźnie. Istnieje co prawda kilka hodowli w krajach sąsiadujących z Polską, a także w USA. Nie zmienia to jednak faktu, że popularność tego psiaka jest zdecydowanie największa we Francji. Jeśli jednak zależy wam na szczeniaku tej rasy, w Polsce działa jedna hodowla. 

Auvergne – waga i wielkość 

Wyżeł francuski waży od 22 – 30 kg i mierzy od 57 – 63 cm (psy) i od 53 – 59 cm (suki). 

Przeciętna długość jego życia wynosi od 12 – 13 lat. Jest to psiak bardzo podatny jak szkolenie i odporny na choroby. 

Jego maść jest czarna z białymi znaczeniami o różnej wielkości. Znaczenia mogą występować w różnych kształtach. Mogą być cętkowane i dereszowate. Głowa powinna być zawsze czarna. 

Wyżeł francuski – cena

Cena szczeniaka tej rasy to około 2000 – 3000 zł w Polsce i 700 euro za granicą. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Ogar Polski – opis rasy

Klasyfikacja FCI grupa VI, sekcja 1.1, nr wzorca 52. Właściciel wybitnego węchu i doskonałej orientacji w [...]

Reklama

Czytaj dalej

Arystokratyczne rasy psów

Historia psa i człowieka biegnie wspólnie nieprzerwanie od blisko dwudziestu tysięcy lat. Człowiek wykorzystywał psa [...]

Dodaj komentarz

Reklama