Ariegeois- opis rasy psa

Ariégeois to francuska rasa średniej wielkości psa myśliwskiego wykorzystywanego do polowania z bronią palną i par force. Według Klasyfikacji FCI rasa ta została zakwalifikowana do grupy VI, sekcji 1, nr wzorca 20. Podlega próbom pracy. Rasa ta pochodzi z regionu Ariége w południowej Francji. Najprawdopodobniej powstała ona jako efekt krzyżówki briquet’ów z psami gończymi, prawdopodobnie Dużym gończym gaskońskim i Grand Gascon Saintongeois Ten średniej wielkości pies odznacza się lekkością oraz zwinnością, co czyni z niego wyjątkowo przydatnego pomocnika myśliwego, zarówno pracując pojedynczo jak i w sforze. Potrafi z łatwością poruszać się nawet w bardzo trudnym terenie. Najchętniej jest wykorzystywany w polowaniach na zające, ale sprawdza się również do polowań na sarny i dziki. W początkach XX wieku Ariégois był rasą realnie zagrożoną wymarciem. Jednakże dzięki zaangażowaniu grupy miłośników psów tej rasy udało się uchronić tą rasę przez zatraceniem. Dzięki ich działaniom dalej można spotkać tego wyjątkowego psa, najczęściej wśród myśliwych.

Ariégeois – wygląd

Ariégeois to pies lekkiej budowy, elegancki i dystyngowany, o średnim rozmiarze. Jego głowa jest wydłużona, lekka, pozbawiona nadmiernych zmarszczek. Czaszka jest wąska, grzbiet nosa prosty. Oczy psa tej rasy są ciemne, migdałowe, o łagodnym wyrazie. Uszy są raczej cienkie, dość nisko osadzone i niezbyt długie. Kończyny powinny być idealnie pionowe, proste i silne. Ogon jest wesoło noszony, w formie szabli. Futro tego psa jest białe w czarne łaty, często z bladym podpalaniem na pysku, w okolicy policzków, oczu i łap. Mogą występować czarne cętki na ciele, lecz niezbyt licznie. Gładko przylegająca sierść Ariégois właściwie nie wymaga  zabiegów pielęgnacyjnych – wystarczy od czasu do czasu ją przeczesać. Pies ten zachował w swoim wyglądzie typowe cechy fizyczne psa gończego. Jednakże, jest on od niego lżejszy i mniejszy co czyni go idealnym towarzyszem do polowań na mniejszą zwierzynę.

Ariégeois – charakter

Ariégeois to wytrzymały, zdyscyplinowany i stosunkowo podatny na szkolenie pies. Jest bystry i czujny. Szybko się uczy zarówno zachowań pożądanych jak i ,,zachowań śmieciowych”.  Sprawnie pracuje w grupie i raczej nie wchodzi w konflikty z innymi psami. Jest posłuszny, nastawiony na pracę z człowiekiem. Z natury dobrze dogaduje się z dziećmi lecz kontakty z bardzo małymi dziećmi powinny odbywać się pod nadzorem. Jak przystało na psa myśliwskiego koniecznym jest zapewnienie mu odpowiedniego wysiłku i możliwości pracy. Ma duże zapotrzebowanie na ruch. Zdecydowanie lepiej znosi życie z możliwością korzystania z dużych przestrzeni poza miastem niż w mieszkaniu w bloku na zatłoczonych osiedlach. W czasie spacerów wskazane jest aktywizowanie psa. Miłośnicy rasy Ariegeois chwalą jego duże umiejętności komunikacji i współpracy, posłuszeństwo, bystrość oraz czujność. 

Ariégeois – choroby

Ariégeois są raczej odporne na różne choroby i dolegliwości. Każdy pies musi być oprócz tego regularnie odrobaczany i od czasu do czasu przechodzić kontrolę stanu uszu i oczu. Jak każda rasa myśliwska, grozi jej stan zapalny stawów (dysplazja biodrowa lub łokciowa) oraz urazy wynikające z dużej aktywności. Niektóre osobniki cierpią na zaćmę.

 Ariégeois  – żywienie

Podobnie jak inne rasy psów, Ariegeois powinien otrzymywać dobrej jakości pokarm, bogatym w mięso, podroby i dodatki takie jak warzywa, owoce czy suplementy. Jest to szczególnie ważne w okresie szybkiego wzrostu by uniknąć późniejszych problemów ze stawami oraz w przypadku psów pracujących.

Ariégeois  – użytkownie

Ten francuski pies myśliwski najlepiej odnajduje się w pracy u boku myśliwego. Nadaje się on zarówno do pracy w pojedynkę jak i jako członek sfory. Dla osób niezainteresowanych polowaniami a pragnących posiadania psa tej rasy istotnym powinno być znalezienie alternatywnego zajęcia, w które czworonóg mógłby się zaangażować. Psimi sportami, w których Ariégeois się może odnaleźć to nosework, tropienie sportowe czy dummy.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama