Chart perski to rasa piękna, czuła i mądra – jednocześnie, jak w przypadku każdej rasy pierwotnej, jego wychowanie może się okazać nie lada wyzwaniem. Jakie zatem są psy saluki i jaka jest ich historia?
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Saluki – opis rasy
Chart perski, nazywany wymiennie saluki, to bardzo stara rasa, powstała prawdopodobnie jeszcze w starożytności, na terenie Bliskiego Wschodu. Nazwa saluki odnosi się do miasta, które wiązane jest z ich pierwotną hodowlą i które znajdowało się na terenie ówczesnej Arabii (pokrywającej się mniej więcej ze współczesnym Półwyspem Arabskim).
Chart perski uznawany jest (obok innych przedstawicieli tej grupy, np. charta afgańskiego) za rasę pierwotną, a więc taką, której DNA wciąż pozostaje bardzo zbliżone do DNA wilka. Jego przodków należy szukać nie tylko w okolicy dzisiejszego Iranu, ale także w Afryce (np. położonej na wschodzie Etiopii), Półwyspie Indyjskim czy Azji Środkowej.
Saluki należy do grupy chartów i podobnie jak wiele psów tego typu początkowo wykorzystywany był do polowań – jako że jest to chart arabski, jego celem była lokalna zwierzyna, a więc np. gazele i antylopy, ale także lisy czy zające.
Pojawienie się charta perskiego saluki w Europie zawdzięczamy bardzo niechlubnym czasom w historii kontynentu, czyli średniowiecznym krucjatom. Pierwsze pisemne dokumenty potwierdzające obecność tej rasy w Wielkiej Brytanii powstały natomiast dopiero w połowie XIX wieku. W XX wieku wzorzec został oficjalnie zatwierdzony przez angielski i amerykański związek kynologiczny.
Chart perski – wygląd
Już na pierwszy rzut oka widać jest, że saluki to typowy chart – od razu zauważalna jest przede wszystkim charakterystyczna szczupła sylwetka o długich kończynach, szyi i kufie. Przedstawiciele tej konkretnej rasy osiągają wysokość w kłębie od 58 do 71 cm i wagę oscylującą pomiędzy 20 a 30 kg (ta ostatnia nie jest jednak wprost określona we wzorcu).
Istnieją co prawda dwa rodzaje charta saluki – odmiana krótkowłosa i długowłosa – jednak to ta ostatnia jest najpopularniejsza i najbardziej rozpoznawalna oraz utożsamiana z rasą. Sierść charta perskiego jest delikatna i jedwabista, dłuższa na uszach, ogonie i łapach (w przypadku krótkowłosego będzie wszędzie podobnej długości)
Jeśli chodzi o umaszczenie, pula dopuszczalnych kolorów jest bardzo szeroka: od całkowicie białego, przez beżowe, kremowe, złote, piaskowe czy rude, aż po odcienie szarości, czerni i wszelkich połączeń, np.czarno-biało-brązowego czy czarnego z brązowym.
Saluki – charakter
Ze względu na jego pierwotne przeznaczenie, także współczesnego psa saluki cechuje doskonała wytrzymałość, kondycja, zdrowie, a także inteligencja i samodzielne myślenie – wszystkie te cechy były bardzo pożądane u psów, które uczestniczyły w polowaniach i od których częściowo zależał w związku z tym dobrobyt miejscowej społeczności. Nie są to jednak bynajmniej psy “w gorącej wodzie kąpane”, wręcz przeciwnie – są łagodne, spokojne i opanowane.
Typowy saluki jest pełen godności i powściągliwy – może się przez to wydawać zdystansowany, ale to tylko pozory – to pies o bardzo czułym sercu, delikatnym usposobieniu i wysokiej wrażliwości. Nie skrzywdzi nigdy innego zwierzęcia i bardzo przywiązuje się do człowieka. Jest mu oddany i wierny oraz bardzo potrzebuje codziennego kontaktu (żadna forma izolacji nie wchodzi w jego wypadku w grę). Jednocześnie potrafi dać opiekunowi jego przestrzeń, nie wymaga uwagi 24 godziny na dobę i potrafi zająć się sam sobą, jeśli widzi, że aktualnie nie jest dobry moment na wspólną zabawę.
Często wzorem swoich bliskich krewniaków wilków, saluki wybierze spośród domowników jedną osobę, która będzie dla niego “samcem alfa” i przewodnikiem całego stada. Nie powinien mieć problemów z dogadaniem się z dziećmi, pod warunkiem, że uszanują one jego godność i będą z nim postępowały ostrożnie i delikatnie, tak aby nie zrobić mu krzywdy.
Jest nieufny w stosunku do nieznajomych, ale jednocześnie bardzo wyczulony na sygnały płynące od opiekuna – jeśli zobaczy, że ktoś jest bez problemu akceptowany przez domowników, nie będzie robić awantury bez powodu i zgodzi się na obecność tej osoby na swoim terenie.
Chart perski – hodowla
Chart perski ma silny instynkt myśliwski – niekoniecznie dobrym pomysłem będzie więc hodowla tej rasy w domu, w którym znajdują się małe zwierzęta, które mógłby pomylić z potencjalną zdobyczą. Z tego samego powodu należy też zawsze prowadzić go na smyczy – zawsze może się zdarzyć, że z pobliskich krzaków wyskoczy nagle niewielki, ale szybko się poruszający zwierzak, który przysłoni psu wszystko inne i sprowokuje go do gonitwy. Oczywiście nie dotyczy to terenów, który z zasady są zabezpieczone przed ucieczką, jak np. psie wybiegi.
Saluki, jak typowy chart, jest szybki, zwłaszcza na krótszych dystansach, a do tego bardzo zwinny – można z nim trenować dyscypliny, które pozwolą im zaspokoić naturalny instynkt pogoni, jak polegający na imitacji pościgu za zwierzęciem coursing czy bardziej neutralny bieg po torze z przeszkodami, czyli agility. Potrzebuje jednak dużo ruchu nie tylko w trakcie ewentualnych treningów, ale także na co dzień. Jeśli więc opiekun lubi biegać lub jeździć na rowerze, chart perski spokojnie może mu w tym towarzyszyć.
Nieco trudniej przedstawia się sprawa, jeśli chodzi o niezwiązane ze sportem i aktywnością fizyczną treningi, np. naukę posłuszeństwa. Jak każda rasa pierwotna, saluki ma w sobie bardzo dużo wilczej niezależności, która każe mu często kwestionować polecenia człowieka.
Zależy mu jednak na relacji z opiekunem, więc dopóki nie wykaże on niepotrzebnej złości czy nie będzie próbował stosować przymusu, nauka prędzej czy później zacznie procentować – należy po prostu uzbroić się w cierpliwość.
Ze względu na wrodzoną czujność, a także brak zaufania w stosunku do obcych, chart perski może sprawdzić się w roli ostrzegającego przed potencjalnym zagrożeniem stróża.
Psy tej rasy nie najlepiej znoszą niskie temperatury – jeśli mieszka się w miejscu, gdzie mogą być na nie narażone na spacerach, dobrym rozwiązaniem jest kupienie psu specjalnego zimowego ubranka. Poza tym raczej nie są to psy kłopotliwe w pielęgnacji – na uwagę zasługują jedynie dłuższe fragmenty sierści, gdzie mogą powstawać kołtuny (warto pozbywać się ich od razu, ponieważ wraz z upływem czasu będzie to coraz trudniejsze), a także elementy obowiązkowe w przypadku każdego psa, jak czyszczenie uszu, aby zapobiec powstaniu stanu zapalnego czy przycinanie pazurów, jeśli zwierzak nie ma możliwości ich ścierania o podłoże.
Jeśli chodzi o zdrowie, chart perski może mieć skłonność do dysplazji stawów biodrowych i zapalenia spojówek, a czasami także problemów urologicznych, jednak co do zasady są to psy cieszące się bardzo dobrym zdrowiem.
Saluki – cena
Cena charta perskiego to zazwyczaj wydatek rzędu 4000 złotych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w Polsce jest mało hodowli tej rasy, więc na szczeniaka przyjdzie nam prawdopodobnie poczekać. Nie zaszkodzi przeglądać w tym czasie ogłoszenia dotyczące adopcji chartów – być może któryś z opisywanych w nich psiaków skradnie nasze serce i zamiast kupować szczeniaka, który tak czy inaczej znajdzie dom, przygarniemy zwierzaka, który bardzo potrzebuje dachu nad głową i człowieka, któremu może dać całą swą psią miłość.