Norsk Lundehund – opis rasy

Norsk Lundehund jest bardzo rzadką, małą rasą w typie szpica, posiadającą kilka unikalnych cech, w tym sześć palców u każdej łapy. Osobniki te tradycyjnie wykorzystywano do polowania na maskonury, które zamieszkiwały odległe krańce ojczyzny rasy Lundehund – Norwegii.

Psy te są energiczne, radosne i lojalne, ale niekoniecznie odnajdą się w domu właścicieli posiadających psa po raz pierwszy. Reprezentanci rasy Norsk Lundehund to najczęściej  jednostki niezależne, uparte i ostrożne w stosunku do obcych.

Norsk Lundehund – historia i pochodzenie

Oficjalnie pochodzący z Norwegii Lundehund jest rasą bardzo starą, a jego cechy fizyczne czynią go kynologicznym rarytasem. Początki Nord Lundehund sięgają bardzo odległych czasów, a pierwsze wzmianki o tej rasie można znaleźć w pismach pochodzących z XVI wieku.

Rasa Lundehund w przekazach z uprzednich wieków ukazywana była jako łowiecka, która głównie wykorzystywana była do polowania na maskonury. Warto podkreślić, że ptaki te były podstawowym źródłem pożywienia dla miejscowej ludności, a ich pióra służyły do wyrobu koców.

Nord Lundehund za sprawą swoich walorów fizycznych mógł z łatwością polować na te osobniki zakradając się do dziur w klifach i przepaściach. Ludność mieszkająca na wyspach na północy kraju żyła z rolnictwa i rybołówstwa i właściwie polowanie na maskonury było przez długi czas jednym z głównych ich zajęć w tym czasie.

Reklama

Chociaż okresie od maja do czerwca, każdy pies mógł przynieść co najmniej 100 ptaków dziennie, już w XIX wieku, użycie sieci i ochrona tego ptactwa sprawiły, że rasa Norsk Lundehund straciła na popularności. Warto mieć na uwadze, że w latach 40-tych XX wieku rasa prawie już całkowicie zanikła, po to by już 20 lat później znów zyskać na popularności.

Norsk Lundehund – wygląd

Norsk Lundehund jest niedużym psem w typie szpica. Ma duży zakres ruchu w stawach, co pozwala mu zmieścić się w wąskich przejściach i wydostać się z nich. Psy tej rasy potrafią odchylić głowę do tyłu wzdłuż własnego kręgosłupa i obrócić przednie kończyny na bok pod kątem 90 stopni w stosunku do ciała, podobnie jak ludzkie ramiona. Ich wystające, wyprostowane uszy mogą układać się do przodu lub do tyłu, tworząc niemal szczelne zamknięcie.

Reklama

Osobniki rasy Norsk Lundehund są wielopalczaste: zamiast normalnych czterech palców u stopy, mają ich zazwyczaj sześć, wszystkie w pełni ukształtowane, połączone i umięśnione. Oczywiście zdarzają się wyjątki – niektóre osobniki mogą czasami mieć ich więcej lub mniej niż sześć placów. Sierść zewnętrzna Norsk Lundehund jest gęsta i szorstka z miękkim podszerstkiem. Psy tej rasy z wyglądu przypominają lisa – ich futro jest krótkie, szorstkie i przeważnie trójkolorowe. Klatka piersiowa, kończyny przednie i ogon są białe lub posiadają widoczne oznaczenia. Brązowe odcienie różnią się od jasnych do czerwonawych. Nogi osobników są długie, ciało prostokątne, a ogon stromo wyprostowany lub na wpół zawinięty na grzbiecie. Samce rasy Norsk Lundehund powinny osiągać od 35 do 38 cm wysokości, a samice od 32 do 34 cm, przy czym waga dla obu płci wynosi od 6 do 7 kg. Przewidywana długość życia reprezentantów tej rasy wynosi od 12 do 15 lat.

Norsk Lundehund-  zachowanie i temperament

Psy rasy Norsk Lundehund są przyjazne, kochają ludzi, a znaczącą część dnia mogą spędzać na przytulaniu się i aktywnej zabawie. Osobniki te są bardzo ciekawskie i gotowe do odkrywania świata. Warto także wspomnieć, że Lundehundy są zadziwiająco inteligentne i łowcze, jednak bez wątpienia doskonale odnajdują się w towarzystwie dzieci i innych zwierząt. Tak długo, jak psy tej rasy będą wprowadzane pozytywnie w daną społeczność z pewnością w ten sposób się do niej przystosują.

Rasa ta zazwyczaj woli własną rodzinę od innych ludzi i ma tendencję do nieśmiałości w stosunku do obcych, przy równoczesnym braku agresji skierowanej w ich stronę. Psy Norsk Lundehund potrzebują silnego, pewnego siebie przywódcy stada, gdyż bez niego będą uparte, zawzięte i wymagające. Warto pamiętać, że konsekwencja jest koniecznością w przypadku tej rasy. Jeśli nie uspołecznisz właściwie psa i nie zaspokoisz wszystkich jego psich instynktów, może on nabrać nieufności do wszystkiego co nowe lub inne, co może skutkować nadmiernym szczekaniem alarmowym. 

Norsk Lundehund – zdrowie

Gastroenteropatia to zespół zaburzeń trawiennych, które u Lundehunda mogą prowadzić do przerostu bakterii trawiennych i utraty zdolności do przyswajania składników odżywczych z pożywienia. W skrajnych przypadkach pies może głodować z powodu niezdolności do pobierania składników odżywczych i białka z pożywienia, niezależnie od ilości przyjmowanego pokarmu. Wszystkie Lundehundy są genetycznie obciążone tą chorobą, chociaż nie każdy jest nią poważnie dotknięty, a niektóre są wolne od objawów. Nie ma lekarstwa na tę chorobę, ale można ją kontrolować. Psy tej rasy nie mogą być zamknięte w domu – potrzebują przestrzeni i dużo ruchu. Konieczne jest regularne szczotkowanie i kontrolne wizyty weterynaryjne.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Jämthund - opis rasy

Jämthund należy do szpiców i jest psiakiem myśliwskim przeznaczonym przede wszystkim do polowań na dużą zwierzynę, choć trudno [...]

Reklama

Czytaj dalej

Szpic mały – opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa V, sekcja 4, nr wzorca 97. To niewielkich rozmiarów pies o bardzo żywiołowym [...]

Dodaj komentarz

Reklama