Nova scotia duck tolling retriever - charakter

Nova scotia duck tolling retriever – opis rasy

Nova scotia duck tolling retriever nie jest co prawda tak znany i uwielbiany na całym świecie, jak labrador retriever, ale z całą pewnością zasługuje na co najmniej takie samo uznanie – zarówno za względu na jego zdolności fizyczne, jak i charakter.

Nova scotia duck tolling retriever – opis rasy

Nova scotia duck tolling retriever, określany też jako “toller”, pochodzi zgodnie z nazwą z leżącej nad Atlantykiem  kanadyjskiej prowincji – Nowej Szkocji, czyli właśnie “Nova Scotia”. Pies ten dzieli więc geograficzną przeszłość z najbardziej chyba znanym z retrieverów, czyli labradorem (ten z kolei pochodzi z położonej nieopodal Nowej Funlandii). Rasa powstała mniej więcej na początku XIX wieku, a jej podstawowym przeznaczeniem w tamtych czasach było wypłaszanie ptactwa wodnego, np. kaczek, a także późniejsze ich odzyskiwanie (stąd angielska nazwa “retriever”).

Toller – wygląd

Jest to pies średniej wielkości – idealna wysokość w kłębie wynosi między 48 i 51 cm u psów i między 45 i 48 cm u suk. Ich waga to odpowiednio od 20 do 23 kg oraz od 17 do 20 kg.

Jest harmonijnie zbudowany, jego sylwetka jest zwarta, silna i dobrze umięśniona. Ma wyraźnie zarysowaną głowę, oczy w kształcie migdała o kolorach od bursztynowego do brązowego, średniej wielkości osadzone z tyłu trójkątne uszy  i mocno owłosiony ogon.

Jego sierść od zawsze musiała spełniać wyjątkową funkcję i chronić go przed wodą o bardzo niskiej temperaturze. Z tego względu okrywa włosowa ma dwie warstwy i jest w dużym stopniu wodoodporna. Z wierzchu włosy są średniej długości i twardości, a pod spodem znajduje się gęsty i miękki podszerstek. Wszędzie z wyjątkiem grzbietu włosy są proste. Kiedy temperatura na dworze spada, w niektórych miejscach na ciele tollera tworzą się długie, luźne kędziory czyli tzw. pióra.

Umaszczenie występuje w odcieniach kolorów czerwonego i pomarańczowego, którym zazwyczaj towarzyszy białe znaczenie np. na łapach, głowie lub ogonie.

Reklama

Nova scotia duck tolling retriever – charakter

Toller to pies energiczny, radosny i pełen życia. Jest bardzo inteligentny i szybko się uczy. Chętnie pracuje też z człowiekiem i uważnie słucha go, starając się zrozumieć intencje i poszczególne polecenia.

Ponadto to pies czuły, wrażliwy i mocno przywiązany do swojego opiekuna, a także lojalny w stosunku do całej rodziny. Potrafi być prawdziwym pieszczochem, który na psi sposób okazuje swoje uczucia i bardzo źle znosi przebywanie z dala od reszty domowników czy przejawy dezaprobaty z ich strony (nie wspominając o przejawach agresji takich jak krzyk)

Reklama

Pies toller jest wytrwały i odporny, do tego pewny siebie i zdecydowany – z ogromną łatwością przychodzi mu podejmowanie decyzji. Jako pies myśliwski był bowiem przyzwyczajony do samodzielnego myślenia, co niestety ma też swoją ciemną stronę związaną z uporem, jaki może czasem wykazywać czy ignorowaniem niektórych poleceń. Na co dzień nie powinien jednak być nieposłuszny.

Nova scotia duck tolling retriever jest czujny, ale raczej nie będzie odnajdywał się dobrze w roli psa stróżującego – to typowy domator i kanapowiec, który najlepiej czuje się, kiedy leży tuż obok człowieka.

Nova scotia duck tolling retriever – hodowla

Nova scotia duck tolling retriever jest stosunkowo łatwy do wychowania i potrafi się odnaleźć w różnych warunkach mieszkaniowych, także miejskich, pod warunkiem, że zapewni się mu dosyć dużo ruchu w trakcie codziennych spacerów. Jest to zresztą obowiązkowe w przypadku wszystkich psów – przebywanie cały czas na tym samym terenie może prowadzić do wykształcenia się u psa niepożądanych zachowań. Pies pozbawiony nowych bodźców zapachowych i dźwiękowych, a także kontaktu z nieznanymi ludźmi i zwierzętami, nie będzie miał szansy na prawidłową socjalizację. Z natury jest to jednak rasa tolerancyjna i przyjazna zarówno w stosunku do ludzi, jak i innych zwierząt, więc sprawdzi się także w domu, w którym są dzieci czy inne czworonogi.

Toller jest szybki, silny i zwinny, także w wodzie – jako pies, który w przeszłości wskakiwał do różnych zbiorników, aby przynosić opiekunowi upolowane ptactwo, dobrze i chętnie pływa. Można z nim śmiało spróbować bardzo różnych psich sportów, takich jak agility, frisbee czy flyball – ma do nich dobre predyspozycje fizyczne, a na dodatek będą dla niego źródłem ogromnej radości i satysfakcji. Kolejnym dobrym pomysłem jest nauka posłuszeństwa czy tropienia – tutaj też przewagę daje mu doskonały węch. Wysiłek fizyczny w połączeniu z intelektualnym dobrze wyciszy też psa i będzie naturalnym ujściem dla jego energii, dzięki czemu nie będzie czuł potrzeby rozładowywania jej w mniej odpowiadający opiekunowi sposób.

Reklama

Jak typowy retriever uwielbia też aportować. Nie ma dla niego przy tym znaczenia czy rzucony przedmiot wyląduje na ziemi czy wpadnie do wody – bez zastanowienia rzuci się w pogoń i zrobi wszystko, żeby odzyskać zdobycz. Z tego względu należy zawsze bawić się z nim w miejscu, w którym mamy pewność, że nie będzie narażony na niebezpieczeństwo – na pewno nie można od niego oczekiwać w takiej sytuacji ostrożności i opanowania.

Jeśli chodzi o trening należy też pamiętać o jego urozmaicaniu, ponieważ bez atrakcyjnych, zmieniających się okoliczności toller może łatwo się znudzić.

Nova scotia duck tolling retriever – cena

Cena szczeniaka tollera to koszt około 3500 – 5000 złotych. Rasa staje się w Polsce coraz popularniejsza, dlatego należy uważać na pseudohodowle, których właściciele starają się wzbogacić kosztem cierpienia zwierząt – nie dajmy się łapać w pułapkę – jeśli cena za psa jest zdecydowanie niższa niż z certyfikowanej hodowli, jest to jasny sygnał, że w miejscu tym prawdopodobnie działa pseudohodowla.

Zapisz się na newsletter!

Reklama
Reklama

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama