Psy które nie szczekają – poznaj najlepsze rasy

Jeśli mieszkasz w bloku albo bardzo nie lubisz hałasu, a marzy Ci się posiadanie psa, dobrym rozwiązaniem może być wybranie rasy psa, która nie szczeka albo szczeka bardzo mało. Teraz możesz być nieco zdziwiony, bo w końcu jak to? Pies który nie szczeka? Czy takie rasy w ogóle istnieją? Odpowiedź znajdziesz poniżej. 🙂 

Psy które nie szczekają 

Faktycznie istnieją rasy psów, które nie szczekają. Jest ich mało ale faktycznie istnieją. Do psów, które nie szczekają trzeba z całą pewnością zaliczyć: 

1. Basenji 

Są to jeszcze niestety dość mało popularne psiaki w Polsce, ale zaczyna się to coraz bardziej zmieniać. Basenji jest uznawany za najstarszego psa na świecie, ponieważ znaleziono malunki i i hieroglify z jego podobieństwem, datowane na około 3600 lat p.n.e. Niesamowite, prawda? Basenji inaczej jest nazywany congo dogiem. Należy do grupy „schensi”, która charakteryzuje prymitywne psy równikowej strefy tropikalnej. 

Basenji był przez całe lata używany jako pies myśliwski, który miał za zadanie przede wszystkim odstraszać intruzów od stada, którego pilnować. Basenji w większych grupach polowały nawet na lwy! Nawet miejscowi szamani często trzymali u boku psy tej rasy. Później na wiele lat słuch o basenji zaginął. W 1908 roku udało się wyhodować miot tych psiaków w Berlinie, ale wtedy ich czas jeszcze nie nadszedł. I tak dochodzimy do lat 30 XX wieku w Anglii, gdzie powstały dwie hodowle. W Polsce te psiaki pojawiły się dopiero w 1993 roku, a zakup szczeniaka jest dość drogi w porównaniu do innych ras (cena szczeniaka może sięgać aż 6000 zł, dlatego trudno się dziwić, że nie są w naszym kraju bardzo popularne (jeszcze!). 

Czy basenji naprawdę nie szczekają? Uważa się, że psiaki tej rasy mają po prostu nieco inną budowę krtani, przez co nie szczekają tak, jak inne psy, a wydają charakterystyczne dźwięki, takie jak: 

  • – skomlenie
  • – krótkie szczeknięcia
  • – warczenie 

Z tego powodu basenji bywa często porównywany do kota. Inną ciekawostką jest fakt, że te psiaki mają cieczkę tylko raz w roku, od września do października. W naszej strefie klimatycznej przysparza to nieco problemów, z uwagi na to, że szczenięta rodzą się zimą i nie mogą przez dłuższy czas wychodzić na zewnątrz. 

Reklama

2. Rottweiler 

Kto by pomyślał, że psiak, który jest uważany za dość groźnego nie lubi szczekać! Rottweilery w rzeczywistości są bardzo rodzinnymi psiakami, które uwielbiają dzieci i długie spacery. Ten psiak fantastycznie sprawdzi się również jako stróż. Wymaga co prawda porządnego szkolenia i nauki posłuszeństwa, ale rezultaty będą warte wysiłku i czasu poświęconego na wychowanie. W stosunku do rottweilera trzeba był stanowczym i jednocześnie łagodnym, nie są to psy polecane dla początkujących opiekunów. Rottweiler bardzo mało szczeka, jeśli wyczuje intruza, będzie zazwyczaj warczał, szczekanie to dla niego absolutna ostateczność. Te psiaki żyją około 9 – 12 lat, a zakup szczeniaka kosztuje w przedziale 3000 – 7000 zł. Niższe ceny powinny mocno zaniepokoić, najprawdopodobniej oznaczają pseudohodowlę. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Rasy psów z włosami

Psy z włosami są idealną opcją dla alergików uczulonych na sierść, którzy kochają zwierzęta, ale [...]

Arystokratyczne rasy psów

Historia psa i człowieka biegnie wspólnie nieprzerwanie od blisko dwudziestu tysięcy lat. Człowiek wykorzystywał psa [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama