Foxhound angielski – opis rasy

Foxhound angielski to wytrzymały i niezależny pies myśliwski stworzony do polowań na lisy. Potrzebuje dużo aktywności fizycznej i najlepiej odnajduje się w domach, w których ma na co dzień zapewnioną dużą przestrzeń i uwagę ze strony opiekunów.

Foxhound angielski – opis rasy

Korzeni historii foxhounda angielskiego można dopatrywać się w psach, które towarzyszyły Brytyjczykom jeszcze w czasach średniowiecznych – po upadku Imperium Rzymskiego, w lasach zajmujących wówczas ogromną część terytorium współczesnej Anglii, arystokraci wykorzystywali psy do polowania na jelenie. Na tamten moment polowania na lisy uznawane były za zajęcie dla niższych warstw społeczeństwa, ponieważ kojarzyło się wyłącznie z próbą ochrony kurników przed tymi zwierzętami.

Z końcem średniowiecza zaczęło się to jednak zmieniać – populacja na Wyspach wciąż rosła, a wraz z nią malała powierzchnia lasów, a co za tym idzie także zmniejszyła się także liczba żyjących w nich jeleni. Brytyjska szlachta nie chciała jednak rezygnować z polowania w lasach, w związku z czym postanowiła obrać sobie za cel nowy gatunek, jakim były rude lisy.

Pierwsze polowania na lisy miały prawdopodobnie miejsce na przełomie XVI i XVII wieku i to właśnie wtedy hodowcy odpowiedzialni za dostarczanie myśliwym psów, które możliwie najlepiej sprawdzają się na polowaniach, postanowili podjąć próbę stworzenia nowej rasy. Skrzyżowali oni ze sobą duże psy gończe, których udział miał zapewnić nowej rasie dobry węch i zdolności tropienia oraz dużą wytrzymałość, a także długonogie charty, dzięki którym szczeniaki miały być szybkie i zwinne. To właśnie to połączenie dało początek rasie, którą znamy współcześnie pod nazwą foxhound angielski i która w dużej mierze pozostała przez cały ten czas niemal niezmieniona w stosunku do pierwszych miotów, które przyszły na świat kilkaset lat temu.

Angielskie Stowarzyszenie Właścicieli Foxhoundów bardzo wcześnie, bo jeszcze pod koniec XVIII wieku, zaczęło prowadzić księgi rodowodowe. Są one dostępne dla każdej osoby, która decyduje się na opiekę nad foxhoundem angielskim, dzięki czemu przyszły opiekun ma niepowtarzalną okazję, aby sprawdzić, jak dokładnie wyglądało drzewo genealogiczne jego psa, nawet setki lat wstecz. Nie zmienia to faktu, że pierwszy wzorzec został opracowany przez Angielski Kennel Club dopiero w 1935 roku, a rasa została oficjalnie uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną jeszcze później, bo w roku 1964.

Reklama

Foxhound angielski – wygląd

Foxhound angielski to pies o mocnej sylwetce i wyważonych proporcjach, osiągający wysokość w kłębie pomiędzy 58 i 64 cm i wagę około 30 – 35 kg (samce są co do zasady cięższe niż samice). Jego grzbiet jest szeroki i równy, klatka piersiowa głęboka, a żebra  dobrze zaokrąglone. “W spadku” po chartach, które brały udział w powstaniu rasy, foxhound angielski odziedziczył dość długie kończyny – jego kończyny przednie są proste i grubokościste aż do łap, a tylne wyraźnie umięśnione, mocne i również grubokościste na całej długości. Łapy są silne, zwarte i mają okrągły kształt, a poduszki i pazury są mocne. Ogon z kolei jest wysoko osadzony, a pies nosi go wesoło – nie powinien być przy tym zakręcony nad grzbietem.

Foxhound angielski ma dobrze rozwiniętą, długą i lekko wygiętą szyję, dobrze wyważoną głowę (powinna być pełna, ale niezbyt ciężka) i płaską, średnio szeroką czaszkę o lekko zaznaczonym stopie. Kufa jest długa, dosyć szeroka i ma kwadratowy kształt, a nos ma duże, rozwarte nozdrza i jest dosyć szeroki (ten nos był przez lata traktowany jako jeden z najcenniejszych atutów foxhounda angielskiego jako psa wyhodowanego specjalnie w celu skuteczności w czasie polowania). Oczy mają piwny lub brązowy kolor, bardzo czujny i bystry wyraz i są średniej wielkości. Wysoko osadzone, zwisające uszy noszone są przez foxhounda angielskiego blisko głowy.

Reklama

Włos jest u tej rasy przylegający i krótki, a najczęściej występującym rodzajem umaszczenia jest kombinacja trzech podstawowych kolorów – białego, brązowego i czarnego (zdarza się też, że to tej listy dochodzi jeszcze domieszka koloru żółtego). Hodowcy, zwłaszcza ci biorący udział w wystawach, zwracają ponadto uwagę na to, aby łaty i plamy były rozmieszczone możliwie najbardziej symetrycznie.

Foxhound angielski – charakter

Foxhound angielski jest psem, u którego lata uczestniczenia w polowaniach wykształciły – jak u wielu innych ras myśliwskich – dość dużą niezależność myślenia. Nie oznacza to jednak, że nie da się z nim współpracować czy szkolić go, wręcz przeciwnie – jeśli tylko opiekun wie, w jaki sposób go do tego zachęcić, będzie w stanie nauczyć się bardzo dużo. Foxhound angielski to rasa bardzo radośnie usposobiona, a do tego inteligentna, więc sekretem jest w jego wypadku wprowadzenie nauki poprzez zabawę.

Zważywszy na fakt, że rasa ta została opracowana ściśle pod kątem przydatności w czasie polowania, ma w sobie ogromną potrzebę ruchu. Współcześnie jest też oczywiście doceniany jako typowy pies towarzyszący, jednak w takim wypadku istotne jest zadbanie o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej – w przeciwnym wypadku pies może niestety być pozbawiony odpowiedniej ilości bodźców i z nudów szukać ich gdzie indziej, np. niszcząc znajdujące się w domu przedmioty.

Foxhound angielski nie należy do ras, które w wylewny sposób okazują swojemu opiekunowi uczucia, nie oznacza to jednak bynajmniej, że nie obdarza nimi człowieka. Jest psem bardzo oddanym swojej rodzinie i łagodnym w stosunku do wszystkich jej członków, w tym także najmłodszych. Lubi przebywać w ich towarzystwie i nie najlepiej znosi dłuższą samotność. W stosunku do nieznajomych bywa nieufny i zdystansowany, nie przejawia jednak jakichkolwiek zachowań agresywnych.

Reklama

Foxhound angielski – hodowla

Foxhound angielski to pies, który przede wszystkim potrzebuje dużej ilości codziennej aktywności fizycznej, nie jest więc polecany do małych mieszkań – dużo lepiej odnajdzie się w domu z ogrodem gdzieś poza miastem, chociaż należy oczywiście pamiętać, że nawet największe podwórko nie zastąpi psu kontaktu ze światem zewnętrznym. stykanie się z nowymi ludźmi, zwierzętami i miejscami jest konieczne, aby pies w przyszłości bnył prawidłowo zsocjalizowany i nie wykazywał zachowań lękowych czy agresywnych.

Warto przy tym pamiętać, że jako rasa myśliwska foxhound angielski może wykazywać tendencję do ucieczek, dlatego należy zawsze prowadzić go na smyczy i puszczać luzem tylko na terenie, co do którego ma się pewność, że jest prawidłowo zabezpieczony. W przeciwnym wypadku pies może ruszyć w pogoń za czymś, co potraktuje jak potencjalny cel i dogonienie go może okazać się niemożliwe.

Foxhound angielski jest psem niezależnym, ale odpowiednio poprowadzony trening, oparty na zabawie, może przynieść efekty, nawet jeśli nie da gwarancji, że pies będzie posłuszny opiekunowi w każdej sytuacji – jego niezależność często przeradza się bowiem w upór, a inteligencja sprawia, że jest w stanie niejednokrotnie wykorzystać słabe punkty człowieka, z którym pracuje.

Foxhound angielski – cena

Cena foxhounda angielskiego jest dość wysoka – średnio szczeniaki tej rasy kosztują w angielskich hodowlach około 1000 funtów.

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Ariegeois- opis rasy psa

Ariégeois to francuska rasa średniej wielkości psa myśliwskiego wykorzystywanego do polowania z bronią palną i [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama