WYŻEŁ NIEMIECKI SZORSTKOWŁOSY CHARAKTER I USPOSOBIENIE

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy – opis rasy

Klasyfikacja FCI grupa VII, sekcja 1, nr wzorca 98.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy to pies energiczny, temperamentny oraz bardzo inteligentny. Potrzebuje on mądrego, konsekwentnego właściciela, jak również odpowiedniej dawki ruchu. W innym wypadku może wykazywać destrukcyjne oraz niszczycielskie zachowania. 

RYS HISTORYCZNY RASY:

Pies należący do rasy wyżeł niemiecki szorstkowłosy został stworzony na przełomie dwóch wieków – XIX i XX. Za pierwszą hodowlą tego czworonoga stoi człowiek nazywający się Siegfried Hegewald i jego głównym założeniem było wyhodowanie rasy należącej do psów myśliwskich o silnym charakterze, z dużą skutecznością wykonywanej pracy (zarówno w polu, wodzie czy lesie) oraz okrywą włosową w dotyku szorstką (a nawet sztywną jak drut), która wzmocni zwierzę i sprawi, że pies ten doskonale będzie się czuł pracując nawet w ciężkich warunkach terenowych, jak i pogodowych. W związku z tym szeregiem pożądanych cech, do krzyżowania użyto psy ras szorstkowłosych np. pudelpointera, gryfona Korthalsa oraz wyżła niemieckiego ostrowłosego. Co ciekawe, okazuje się, że polski wyżeł dowodny również brał udział w tworzeniu wyżła niemieckiego szorstkowłosego. 

Początkowo struktura okrywy włosowej nie była dla hodowców sprawą pierwszorzędną, a wręcz przeciwnie. Konsekwencją takiego podejścia była ogromna różnorodność w wyglądzie sierści u wyżła niemieckiego szorstkowłosego. Dlatego niczym dziwnym są osobniki pojawiające w jednym miocie owłosione w wieloraki sposób np. długim i miękkim włosem, albo krótkim i przylegającym.

Najbardziej rozpowszechniony jest on na terenach Niemiec, Holandii oraz w Chorwacji. Z kolei w Polsce wyżeł niemiecki szorstkowłosy swój okres popularności miał w latach 60., 70. oraz 80. XX wieku. Niestety obecnie rasa ta nie jest tak liczna.

Reklama

WYŻEŁ NIEMIECKI SZORSTKOWŁOSY WYGLĄD:

Pies tej rasy charakteryzuje się szlachetną budową ciała oraz sierścią szorstką w dotyku. Jego długość tułowia jest niemalże równa jego wysokości w kłębie. To duży i ciężki czworonóg o eleganckiej, sportowej sylwetce. Wyżeł niemiecki szorstkowłosy ma płaską czaszkę o zaokrąglonych bokach. Łuki brwiowe są wyraźnie zaznaczone, tak samo jak stop. Jego oczy głęboko osadzone zazwyczaj są w jak najciemniejszych odcieniach (wszystkie barwy od ciemno-bursztynowej do brązowo-kasztanowego są akceptowane), a powieki ściśle przylegają do gałek ocznych. Wyżeł niemiecki szorstkowłosy ma nos z nozdrzami mocno otwartymi, dobrze pigmentowany (kolor jest adekwatny do umaszczenia psa). Natomiast grzbiet jego nosa jest lekko wysklepiony. Kufa charakteryzuje się idealną długością, dużą szerokością i mocną budową. Z kolei fafle przylegają ściśle do pyska psa. Wyżeł niemiecki ma mocne zęby tworzące tzw. zgryz nożycowy. Szyja jego opisywana jest jako umięśniona, o średniej długości, z górną częścią lekko wygiętą. Pies ten ma grzbiet silny, z dobrze rozbudowaną tkanką mięśniową, a linia grzbietu określana jest jako spadzista. Kłąb jego jest wyraźnie zaznaczony, natomiast zad wyżła niemieckiego jest długi, szeroki i dobrze umięśniony. Klatka piersiowa cechuje się doskonałą głębokością i jest przy tym szeroka oraz dobrze rozwinięta. Pies ten nosi ogon poziomo, ewentualnie lekko podwinięty i jest on średniej grubości. Kończyny przednie widziane z przodu są proste, ustawione równolegle do siebie. Łopatki charakteryzują się ukośnym osadzeniem na ciele zwierzęcia. Wyżeł niemiecki szorstkowłosy ma dość długie ramiona, z kolei łokcie ściśle przylegają do jego tułowia. 

Sierść u tej rasy zbudowana jest z dwóch warstw. Pierwszą z nich tworzą włosy okrywowe, które są twarde (często opisywane jako „druciaste”) gęste i dość dobrze przylegają do siebie. Ich długość standardowo wynosi od 2 do 4 cm. Drugą warstwą szaty wyżła niemieckiego szorstkowłosego tworzy podszerstek. Jest on dość specyficzny, ponieważ nie wymaga trymowania (warunkiem w tym przypadku jest prawidłowa struktura włosów okrywowych). Służy on psu do ochrony przed zmiennymi warunkami pogodowymi, zwłaszcza tymi najtrudniejszymi. Sierść pokrywająca tego czworonoga jest krótsza (i gęstsza) w dolnej części brzucha i kończyn, na głowie oraz uszach. Charakterystyczną cechą dla psa rasy wyżeł niemiecki szorstkowłosy to wyraźnie zaznaczone brwi oraz broda. Wyżeł niemiecki szorstkowłosy prezentuje się w czterech rodzajach umaszczenia. Mianowicie: brązowo- dereszowatej, czarno – dereszowatej (tzw. szpakowatej), brązowej i jasno dereszowatej. Wszystkie te typy występują w wersjach „z łatami” lub „bez łat”.

Reklama

Wysokość w kłębie dorosłego samca rasy wyżeł niemiecki szorstkowłosy oscyluje w granicach 61 – 68 cm. Z kolei samice są niższe i osiągają 57 – 64 cm. Natomiast masa ciała u tych zwierząt wynosi od 27 do 32 kg.

Długość życia dorosłego wyżła niemieckiego to od 12 do 15 lat.

Cena za szczenię tej rasy wynosi 1500 – 3500 zł, a miesięczny koszt utrzymania dorosłego osobnika to 150 – 200 zł.

WYŻEŁ NIEMIECKI SZORSTKOWŁOSY PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Sierść tego czworonoga nie jest kłopotliwa w utrzymywaniu jej w odpowiednim stanie. Jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym jaki należy wykonywać to regularne szczotkowanie zwierzęcia. W okresie intensywnej utraty okrywy włosowej (tzw. linienia), które w porównaniu do innych ras, w tym przypadku jest umiarkowane – należy czynność wykonywać zdecydowanie częściej. Wyżeł niemiecki szorstkowłosy pokryty jest włosem nie wymagającym trymowania. Szata jego charakteryzuje się dużą wodoodpornością (szybko wysycha po jej zmoczeniu). Podczas wyboru szczenięcia warto zwrócić uwagę na jego okrywę włosową. Osobniki o długiej, miękkiej, jedwabistej albo wełnistej sierści (czyli tej niezgodnej ze wzorcem rasy) sprawia więcej kłopotu w utrzymaniu jej w dobrej kondycji. Ma ona bowiem tendencję do filcowania się lub kołtunienia. Co więcej, szata tego typu wymaga trymowania od 3 do 4 razy do roku. Ten zabieg pielęgnacyjny zdecydowanie poprawia jej wygląd, stan i jakość. Wełnista okrywa włosowa czy miękka, w trakcie polowania albo zabawy na świeżym powietrzu lub po spacerze (zwłaszcza tym w lesie) „zbiera” wszechobecne patyki, rzepy, błoto, kurz oraz podobne zanieczyszczenia. Natomiast w okresie zimowym u takich psów śnieg bardzo łatwo przyczepia się do sierści, tym samym obciążając ją i utrudniając pracę zwierzęcia. Zalecane jest osuszanie brody po zjedzonym posiłku przez czworonoga, a od czasu do czasu wskazane jest jej umycie. Taki zabieg uniemożliwia gromadzenie się w niej resztek karmy oraz namnażaniu się w niej zarazków. U osobników pracujących w wodzie należy zwracać szczególną uwagę na stan uszu, skóry oraz sierści.

Reklama

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy to pies cieszący się dobrym zdrowiem. Jest to następstwo prac i zadań, których musiał wykonywać w swej przeszłości. Zwłaszcza zmienne, niedogodne warunki pogodowe oraz terenowe ukształtowały to zwierzę. Dzięki temu jest on z natury silny, odporny i niezwykle wytrzymały. Doskonale znosi wysokie temperatury. Radzi sobie także z tymi niskimi, co oznacza, że nie wymaga on dodatkowej ochrony przed zimnem (w szczególności osobniki będące nieustannie w ruchu). Z kolei w okresie letnim tak jak każde inne zwierzę nie może się przegrzać. 

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy to pies, który rzadko miewa problemy ze swym zdrowiem. Większość hodowli przeciwdziała rozprzestrzenianiu się chorób genetycznych oraz odpowiednio dobiera osobniki do rozrodu. Jednakże należy pamiętać, że mogą pojawiać się sporadycznie pewne problemy zdrowotne oraz kontuzje. Osobniki pracujące w polach, lasach miewają obrażenia ciała typu: zranienie łapy, mechaniczne urazy ogona czy uszu. Pojawiają się także wyżły niemieckie szorstkowłose cierpiące na dysplazję stawów biodrowych albo łokciowych. Stąd większość hodowców wykonuje badania swoich zwierząt w celu wykluczenia „chorych” osobników. Co więcej, głęboka klatka piersiowa u tej rasy sprawia, że wyżeł ten jest narażony na rozszerzenie lub skręt żołądka. Dodatkowo mogą pojawiać się skłonności do alergii, problemów z sercem, padaczka, niedoczynność tarczycy oraz problemy z oczami – entropium, ektropium, zaćma lub PRA.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy to pies lubiący jeść. Nie jest on wybredny i raczej ma on dobry apetyt. Wybór idealnego sposobu żywienia jest niezwykle zależny od trybu życia zwierzęcia. Osobniki intensywnie trenujące, pracujące podczas polowań potrzebują posiłków tzw. wysokoenergetycznych, czyli bogatych w białko (jest ono niezbędne do budowy odpowiedniej tkanki mięśniowej). Z kolei te czworonogi, które nie mają zapewnionej wystarczającej dawki ruchu powinny otrzymywać tzw. karmę bytową, czyli taką o umiarkowanej zawartości białka oraz tłuszczu. Pozwala to utrzymywać odpowiednią masę ciała u wyżła niemieckiego szorstkowłosego. Decydując się na gotową, suchą karmę należy zwrócić uwagę na jej skład, w szczególności na proporcję wapnia do fosforu, jak również na występowanie dodatkowych suplementów, które mają odpowiedni wpływ na budowę oraz regenerację chrząstek stawowych. Z kolei przygotowując własnoręcznie jedzenie dla wyżła niemieckiego należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią suplementacje posiłków preparatami wapniowo – mineralnymi. Oczywiście stosunkowo wcześniej należy skonsultować się z lekarzem weterynarii albo z doświadczonym hodowcą, aby ustalić odpowiednią dawkę codziennych suplementów. Posiłek psa należy podzielić na dwie porcję oraz zapewnić spokój i odpoczynek zwierzęciu po jedzeniu.

WYŻEŁ NIEMIECKI SZORSTKOWŁOSY CHARAKTER I USPOSOBIENIE:

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy to pies cechujący się dużą dawką pewności siebie. Ma niesamowicie ogromny temperament, lecz równocześnie jest to czworonóg bardzo zrównoważony. Zwierzę to charakteryzuje się także wielką energią oraz olbrzymią pasją do myślistwa. Tak jak jego bliski krewny – wyżeł niemiecki krótkowłosy, w ciągu dnia bywa spokojny, natomiast pracując w terenie przeistacza się w psa zupełnie innego, staje się on niesamowicie nieustępliwy, zawzięty i całkowicie pochłonięty pracą. 

Reklama
Reklama

Czworonóg ten ma duże predyspozycje do współpracy ze swoim właścicielem, jest on w stanie również mu się podporządkować. Jednakże opiekun musi mądrze prowadzić swego pupila, nie stosując metod agresywnych, ale zapewniając mu odpowiedni komfort psychiczny oraz fizyczny (jak również intensywny rozwój oby dwóch tych strefach). Natomiast jeżeli człowiek okaże się być zbyt słaby, za mało konsekwentny to wyżeł niemiecki szorstkowłosy z przyjemnością będzie starał się przejąć nad nim kontrolę.

Należy wiedzieć, że pies tej rasy musi mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu oraz aktywności fizycznej. W innym przypadku stanie się on bardzo nieznośnym, szkodliwym, jak również nieposłusznym i nadpobudliwym czworonogiem. Może mieć także tendencje do ucieczek w trakcie spacerów bądź do niszczenia otaczających go przedmiotów. Wyżeł niemiecki szorstkowłosy to doskonały kompan do zabawy z dziećmi, lubi je i potrafi nawiązać z nimi dobrą relację. Jednakże biorąc pod uwagę jego duże rozmiary, a także ruchliwość bywa nieostrożny. W związku z tym wszelkie kontakty z małymi dziećmi powinny odbywać się tylko pod nadzorem dorosłych osób.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy to zwierzę, które może mieszkać pod jednym dachem z innymi psami. Co więcej, nie ma on skłonności do wchodzenia w konflikty z nieznanymi mu przedstawicielami swojego gatunku, ale zaatakowany z pewnością będzie się bronić. Natomiast jego instynkt łowiecki może spowodować, że nie będzie w stanie zaakceptować zwierząt domowych typu kot, królik czy chociażby świnka morska. Należy być także gotowym na sytuacje, że podczas spacerów wyżeł niemiecki będzie miał zapędy do polowań na inne zwierzęta. 

Pies należący do tej rasy potrzebuje codziennie dużej dawki ruchu oraz różnorodnych ćwiczeń. To czworonóg idealnie stworzony do pracy czy wykonywania poleceń. Nie radzi sobie z nudą oraz bezczynnością. Okazuje się, że dla wyżła niemieckiego szorstkowłosego spacery na smyczy nie są wystarczającą aktywnością fizyczną i musi mieć on zapewnioną godzinę (dwie) swobodnego biegania. Dobrą alternatywą są również treningi w wodzie.

Zwierzę to jest wszechstronnie użytkowe. W związku z odpowiednią selekcją osobników w trakcie hodowli uzyskano wytrzymałego towarzysza myśliwego. Wyżeł niemiecki szorstkowłosy jest w stanie pracować przed strzałem, jak również po nim. Doskonale pracuje on na suchym terenie, w wodzie oraz na bagniskach. Jest w stanie wykryć swój cel nawet w najbardziej niedostępnych obszarach takich jak – zarośla, gęste szuwary. Jego mocna i doskonale umięśniona sylwetka umożliwia mu pracę w najbardziej ciężkich warunkach terenowych, ponieważ jest psem niezwykle odpornym. Wyżeł niemiecki często jest określany mianem „doskonałego pływaka” oraz aportera. Z kolei dzięki swojej okrywie włosowej czworonóg ten może pracować przez wiele godzin w szuwarach. Potrafi także pracować w trakcie dolnego lub półgórnego wiatru, umiejętnie wyszukuje postrzałki, jak również doskonale pracuje przy „sfarbowanym” tropie grubej zwierzyny (w tej kwestii nie jest gorszy od posokowca). 

Należy wiedzieć, że każdy osobnik przeznaczony do rozrodu, po za uzyskanymi punktami z wystaw, musi zaliczyć testy sprawdzające cechy psa myśliwego (te wrodzone jak i nabyte) na ocenę pozytywną. Charakteryzują się one brakiem lęku po strzale, sposobem szukania zdobyczy, sposobem wykonywania stójki (oznacza to zatrzymanie się w charakterystycznej pozie po złapaniu tropu) oraz predyspozycję do pracy w wodzie. Okazuje się, że wachlarz umiejętności użytkowych tego psa można zaprezentować na konkursach pracy wyżłów. W takim wypadku oznacza to, że czworonóg ten bierze udział w pracy na suchym polu do strzału (field trials), pracę w polu i wodzie przed oraz po strzale (czyli wielostronny konkurs wyżłów), pracę w polu, wodzie, lesie przed i po strzale (czyli wszechstronny konkurs wyżłów).

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) uważa wyżła niemieckiego szorstkowłosego jako rasa wciąż podlegająca próbom pracy. Pies ten ma duży instynkt stróżowania w sobie, który dzięki odpowiednim szkoleniu pozwala przeistoczyć tego czworonoga w zwierzę obronne. 

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy to pies inteligentny, z dużą chęcią do nauki oraz do współpracy z człowiekiem. Myśliwi uwielbiają go za niezależny element charakteru i samodzielne podejmowanie decyzji. Niestety właśnie te cechy mogą w życiu codziennym sprawić wiele problemów, dlatego niezwykle ważna jest nauka od szczenięcia wszystkich zasad funkcjonowania psa w ludzkim stadzie. Dodatkowo należy wiedzieć, że prawidłowa socjalizacja wyżła niemieckiego oraz nauka posłuszeństwa od najmłodszych lat jest bardzo potrzebna, a odpowiednie szkolenie czworonoga trzeba rozpocząć już w wieku trzech miesięcy.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy to zwierzę idealne dla ludzi aktywnych, uwielbiających kontakt z naturą. Pies tej rasy potrzebuje konsekwentnego wychowywania, dużej dawki aktywności fizycznej oraz zadań pozwalających mu rozładować nagromadzoną energię. Jest to jedna z najbardziej popularnych ras myśliwych. Niestety nie poleca się wyżła niemieckiego szorstkowłosego do życia w mieście i dla osób niezainteresowanych wykorzystywaniem go w łowiectwie.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Pudelpointer- opis rasy psa

Pudelpointer to wszechstronny pies myśliwski zaklasyfikowany do grupy wyżłów kontynentalnych, podlegający próbom pracy, pracujący zarówno [...]

Dodaj komentarz

Reklama