Shikoku to jedna z wielu japońskich ras pierwotnych. Mimo myśliwskiej przeszłości potrafi być bardzo posłuszny opiekunowi i z całą pewnością dobrze okazywać mu swoje silne psie uczucia.
Shikoku – opis rasy
Shikoku to rasa psa w typie szpica pochodząca z Japonii, gdzie znany jest już od bardzo zamierzchłych czasów, bo od starożytności i gdzie określany jest jako “Shikoku-inu” lub “Shikoku-ken”, czyli po prostu “Shikoku-pies”. Czasami wymiennie używa się też nazwy “Kochi-ken”, która odwołuje się do jego pochodzenia geograficznego, czyli położonej w południowo-zachodniej części wyspy Sikoku prefektury Kochi.
To właśnie tam, w trudnych górskich warunkach, zaczęto hodować psy shikoku. Ze względu na fakt, że wykorzystywane były tam do jako psy myśliwskie w polowaniach na miejscowe dziki, rasa wykształciła ogromną wytrzymałość i zwinność – cechy niezbędne, aby dobrze funkcjonować na tym niełatwym terenie.
W obrębie rasy wykształciły się też trzy odmiany, każda związane ściśle z dokładnym obszarem, z którego pochodziła – Awa, Hongawa i Hata. Spośród nich największą spójność utrzymywała Hongawa – wynikało to z faktu, że to właśnie do tego obszaru najtrudniej było się dostać. Co ciekawe, w 1937 r. rasa została uznana za „pomnik przyrody”. Nie był to jedyny taki przypadek – inne japońskie rasy, które również uzyskały ten “tytuł” to np. shiba inu, kai inu czy kishu inu.
Shikoku – wygląd
Shikoku to pies średniej wielkości – osiąga wysokość w kłębie 49 – 55 cm w przypadku shikoku psa i 43 – 49 cm w przypadku suki. Ma zwartą, mocną budowę i harmonijną muskulaturę, a jego waga to około 15 – 20 kg.
Jak każdego szpica, również shikoku można rozpoznać po wyraźnie postawionych do góry i nieco pochylonych do przodu małych, trójkątnych (szpiczastych) uszach, a także wysoko osadzonym, noszonym nad grzbietem i zawiniętym lub zagiętym w sierpowaty kształt ogonie. Oczy są również trójkątne, do tego głęboko osadzone.
Jego sierść składa się z dwóch warstw: włos okrywowy jest szorstki i prosty, a znajdujący się pod nim podszerstek jest miękki i gęsty, przy czym zimą gęstnieje jeszcze bardziej. Na ogonie włosy są przy tym dłuższe niż na reszcie ciała. Charakterystyczne jest także umaszczenie shikoku, określane fachowo jako “sezamowe”. Występuje w trzech różnych wariantach: klasyczny sezamowy to równomierne połączenie włosów białych oraz czarnych; czarny sezamowy oznacza, że włosów czarnych jest więcej niż białych; rudy sezamowy jest z kolei połączeniem czarnych włosów z rudym tłem.
Shikoku – charakter
Shikoku ma ogromne zapasy energii, a na dodatek jest bardzo wytrzymały. Jego zmysły przez cały czas pracują na najwyższych obrotach – nic nie umknie jego uwadze, czujnemu wzrokowi, wyostrzonemu słuchowi i doskonałemu węchowi. Służy mu to nie tylko ze względu na myśliwską przeszłość – jest to rasa bardzo ciekawa świata, a więc wszelkie bodźce są mu bardzo potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.
Shikoku jest psem myśliwskim, a więc z predyspozycjami do dużej niezależności myślenia i podejmowania samodzielnie decyzji – czasami rzeczywiście przejawiał będzie pewien upór albo dobitnie pokazywał, że ma swoje własne zdanie, ale przez większość czasu jest posłuszny i chętnie słucha się swojego opiekuna. Cechuje go także wysoka inteligencja i chęć do nauki.
Shikoku jest co do zasady łagodny dla ludzi, chociaż może czasami wykazywać tendencję do dominacji w stosunku do innych psów, a także być nieufny do niektórych nieznajomych. Ogólnie jest to jednak pies o radosnym usposobieniu, towarzyski, a przede wszystkim mocno przywiązujący się do opiekuna, a także całej rodziny. Będzie potrafił okazać im swoje uczucia, poszukuje na co dzień kontaktu, a także jest dobrym kompanem dla najmłodszych domowników.
Shikoku – hodowla
Shikoku to pies, który potrzebuje dużo ruchu i potencjalny opiekun musi być gotów mu go zapewnić. Mogą to po prostu być codzienne, długie spacery, które dostarczą mu dodatkowo nowych, atrakcyjnych bodźców i zaspokoją potrzebę eksploracji i poznawania świata. Jest to oczywiście szczególnie istotne na początkowych etapach życia psa, kiedy spotykanie się z nieznanymi wcześniej sytuacjami, miejscami i towarzyszami (ludzki lub psimi), jest kluczowe dla prawidłowego przebiegu procesu socjalizacji.
Shikoku jest bardzo wytrzymały, zwinny i sprawny, więc aktywny fizycznie opiekun może z powodzeniem zacząć uprawiać z nim rozmaite sporty – zarówno “uniwersalne”, takie jak bieganie czy wspólne przejażdżki rowerowe, ale także typowo psie jak agility czy tropienie. Jeśli chodzi o trening posłuszeństwa, opiekun musi wykazać się z jednej strony konsekwencją i zdecydowaniem, a z drugiej wyrozumiałością i dużą dawką pozytywnej motywacji. Jak w przypadku każdego psa pierwotnego, wychowanie jest swego rodzaju wyzwaniem, ale zbudowana przy tym relacja z psem z pewnością potrafi dobrze wynagrodzić te trudy.
Należy też pamiętać, że mimo towarzyskiego charakteru, w shikoku płynie krew dawnych psów polujących i jego silny instynkt myśliwski może niestety odezwać się w najmniej oczekiwanym momencie. Z tego powodu nie należy spuszczać go ze smyczy na terenie niezabezpieczonym, na którym może łatwo nam uciec, np. ujrzawszy w oddali jakieś zwierzę, które uzna za atrakcyjną zdobycz.
Shikoku – cena
Cena shikoku może niestety stanowić dla wielu osób przeszkodę – to koszt około 2500 euro, a po szczeniaka trzeba się będzie najpewniej wybrać za granicę.