Skye Terrier - charakter

Skye Terrier – cena, charakter, szczeniaki

Skye terrier to pies, u którego najbardziej charakterystyczny jest wygląd – bardzo długie w stosunku do wysokości ciało, pokryte również długimi włosami, przykrywającymi mu w dużym stopniu oczy, a także otaczającymi całkowicie jego uszy. Dla wielu osób, zwłaszcza w ojczystej Szkocji, to symbol najpiękniejszej psiej wierności – jeden z najbardziej znanych skye terrierów zasłynął kilkunastoletnią wartą przy grobie swojego opiekuna.

Skye Terrier – opis rasy

Skye terrier to krótkonożny terier w typie jamnikowatym pochodzący z Wielkiej Brytanii, a więc kolebki innych znanych przedstawicieli tej grupy, np. manchester terriera, cairn terriera czy norfolk terriera. Jego dokładną ojczyzną jest zlokalizowana w archipelagu Hebrydy druga co do wielkości szkocka wyspa Skye (północno-zachodnie wybrzeże Szkocji).

Nie jest pewne, jak długo istnieli na tych terenach długowłosi, niscy przodkowie skye terriera – pierwsze udokumentowane wzmianki znaleźć można w XVI-wiecznym opracowaniu Johna Caiusa, który zwracał uwagę na fakt, że pies ten „przez obfitość włosów nie ukazuje ni pyska, ni ciała”.

Innym przejawem obecności tej rasy w Szkocji jest znajdująca się w Edynburgu statua Greyfriars Bobby’ego, umieszczona na fontannie. Upamiętnia ona słynnego skye terriera, który przez prawie 14 lat nie opuszczał grobu swojego ukochanego opiekuna Johna Graya. Do słynnych opiekunów przedstawicieli tej rasy należeli także monarchowie – królowa Wiktoria oraz jej syn król Edward VII wraz z żoną Aleksandrą. Według legendy skye terrierem był także pies Marii Stuart, który nie mogąc pogodzić się ze stratą ukochanej pani, odszedł kilka dni po tym, jak odcięto jej głowę.

Skye Terrier – wygląd

Skye terrier to pies niski, ale długi – jego długość stanowi mniej więcej dwukrotność wysokości w kłębie (ta ostatnia z kolei wynosi około 25-26 cm), przy czym licząc od czubka nosa do zakończenia ogona może to być nawet około 100 cm. Jego kończyny są muskularne i silne, podobnie jak kufa, szczęka oraz tułów. Ma średniej wielkości, brązowe i wysoko osadzone oczy, stojące lub opadające uszy i długą szyję.

Ma obfitą sierść, składającą się z dwóch warstw. Włos okrywowy jest twardy, długi i prosty, a krótki podszerstek – miękki, przylegający i wełnisty. Sierść na głowie jest miękka i nieco krótsza – przykrywa całkowicie wierzch głowy, a także w dużej mierze oczy. Na uszach tworzy też charakterystyczne frędzle.

Reklama

Umaszczenie występuje w wielu kolorach – od kremowego, przez płowe, jaśniejsze i ciemniejsze odcienie szarego, aż po całkowicie czarne. Tym, co łączy wszystkie te umaszczenia, są natomiast czarne końcówki włosów. Podszerstek może być nieco jaśniejszy, tolerowane są też niewielkie białe plamki na klatce piersiowej.

Skye Terrier – charakter

Skye terrier to pies, którego nie bez powodu upodobały sobie takie osobistości jak królowa Wiktoria – zachowuje się zawsze z prawdziwą dumą i godnością, można wręcz powiedzieć że jest to na swój sposób pies elegancki, nawet jego sposób poruszania się pełen jest niewymuszonej swobody i płynności. Ma silny charakter i potrafi być niezależny, a momentami wręcz uparty.

Reklama

Jest nieufny w stosunku do obcych, a w domu najmocniej przywiązuje się do jednego, wybranego spośród rodziny człowieka, którego traktuje jak przewodnika stada. Z reguły jest spokojny, ale cechuje go też wrodzona czujność, więc kiedy tylko usłyszy podejrzane hałasy za drzwiami mieszkania lub na terenie pilnowanej przez siebie posesji, nie omieszka od razu zaalarmować profilaktycznie wszystkich wokół głośnym szczekaniem.

W stosunku do innych zwierząt może zachowywać się różnie – czasami potrafi być konfliktowy i nie odpuści zniewagi od innego czworonoga na spacerze, ale jeśli w domu będzie mieszkał inny pies, nawet jeśli będą to dwa samce, bez problemu powinny ułożyć sobie relacje. Podobnie rzecz ma się z kotami – na spacerze skye terrier potrafi być kocim terminatorem, ale jeśli będzie to kot domowy,  będzie z nim żyć w harmonii.

Skye Terrier – hodowla

Opiekun skye terriera powinien zwrócić szczególną uwagę na jego pielęgnację. Do istotnych zabiegów należy m.in. systematyczne sprawdzanie stanu uszu i ich czyszczenie – ze względu na występujące na nich frędzle, psy są podatne na stany zapalne uszu. Innym ważnym elementem jest oczywiście regularne czesanie długiej sierści, zwłaszcza po spacerach, a także strzyżenie jej od czasu do czasu.

Należy też mieć na uwadze problemy zdrowotne, z jakimi może borykać się ta rasa. Należą do nich przede wszystkim związane z wydłużoną sylwetką schorzenia układu kostno-stawowego, przy których profilaktyka polegała będzie na unikaniu chodzenia po schodach czy skakania (odpadają więc psie sporty takie jak frisbee i agility), a także problemy związane z wrażliwym układem pokarmowym – warto w związku z tym karmić skye terriera odpowiednią, dedykowaną tego typu rasom karmą.

Reklama

Skye Terrier – cena

Cena skye terriera to około 3000 – 3500 złotych, przy czym zakup szczeniaka nie jest wcale łatwy – hodowli jest niewiele, więc potencjalny opiekun musi się nastawić na długi czas oczekiwania lub na wyjazd po upragnionego psiaka do hodowli zagranicznej.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Pudelpointer- opis rasy psa

Pudelpointer to wszechstronny pies myśliwski zaklasyfikowany do grupy wyżłów kontynentalnych, podlegający próbom pracy, pracujący zarówno [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama