Co trzeba wiedzieć przy wyborze rasy psa

Wybór rasy psa

Przy wyborze psa nie powinniśmy sugerować się jedynie jego wyglądem zewnętrznym. Przede wszystkim należy zapoznać się z typami ras, przeznaczeniem, cechami charakteru i wymaganiami a także naszym doświadczeniem, trybem życia.

Podstawowe grupy dzielone ze względu na użytkowanie to:


• psy użytkowe, inaczej pracujące (np. stróżujące, zaganiające, policyjne, psy przewodniki itp. – owczarek niemiecki, owczarek belgijski, doberman)
• psy myśliwskie (płochacze, gończe, norowce, tropiące – posokowiec bawarski; jamnik; gończy hamiltona, gończy berneński, gończy gaskoński, gończy fiński; szpic fiński; springel spaniel)
• psy ozdobne i do towarzystwa ( Shih tzu, chihuahua, szpic miniaturowy)

Oraz typy dzielone ze względu na budowę ciała:

• Molosy – Mastif Tybetański, Rottweiler, Dog Niemiecki, Kangal
• Charty – Chart Afgański, Wippet, Wilczarz Irlandzki
• Teriery – American Staffordshire, Yorkshire, Foksterier
• Pinczery – Doberman, Pinczer Małpi, Pinczer średni
• Sznaucery – Sznaucer Olbrzym, średni i miniaturowy
• Szpice – Chow Chow, Alaskan Malamute, Szpic Japoński
• Wilkowate – Owczarek Niemiecki, Malinois, Owczarek Biały Szwajcarski

Decydując się przykładowo na Owczarka Niemieckiego musimy być świadomi tego, że pies nie nadaje się dla leniwych i niedoświadczonych właścicieli, ponieważ wymaga dużo ruchu, odpowiedniego szkolenia już w wieku szczenięcym, zajęcia w okresie dorosłym oraz intensywnej pielęgnacji okrywy włosowej w przypadku osobników długowłosych. Świetnie spisuje się jako pies stróżujący, rodzinny i obronny. Jest psem dużym, energicznym i przebywanie w mieszkaniu może być dla niego niekomfortowe a dla właścicieli uciążliwe – przede wszystkim ze względu na sierść, którą gubi. Można to pogodzić przy intensywnym wyczesywaniu oraz przede wszystkim zapewnieniem psu możliwie jak największej liczby spacerów, zabaw, zajęć itd. Pies wybierający sobie jednego przewodnika stada.

Im większe spalanie energii tym lepiej. A to dlatego, że pies zmęczony to pies szczęśliwy. W momencie braku wyładowania emocji i nadmiernej energii możemy spodziewać się niszczenia sprzętu domowego – min. obgryzanie nóg od krzeseł czy też stołu, przeżuwanie butów, lizanie ścian itp. Źle ułożony, sporych rozmiarów pies niejednokrotnie przyczynił się także do pogryzień innych zwierząt a nawet ludzi.

Powinniśmy więc zastanowić się w czy jesteśmy gotowi na daną rasę by w pełni zapewnić osobnikowi wszystko czego wymaga. Niestety, ale w przypadku większych pupili musimy mieć na uwadze także sąsiadów, którzy nie zawsze są nam przychylni. Gdy posiadamy dom z ogrodem ta kwestia odpada, ale mieszkając już w budynku wielorodzinnym sąsiedzi mogą po prostu jako wspólnota nie wyrazić zgody na nowego mieszkańca jakim jest pies – przykładowo rasy rottweiler, która jest uważana za rasę niebezpieczną.

Reklama

Dobrze, a co w przypadku, gdy zainteresuje nas york lub chihuahua? Mimo, że rasy psów ozdobnych są przeważnie niewielkich rozmiarów nie zwalnia nas to z obowiązku konsekwentnego wychowania oraz zapewnienia im ruchu. Mogą one tak samo jak psy raz większych uszczuplić nasz portfel dewastując mieszkanie. Nienauczone czystości czy zachowania wobec innych ludzi i zwierząt mogą być nawet bardziej uciążliwe niż dobermany.
Wymagają one zazwyczaj większej uwagi przy pielęgnacji włosów lub sierści. Powstaje coraz więcej psich salonów piękności, które oferują strzyżenia na rozmaite „fryzury” i kąpiele czy obcinanie pazurów. Ba, znajdziemy w sklepach zoologicznych mnóstwo ubranek na zimę, spinek do grzywek i wiele, wiele innych ciekawych rzeczy.

Rodziny z małymi dziećmi bardzo często decydują się na psy rasy york ze względu na jej rozmiar jak i modę. Nie jest to trafny wybór, bo są to pupile o ostrym charakterze, mimo dość niewinnego wyglądu. Właśnie ze względu na nieznajomość charakteru osobnika schroniska są przepełnione. Słodki, malutki psiaczek a pogryzł 3 letnie dziecko, które chciało się przecież tylko pobawić. Tak, pogryzł, bo nie jest cierpliwy i nie koniecznie nadaje się do domu z brzdącami.

Reklama


Cocker Spaniel Angielski, ładny, uszaty i przyjazny pies rodzinny. Proszę znów nie sugerować się jedynie wyglądem i przemiłym charakterem. Należy brać pod uwagę wszystkie czynniki. A jednym z nim jest to, że Cocker to pies myśliwski – płochacz. Ma silny instynkt, dużo energii. W momencie podjęcia tropu możemy zetknąć się z sytuacją, w której pies nie przybędzie na nasze zawołanie, bo będzie zbyt pochłonięty zapachem zwierzyny. Czasem możemy przeczytać o przypadkach psów myśliwskich, które wpadają w obsesję węszenia. Przy czym zdzierają nawet skórę z nosów! Tak się dzieje, gdy nie zapewnimy psu upustu energii i zajęcia.
Okrywa włosowa wymaga pielęgnacji, ale większą uwagę winny skupiać wielkie, zwisające uszy. Często się brudzą i występują w nich infekcje.

Istnieje wiele for, na których właściciele wyrażają opinie, opowiadają o wychowaniu swoich pupili, doradzają i pomagają przy wyborze psa. Napisano wiele książek i poradników, nakręcono także programy o psach. Dostępny jest ogrom informacji. Nie kupujmy więc kota w worku tylko bądźmy świadomi, nie negatywnie zaskakiwani. W wychowaniu szczeniąt i dorosłych psów pomogą nam treserzy ze szkół.

W Polsce są renomowane hodowle, ze stażem, z historią, z pasją, z sukcesami i przede wszystkim wypełnione po brzegi miłością do psów. Wybierzmy odpowiednią dla siebie i zakupmy tam szczenię a hodowcy z chęcią i pasją opowiedzą nam o wychowaniu zwierzęcia. Nie wolno nam napędzać tak zwanej maszynki czyli pseudo-hodowli, które mnożą psy jedynie dla zysku. Są to osobniki z wadami i złą psychiką. Nie oszczędzajmy na kupnie szczeniaka!

W przypadku podjęcia decyzji o uratowaniu kundelka (psa wielorasowego) ze schroniska musimy być świadomi, że jest to pies prawdopodobnie po przejściach i nie jesteśmy w stanie określić jego charakteru. Nie zmienia to faktu, że takie psy są nadzwyczaj wdzięczne za danie im pełnej miski i ciepłego kąta. Nigdy nie wiadomo z czym będziemy mieli styczność i w przypadku większych ras lepiej jest, gdy podejmę się decyzję o adopcji już jako osoba doświadczona

Reklama

Powinniśmy jednak zadać sobie masę pytań. Między innymi czy damy psu odpowiednie warunki do mieszkania, rozwoju? Czy podołamy wychowaniu sami czy należy zaczerpnąć pomocy. Czy zapewnimy pupilowi odpowiednią ilość spacerów i zabaw? Czy po 6 miesiącach nie przerośnie nas ta ogromna odpowiedzialność? Pies to nie zabawka, to żywe stworzenie, które kocha, czuje… Prawdopodobnie spędzi z nami od 7 do nawet 20 lat. A to wyzwanie, ciągła opieka! Być może nasz pies zachoruje, ale czy będzie nas stać by pomóc mu w drodze do zdrowia? Czy stać nas będzie na odpowiednią wyprawkę i dobre jedzenie dla pupila? Czy chcemy jeździć z nim na wystawy a może wolimy by był zwykłym kanapowcem? Pies to zwierzę stadne, członek rodziny. Należy mu się szacunek i miłość. Czy jesteśmy gotowi na poświęcenie? Mogę obiecać, że nie znajdziemy lepszego przyjaciela. Większej miłości bezwarunkowej.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Piotr Maciejowski

Programista, przedsiębiorca, bloger, fotograf i oczywiście miłośnik zwierząt ;)

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama