SZNAUCER OLBRZYM CHARAKTER I USPOSOBIENIE

Sznaucer Olbrzym – opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa II, sekcja 1.1, nr wzorca 181.

To największy, ale zarazem najspokojniejszy sznaucer wśród sznaucerów. Ten olbrzym przez większość swego życia zachowuje szczenięcą pogodę ducha, jak również ciekawość do otaczającego go świata. Doskonały stróż i obrońca, ale także idealny przyjaciel rodziny.

RYS HISTORYCZNY RASY:

Sznaucer olbrzymi swój początek ma na obszarach obecnych Niemiec. Stworzony został wskutek krzyżowania kilku ras: gładkowłosego psa poganiaczy bydła, szorstkowłosego owczarka niemieckiego, czarnego doga oraz Bouvier des Flandres.

Ten pies był popularny na terenach Europy już w XV wieku. W średniowieczu używano go do zaganiania bydła, pilnowania gospodarstw oraz ochrony całego dobytku. W późniejszych latach wykorzystywano go również w pracy w rzeźni czy chociażby do pilnowania wozów browarniczych. Aktualnie sznaucer olbrzymi to pies głównie towarzyszący człowiekowi, ale można spotkać osobniki pracujące ze służbami granicznymi, policją oraz w wojsku. 

W Polsce są to czworonogi bardzo popularne i często spotykane.

Reklama

SZNAUCER OLBRZYM WYGLĄD:

Jest to pies duży, o dobrze rozbudowanej i mocnej sylwetce. Pomimo swych rozmiarów to zwierzę zwinne oraz zwrotne. Sznaucer olbrzym doskonale wpisuje się w kształt kwadratu, czyli długość jego ciała jest niemalże identyczna jak jego wysokość w kłębie. Czworonóg ten ma wyśmienite proporcje, a długość jego głowy pokrywa się z połową długości grzbietu. Czaszka jest mocna, o wydłużonym kształcie z płaskim czołem. Sznaucer olbrzym ma obwisłe uszy, przypominające literę V, osadzone wysoko na głowie, a ich wewnętrzna krawędź bezpośrednio przylega do jego policzków. Średniej wielkości oczy mają owalny kształt i są zawsze koloru czarnego, tak jak nos. Szyja u tej rasy gładko przechodzi w kłąb, a przylegające do niej podgardle jest pozbawione wszelkich fałd. Klatka piersiowa tego sznaucera jest masywna, o owalnym przekroju z dobrze wykształconym przedpiersiem. Natomiast jego kończyny są silne, proste oraz dobrze rozbudowane.

Skóra u tego zwierzęcia ciasno przylega do ciała i jest gęsto pokryta twardymi włosami. U psów tej rasy występuje niezbyt krótki podszerstek, doskonale dotyka do wierzchniej warstwy sierści. Z kolei włos okrywowy jest dość długi oraz szorstki (nie może być kręcony). Sierść na kufie sznaucera olbrzyma tworzy charakterystyczną brodę oraz krzaczaste brwi, z kolei w okolicach czoła i uszu jest dość krótka.

Reklama

Akceptowaną maścią przez FCI jest czarna z czarnym podszerstkiem oraz ta zwana „pieprz i sól”. Kolor ten opisywany jest w następujący sposób: „idealna jest barwa średnio intensywna, równomiernie rozłożona, z szarym podszerstkiem. Dopuszczalne są zabarwienia koloru od ciemnej stalowej szarości do srebrnoszarego. Przy wszystkich rodzajach odcienia musi występować podkreślająca maska, która powinna się zawsze harmonijnie dopasować do danego koloru przewodniego umaszczenia. Niewskazane są wyraźne jaśniejsze znaczenia na głowie, na łapach lub klatce.” 

Dorosły pies rasy sznaucer olbrzym mierzy 60 – 70 cm w kłębie (suki zazwyczaj są delikatnie niższe). Natomiast ich waga oscyluje w granicach 35 – 47 kg. 

Czworonogi te osiągają dojrzałość w ciągu 2 – 3 lat, a długość ich życia szacuje się na 10 – 13 lat.

Cena szczenięcia rasy sznaucer olbrzym wynosi 1800 – 2500 zł, natomiast jego miesięczny koszt utrzymania to 200 – 300 zł.

Reklama

SZNAUCER OLBRZYM PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Pies należący do tej rasy musi mieć przeprowadzane systematyczne zabiegi pielęgnacyjne swej okrywy włosowej. W związku z tym zalecane są praktyki przyzwyczajające zwierzę do tego typu czynności od najmłodszych lat. Co więcej, ten sposób nie tylko pozwoli zachować odpowiedni i zdrowy wygląd sierści, ale również sprawi, że więź właściciela z psem będzie zdecydowanie mocniejsza.

Wyczesywanie sznaucera olbrzyma powinno odbywać się co dwa, trzy dni. Doskonale do tej czynności nada się gęsty metalowy grzebień oraz szczotka pudlówka. Należy zwrócić szczególną uwagę na dłuższą sierść znajdującą się na brodzie, grzywce oraz w okolicach brzucha i kończyn. Również istotne są systematyczne przeglądy okrywy włosowej po każdym spacerze, umożliwia to szybkie zlokalizowanie zaplątanych w sierść patyków, rzepów albo nasion traw. Regularne usuwanie włosów z wnętrza ucha, kamienia nazębnego oraz przycinanie pazurów to także ważne zabiegi pielęgnacyjne u tej rasy. 

Dodatkowo należy pamiętać, że sznaucer olbrzymi wymaga systematycznego trymowania oraz strzyżenia. Zwykle przeprowadza się je co trzy, cztery miesiące dzięki czemu czworonóg ten nie linieje oraz nie gubi sierści w domu.

Kąpiel zwierzęcia tej rasy zalecana jest w momencie takiej potrzeby. Oczywiście należy stosować do tego szampony odpowiednie dla psów szorstkowłosych, a na dłuższą sierść trzeba nakładać stosowną odżywkę.

Reklama
Reklama

Sznaucer olbrzym to stosunkowo zdrowe zwierzę, lecz ma on pewne predyspozycje do dysplazji stawów biodrowych, łokciowych oraz do rozszerzenia czy skrętu żołądka. U starszych osobników pojawiają się choroby nowotworowe. Mogą również zdarzać się alergie, stany zapalne uszu, a nawet problemy skórne. Suki tej rasy miewają tendencję do przechodzenia ciąż urojonych.

SZNAUCER OLBRZYM CHARAKTER I USPOSOBIENIE:

Sznaucer olbrzym jest uznawany za najbardziej spokojnego przedstawiciela rodziny sznaucerów. Choć ma on w sobie dużo spokoju oraz wewnętrznej równowagi, to nie można odmówić mu temperamentu i ciekawości otaczającego go świata. Często opisywany jest także jako pies zawadiaka. Czworonóg ten to zwierzę odważne o silnym charakterze, w związku z tym potrzebuje on właściciela stanowczego, konsekwentnego, ale nie ostrego.

Nie jest to pies nadający się do życia w kojcu. Sznaucer olbrzym potrzebuje stałego kontaktu z ludzką rodziną oraz miłości każdego z jej członków. Jednakże jest to czworonóg jednego pana i tylko jemu będzie on oddany bezgranicznie.

Pies tej rasy to wesołe zwierzę, często zachowujące się przez całe swoje życie jak szczeniak. Lubi dzieci, ale ze względu na swe duże rozmiary należy mieć go na tzw. oku.

To doskonały pies stróżujący, a nawet obronny. Ma mocno rozwinięty instynkt terytorialny, nie ufa obcym osobom, ale nie bywa on wobec nich agresywny (zwłaszcza bez potrzeby). Ze względu na swoją budowę i charakter – źle wychowany oraz prowadzony sznaucer olbrzym może być niebezpieczny dla otoczenia.

To aktywny pies, o dużej wytrzymałości. Potrzebuje on dużej dawki ruchu oraz zajęć (np. umysłowych). Lubi aportować lub biegać z właścicielem. 

Należy pamiętać, że dużą rolę w wychowywaniu sznaucera olbrzyma odgrywa konsekwencja i stanowczość. Jednakże trzeba być wobec niego łagodnym, bowiem czworonóg ten jest niezwykle wrażliwy na ton głosu swego opiekuna. Dobre słowo zazwyczaj wystarczy, aby zachęcić sznaucera do współpracy, natomiast komenda wydana podniesionym głosem (jak również samo niezadowolenie właściciela) stają się wystarczającą karą dla tego zwierzęcia. Całkowicie zabronione jest stosowanie przemocy wobec sznaucera olbrzyma, gdyż niszczy to jego psychikę oraz relację z opiekunem.

Pies ten to odpowiedni pupil dla osób młodych, aktywnych. Sprawdzi się również u rodzin z dziećmi, jak i u osób w starszym wieku. Nie trzeba posiadać dużego doświadczenia w prowadzeniu czworonogów. Wystarczy stanowczość oraz dużo cierpliwości.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Pudel toy - opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa IX, sekcja 2, nr wzorca 172. Pudel toy to pies wesoły, bystry i [...]

Dodaj komentarz

Reklama