Sznaucer miniaturowy opis rasy i charakter

Sznaucer Miniaturowy – opis rasy

Sznaucery są uroczymi i dość upartymi psiakami o szorstkiej sierści. Ich charakterystyczną cechą jest długa, lekko falowana broda i brwi prawie zachodzące na oczy. Te kochane psiaki są niezwykle inteligentne i szybko się uczą, ale potrzebują również dość dużej ilości uwagi i wyzwań umysłowych, ponieważ szybko się nudzą. A znudzony sznaucer to najczęściej zniszczone buty, czy meble (i oczywiście nieszczęśliwy pies). 

Sznaucer miniaturka charakter 

Sznaucer miniaturowy (i każdy inny) będzie świetnym przyjacielem dla dzieci, jednak przede wszystkim tych starszych. Dla mniejszych dzieci będzie zbyt energiczny i zbyt silny. 

Pies sznaucer jest świetnym towarzyszem rodziny, który cechuje się odwagą i pewnością siebie. Jest energiczny, jak jak wspomniałam przed chwilą i ma naprawdę silny charakter. Jego wesołość i żywiołowość są naprawdę niesamowite. Sznaucery mocno przywiązują się do swoich opiekunów i niestety potrafią to dość ostentacyjnie okazywać poprzez szczekanie i zazdrość względem innych domowników i obcych. Ta rasa potrzebuje stworzenia bliskiej relacji ze swoim opiekunem i bardzo źle znosi samotność, dlatego sznaucery nie powinny przebywać przez dłuższy czas sam. Jeśli nie ma Cię często i na długo w domu, zakup innej rasy będzie dobrym pomysłem. 

Sznaucery wymagają delikatnego traktowania, dlatego dla małych dzieci będą zupełnie nieodpowiednie. Za to sznaucer miniaturka świetnie dogada się z innymi zwierzętami w domu, nawet mniejszymi od siebie. Samce sznaucera mogą mieć jednak problem z dogadaniem się z innymi sznaucerami tej samej płci, szczególnie, jeśli są niekastrowane i większe. Dlatego samiec sznaucera miniaturowego może być agresywny i złośliwy wobec sznaucera średniego, czy dużego. Nie wynika to z charakteru psiaka, a po prostu z tego, że sznaucerek miniaturka ma naprawdę silny instynkt terytorialny. 

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, nie jest to psiak typowo kanapowy, ale też nie potrzebuje ogromnej ilości ruchu. Wymaga natomiast codziennych ćwiczeń na zewnątrz i regularnych spacerów. Będzie się nadawał zarówno do mieszkania w domu, jak i w bloku, ale do mieszkania w bloku oczywiście o wiele lepiej kupić sznaucera miniaturkę, niż dużego psiaka. 

Reklama

Minusem tej rasy jest na pewno szczekliwość. Sznaucery potrafią być niestety dość głośne. Są niezłymi stróżami, ale ich szczekanie może się po prostu stać dla opiekunów uciążliwe. 

Sznaucer – wychowanie i ćwiczenia 

Sznaucery były kiedyś wykorzystywane do tępienia gryzoni w staniach i gospodarstwach na wsi. Były również dobrymi stróżami. Obecnie jednak są to psiaki typowo do towarzystwa. Często uczęszczają na szkolenia z zakresu posłuszeństwa, ponieważ są dość niezależne i mimo tego, że warto, żeby zachowały swoją niezależność w jakimś zakresie, warto zacząć ich wychowanie od momentu, w którym przekroczą próg Twojego domu, ponieważ bardzo trudno jest korygować charakter sznaucera. 

Reklama

Jeśli prowadzić aktywny tryb życia, dogadasz się z tym psiakiem. Uwielbia on uprawiać psie sporty, takie jak frisbee, flyball, agility, czy obiedience. 

Sznaucer jest bardzo bystrym i inteligentnym psiakiem, ale jak już wspomniałam, również dość szybko się nudzi. Dlatego szkolenie i wszelkie ćwiczenia powinny odbywać się interwałowo, to znaczy, że powinny być urozmaicone i powtarzalne w krótkich sesjach. Typowe, powtarzalne szkolenie bardzo szybko go znudzi i sprawi, że nie zapamięta tego, czego miał się nauczyć. 

Sznaucer bardzo źle znoszą krytykę i krzyki, dlatego ich opiekunowie powinni być spokojni, wyważeni i używać pochwał, smakołyków i motywacji, nie kar i krzyków. Jest to bardzo wrażliwe zwierzę, które wymaga delikatnego traktowania. Już od szczeniaka potrzebuje on czułości, delikatnego podejścia i dobrze przeprowadzonej socjalizacji – potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi, z psiakami, z różnorodnymi dźwiękami i sytuacjami. Nie należy unikać zatem miejsc ruchliwych i hałaśliwych, czyli przystanków, dworców, ruchliwych ulic. Z pozoru mogłoby się wydawać, że uchroni to psiaka przed złymi wspomnieniami, ale tak naprawdę sprawi po prostu, że stanie się on bardzo wrażliwy na te bodźce i przy każdym wyjściu do bardziej hałaśliwego miejsca będzie się bał albo okazywał agresję. 

W przypadku sznaucera bardzo przydatna będzie komenda przychodzenia na zawołanie, ponieważ ma on tendencję do oddalania się od swojego opiekuna. Jeśli będzie się nad tym zachowaniem pracować od samego początku, jest ogromna szansa na całkowite wyeliminowanie go. 

Reklama

Sznaucer mini – zdrowie 

Sznaucer niemiecki jest jedną z najbardziej długowiecznych i najzdrowszych ras psiaków. Nie oznacza to jednak, że nie choruje. Sznaucer pies jest predysponowany do dziedzicznych chorób oczu, a konkretnie do zaniku siatkówki (PRA) i do katarakty. Ma również tendencję do powstawania kamieniu w pęcherzu i do infekcji skórnych, które jednak są wynikiem alergii albo nieodpowiedniego żywienia, czy złej pielęgnacji. 

Poza powyższym, są to dość odporne psiaki, nie straszne są im wysokie, czy niskie temperatury. Nie przepadają jednak za wilgocią i deszczem (trudno im się dziwić). Zimą nie trzeba zakładać im ubranek, chyba, że psiakowi jest ewidentnie zimno. Można też rozważyć specjalne buty dla psów, które chronią przed mrozem i ranami, które powstają na skutek chodzenia po wysypanych solą chodnikach. 

Sznaucer miniaturowy – pielęgnacja 

Sznaucer miniaturowy posiada bardzo gęsty podszerstek i szorstki, twardy włos okrywowy. Sznaucery nie wymagają bardzo skomplikowanej pielęgnacji, ale potrzebują regularnego czesania, co 2 – 3 dni. Nie należy zaniedbywać tej czynności, ponieważ sierść sznaucera ma niestety tendencje do tworzenia kołtunów, które bardzo trudno jest potem rozczesać i trzeba je wycinać. Przycinanie pazurów powinno odbywać się regularnie, tak samo jak wyrywanie włosów z uszu i trymowanie. Trymowanie polega na wyrywaniu części włosa okrywowego i podszerstka. Uprzedzam, że psiaka to nie boli, a służą do tego specjalne trymery. Warto jednak przyzwyczajać sznaucera od małego do trymowania i obcinania pazurów, im będzie starszy, tym trudniej będzie mu się do tego przyzwyczaić. Sznaucery nie powinny być strzyżone (poza brwiami i bródką), a tylko trymowane. 

Sznaucer miniaturowy cena 

Sznaucer szczeniak kosztuje od 1000 do 1500 zł, a jego miesięczne utrzymanie kosztuje od 130 do 180 zł. Sznaucery są długowiecznymi psami, żyją od 14 – 15 lat, a nierzadko nawet dłużej. Osiągają pełną dojrzałość w wieku 1,5 roku. Mierzą od 30 – 35 cm. 

Reklama
Reklama

Sznaucery występują w wielu wersjach kolorystycznych – można spotkać maści jednolicie czarne, białe, pieprz i sól. 

Sznaucer – historia 

Sznaucery pochodzą z Niemiec i terenów dzisiejszej Szwajcarii. W języku niemieckim „die Sznauze” można przetłumaczyć jako pysk lub brodę, co idealnie charakteryzuje tę rasę. 

W 1895 roku Josef Berta założył w Kolonii zrzeszenie hodowców Sznaucera. Sam sznaucer pochodzi od psów wiejskich. Do Polski ten psiak trafił już w latach 60 XX wieku dzięki Elżbiecie Chwalibóg, która sprowadziła sznaucery o pięknej maści pieprzu z dolą. Niedługo powstała kolejna hodowla. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama