Dog Niemiecki – cena, chatakter, opis rasy

Dog niemiecki należy do molosów – to bardzo silne i duże psy, które bardzo często wygrywają konkursy na największe psy świata. Mimo swoich imponujących rozmiarów, jest to pies o bardzo łagodnym sercu. Trzeba się naprawdę bardzo mocno postarać, żeby wyprowadzić doga z równowagi. Źle znosi samotność i potrzebuje czułości – co jeszcze warto wiedzieć o dogu niemieckim? 

Dog niemiecki charakter 

Mimo tego, że jego wygląd na to nie wskazuje, można spokojnie powiedzieć, że jest to najbardziej spokojny pies wśród wszystkich molosów. Jest pełny spokoju, elegancji i dumy. Jest to również bardzo odważny i szybko uczący się psiak. Jest niczym wyszkolony wojownik – nigdy nie używa agresji, chyba, że jest postawiony pod ścianą. Jeśli zdarzają się jednak osobniki bardziej nerwowe i agresywne, powinny być one wykluczane z hodowli, żeby nie przekazywać złych genów – nietrudno się domyślić dlaczego, wystarczy wyobrazić sobie zdenerwowanego, agresywnego doga niemieckiego, który waży od 65 do nawet 90 kg. Sprawdzi się natomiast świetnie jako stróż i obrońca. Nie powinien jednak mieszkać na zewnątrz, ponieważ ten psiak bardzo mocno kocha i przywiązuje się do swojego opiekuna – bardzo źle znosi również samotność. 

Dogi są świetnymi psami dla całej rodziny – są one bardzo opiekuńcze i życzliwe. 

Co ciekawe, dogi nadają się do życia w mieszkaniu, o ile oczywiście nie jest to kawalerka i wymęczy się go na spacerach. Psiak po dobrym spacerze będzie na tyle pozbawiony energii, że z chęcią spędzi czas na kanapie. 

Dogi niemieckie, a w zasadzie ich przodkowie byli ulubieńcami na dworach królewskich i szlacheckich. Brały one udział w polowaniach i pilnowały swoich opiekunów. 

Reklama

Rasa dog – wychowanie 

Dogi są bardzo inteligentne, szybko się uczą i nie sprawiają większych problemów podczas szkoleń. Nie warto jednak czekać z podjęciem nauki do czasu, kiedy psiak podrośnie – trzeba zacząć ją wcześnie. Do wykonywania poleceń przez tego psiaka nie wystarczy jednak szkolenie – dog musi uważać osobę wydającą polecenia za autorytet, musi też odczuwać z nią więź emocjonalną. Nie można zaczynać szkolenia od szkolenia obronnego, najpierw zawsze trzeba przeszkolić psa pod kątem posłuszeństwa. Szczeniaki wymagają delikatnego traktowania, jednak trzeba pamiętać, że konsekwencja jest tutaj również niezwykle istotna. 

Dogi nie będą psami dla każdego. Wymagają doświadczonego opiekuna, który będzie konsekwentny, ale jednocześnie łagodny i cierpliwy. Jednocześnie jego opiekun musi być w stanie nawiązać z psem więź i zostać dla niego autorytetem, w innym przypadku dog zupełnie nie będzie słuchał poleceń, a jakakolwiek współpraca będzie utrudniona. 

Reklama

Pies dog – zdrowie i żywienie 

Pies dog niemiecki nie jest niestety długowiecznym psem, żyje bowiem najczęściej od 7 – 10 lat. Zdarzają się osobniki żyjące 11, czy 12, ale regułą jest niestety 7 – 10. Dogi bardzo często zapadają na nowotwory kości, mają też tendencję do skrętu żołądka i jego rozszerzenia. W przypadku skrętu żołądka należy zadbać o to, żeby pies nie jadł zbyt łapczywie, posiłki były podawane o regularnych porach, w odstępach czasu, a także, żeby pies odpoczywał po zjedzeniu. Nawet wchodzenie po schodach może być groźne. Dogi czasami cierpią również na choroby serca i dysplazję bioder. 

Jak nietrudno się domyślić, tak duży pies jest dość drogi w utrzymaniu, szczególnie, że do ukończenia około 18 – 19 miesiąca życia bardzo intensywnie rośnie i potrzebuje świetnie zbilansowanej diety o średniej zawartości białka z dodatkiem glukozaminy i chondroityny. Jest to niezwykle istotne, ponieważ niedobory nabyte w tym wieku są nie do uzupełnienia. Psiak powinien jeść 2 – 3 posiłków dziennie podzielonych na mniejsze porcje. Dog nie potrzebuje dużej ilości jedzenia, ale musi być ono bardzo wysokiej jakości. Miesięczny koszt utrzymania to od 350 – 450 zł miesięcznie. 

Rasa psa dog – pielęgnacja 

Dog pies jest jednym z najłatwiejszych zwierzaków do pielęgnacji. Jego krótka, ściśle przylegająca sierść nie sprawia praktycznie żadnych problemów, wystarczy raz w tygodniu wyczesać ją specjalną gumową rękawicą zwilżoną wodą, która zbierze martwy włos. Włos można nabłyszczać poprzez przetarcie sierści irchą lub bawełnianym ręcznikiem. Kąpiel powinna być stosowana w zależności od potrzeb, jednak można uznać, że częstotliwość co 2 – 3 miesiące będzie odpowiednia. Szampon powinien być specjalnie przeznaczony dla krótkiej sierści. 

Dog rasa psa – wzorzec 

Reklama

Dog niemiecki cena 

Dog niemiecki szczeniak kosztuje od 1500 – 4000 zł i nie ma problemu ze znalezieniem hodowli w Polsce 

Dog niemiecki waga 

Pies waży od 54 – 90 kg, suczka od 45 – 59 kg; 

Dog niemiecki długość życia 

Dogi żyją od 7 – 10 lat, osiągają dojrzałość dość późno, bo dopiero w 2 – 3 roku życia. Jego miesięczne utrzymanie kosztuje 350 – 450 zł, jak już wspomniałam powyżej. 

Reklama
Reklama

Dogi mają często żółtą i żółtą pręgowaną maść. Występują też w maści czarnej płaszczowej (maść płaszczowa oznacza, że czarny kolor na ciele zwierzaka wygląda niczym płaszczyk, pokrywa jego tułów, szyję, kufę, kończyny, brzuch i końcówkę ogona), błękitnej i arlekin (arlekin to umaszczenie głównie białe, z równomiernymi czarnymi plamami). 

Dogi linieją dwa razy do roku, ale nie jest to linienie intensywne, raczej dość lekkie. Warto jednak w okresie linienia zwiększyć częstotliwość czesania psiaka gumową rękawicą, żeby pomóc mu pozbyć się martwego włosa. 

Dogi mogą mieszkać zarówno w domu, jak i w mieszkaniu, ale zupełnie nie nadają się do ciągłego życia na dworze. 

Dog niemiecki błękitny? 

Dog błękitny naprawdę istnieje i nie jest to zasługa programów do poprawek graficznych. Dogi błękitne mają piękny niebiesko – szary kolor, podobny do koloru sierści kotów brytyjskich. 

Dog niemiecki – historia 

Dogi pochodzą od dogów tybetańskich, które dotarły do Asyrii, a później do starożytnej Persji, gdzie wykorzystywano ich odwagę i siłę do celów bojowych. Dog rasa dotarł następnie do Epiru nad Morzem Jońskim, gdzie spotkał plemię Molosan. Początkowo sierść dogów była dłuższa, jednak w związku z przeniesieniem się do cieplejszego klimatu, stała się krótsza i twardsza. Pierwsze wzmianki o dogu można znaleźć już w 68 r. p. n. e., kiedy to gracki geograf zapisał, że Galowie kupowali te duże psy do celów bojowych. 

Bezpośrednimi przodkami doga niemieckiego są prawdopodobnie bullenbeissery i psy myśliwskie. Swoją elegancję i smukłość współczesny dog uzyskał dzięki świetnie przeprowadzonym krzyżówkom z chartem. Krzyżówka ta sprawiła, że stał się on również o wiele bardziej sprawny fizycznie. Uznano rasę doga oficjalnie w XIX wieku i uważano, że jej pierwszym osobnikiem miał być dog z Ulm. Długo sprzeczano się o to, kto tak naprawdę wyhodował doga niemieckiego, bardzo długo Duńczycy rościli sobie prawo do tej rasy, zresztą do dzisiaj w Danii dog niemiecki jest nazywany „dużym Duńczykiem”. Nie można zaprzeczyć, że Duńczycy mieli swój wkład w kształtowanie tej rasy, jednak znana w obecnej formie została niewątpliwe stworzona przez Niemców. Pierwszy oficjalny wzorzec doga powstał w 1880 roku, a nazwę dog niemiecki psiak uzyskał osiem lat później. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama