Chow – chow albo pies chau chau, jak jest czasami nazywany, jest pięknym psiakiem średniej wielkości, przypominającym lwa, stąd też wzięła się jego nazwa. Należy do szpiców, jest bardzo lojalny wobec swojego opiekuna, ale równocześnie jest również bardzo uparty, co czasami przysparza problemów. Jest to jednak cichy psiak, mało szczeka, nie ufa nieznajomym i dobrze strzeże domu. Jego charakter jest silny i potrzebuje spokojnego i i zrównoważonego opiekuna, który będzie go dużo chwalił.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Chow chow – charakter i historia
Chow – chow, albo chau chau, jak jest często nieoficjalnie nazywany, jest psiakiem o bardzo kocim charakterze. Tak jak wspomniałam wyżej, potrzebuje on spokojnego i zrównoważonego opiekuna, ponieważ trzeba sobie zasłużyć na jego szacunek. To bardzo pamiętliwa rasa, która będzie pamiętać każde niesprawiedliwe potraktowanie i krzyk przez bardzo, bardzo długo. Nie jest to psiak w typie goldena, który okazuje uczucia na każdym kroku. Jest w tym dość powściągliwy, jednak jest psem o wielkim sercu. Okazuje je po prostu osobom, z którymi ma szczególną więź. Raz zbudowana, wymaga nieustannej pielęgnacji i wzajemnego szacunku. Warto dbać o dobrą relację z chow chow – em, nagroda w postaci jego przyjaźni jest naprawdę warta zachodu.
Nie przepada za obcymi, za to lubi wszystkich domowników i dzieci (o ile nie traktują go bez szacunku). Tak jak wspomniałam, pies chow chow jest zwierzakiem pełnym dumy i świetnym stróżem. Nie może on jednak mieszkać na dworze, przy budzie, ponieważ wymaga stałego kontaktu z ludźmi i innymi zwierzętami, jego socjalizacja nigdy się nie kończy, a odosobnienie owocuje zdziczeniem i agresją, a nawet zaburzeniami psychicznymi.
Kiedy psy chow chow są dobrze socjalizowane i poświęca im się czas, okazuje się jak bardzo inteligentne to stworzenia. Szybko się uczą, jednak nie wykonują bezmyślnie sztuczek, zawsze zastanawiają się najpierw nad tym, czy w ogóle chcą daną sztuczkę wykonać. Łatwiejsza do wychowania jest suczka, niż psiak tej rasy, ale to psów nie należy się zrażać, po prostu wymagają trochę więcej cierpliwości i stanowczości.
„Czał czał” nie jest rasą dla każdego – tak jak napisałam wyżej, właściciel powinien być spokojny, ale to nie jedyna cecha, jaka jest ważna przy wychowaniu tego psa. Potrzebuje on opiekuna, który uszanuje jego niezależność, dumę i chęć do podejmowania swoich decyzji. Jeśli oczekujesz od psiaka bezwzględnego posłuszeństwa, ta rasa będzie złym wyborem. Opiekun powinien jednak posiadać zdolności przywódcze, ponieważ pomogą one ułożyć psiaka i sprawią, że będzie on postrzegał właściciela jako naturalnego przywódcę. Chow chow nie potrzebuje dużej ilości ruchu, dlatego dobrze sprawdzi się w domu, gdzie opiekunowie nie przepadają za sportem, ale lubią regularne spacery.
Historia tego psiaka sięga z kolei aż Chin, gdzie przodkowie tych psiaków przybyli najprawdopodobniej z północy. Towarzyszyły one pasterzom i pomagały pilnować owiec i bydła. Chow chow z czasem były wykorzystywane przez brytyjskich marynarzy na statkach handlowych. Kiedy już dotarły do UK, budziły podziw i trafiły do samej królowej Wiktorii, która uwielbiała tę rasę.
Chow chow – zdrowie
Słabą stroną tych psiaków jest z całą pewnością ich skóra – są one predysponowane do problemów skórnych, w szczególności do egzem, zapaleń i uczuleń. Ich stawy również mogą dać o sobie znać – są z natury dość słabe, co widać coraz to bardziej z każdym kolejnym rokiem psa. Niektóre chow chow – y cierpią na przerost stawów skokowych, co prowadzi do problemów z chodzeniem i utykania. Przerost stawów jest konsekwencją źle prowadzonej hodowli, dlatego pamiętaj, żeby zawsze dokładnie sprawdzić hodowcę, u którego kupujesz psiaka.
Urocze fałdy skóry mogą również przysparzać czasami problemów, niektóre psy rodzą się bowiem z wywiniętymi powiekami, co prowadzi do stanów zapalnych. Leczenie tej choroby jest operacyjne. Chow chow ma też tendencje do przegrzewania się, szczególnie w upały. Dlatego spacery latem powinny być krótsze i odbywać się głównie wcześnie rano i późno wieczorem, kiedy upał zelżeje. Chow chow ma tendencję do udarów, dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na powyższe. Powinien mieć on również dostęp do świeżej, zimnej wody i najlepiej do chłodnego, zaciemnionego pomieszczenia, dobrze, gdyby zawierało chłodne podłoże, np. kafelki, na których psiak będzie mógł się ochłodzić.
„Czau czau” – żywienie
Najlepiej, żeby jedzenie było jak najwyższej jakości, ten psiak ma tendencję do problemów trawiennych. BARF sprawdzi się naprawdę dobrze, ale gotowe, wysokiej jakości karmy suche i mokre też będą w porządku (dobrze nie podawać psu tylko karmy suchej, jeśli ma tendencję do wypijania nie za dużej ilości wody, doprowadzi to do problemów z nerkami). Pamiętaj, że pies część wody pobiera z pokarmu, ale nie z pokarmu suchego.
Chow chow – cena
Chow chow szczeniak: będzie on kosztował od 2 do 4 tysięcy złotych, w zależności od hodowli.
Chow chow: pies waga: 25 – 32 kg, suczka waga: 20 – 27 kg;
Wzrost: psy: 48 – 56 cm, suczki: 46 – 51 cm;
Chow chow – y występują w kilku wersjach kolorystycznym: w czarnej, rudej, kremowej, białej, cynamonowej, a także niebieskiej (w rzeczywistości jest ona jest bardziej szara).
Pies z niebieskim językiem?
Często można się natknąć na określenie go jako „pies z fioletowym językiem”, czy pies z niebieskim językiem. Faktycznie, zdjęcia krążące po internecie nie są przeróbką! Ten psiak faktycznie ma bardzo charakterystyczny język, który w zależności od osobnika jest nieco bardziej fioletowy lub niebieski.
„Chau chau” pies – pielęgnacja
Ten psiak wymaga dość regularnej i dokładnej pielęgnacji. Codzienne szczotkowanie jego sierści jest absolutną koniecznością, a kiedy linieje, trzeba będzie dodatkowo użyć grzebienia do pozbycia się gęstego podszerstka. Kąpiel i dokładne wysuszenie sierści mogą zająć nawet kilka godzin, a przed kompletnym wysuszeniem sierści psiaka nawet nie ma co myśleć o wyjściu na zewnątrz. Krótkowłosa odmiana jest łatwiejsza do pielęgnacji, ale w jej przypadku trzeba pamiętać o regularnym przecieraniu fałd na głowie mokrą szmatką.
2 myśli na temat “Chow Chow – opis rasy, cena, szczeniaki, charakter”