Jakich produktów nie może jeść pies?

Czego nie może jeść pies? – poradnik

Czego nie może jeść pies? Mimo tego, że z całą pewnością bardzo kochamy nasze zwierzaki i chcemy dla nich jak najlepiej, są produkty, które z pozoru zdrowe, mogą im bardzo zaszkodzić. Na jakie produkty należy uważać? 

Mimo tego, że pies robi do nas maślane oczka i chciałby spróbować wszystkiego tego, co sami jemy, nie jest to najlepszym pomysłem. Dlaczego? Ponieważ niektóre z produktów, zupełnie niepozornych, mogą prowadzić do silnego zatrucia, a nawet śmierci. Jakie to produkty? Czego nie mogą jeść psy

1. Szpinak, rabarbar, szczaw – zawierają szczawiooctany, które mogą odkładać się w nerkach, co będzie przyczyną poważnych problemów z układem moczowym. Te warzywa lepiej omijać w psiej diecie. 

2. Cytrusy – o ile same w sobie nie są szkodliwe, o tyle mogą one zwiększać u psa produkcję soku żołądkowego i przyczyniać się do wymiotów. Co prawda nie wystarczy mała ilość cytrusów, by uzyskać taki efekt, ale mimo wszystko cytrusy lepiej ominąć. 

3. Kawa – w kofeinie, tak samo jak w czekoladzie, znajduje się teobromina, związek, który dla ludzi nie jest trujący i metabolizujemy go bez problemu, nasi czworonożni przyjaciele nie mogą się pochwalić podobnym metabolizmem. Psy bardzo, bardzo wolno trawią teobrominę, co sprawia, że w kumuluje się ona w toksycznych dla psiaka ilościach. Zatrucie teobrominą najczęściej objawia się pobudzeniem i wymiotami, które pojawiają się około 2 godzin od spożycia substancji zawierającej teobrominę. 

4. Cebula i czosnek – czego pies nie może jeść? Z całą pewnością cebuli i czosnku. Podobnie jak koty, psy nie powinny jeść tych produktów, ponieważ zawierają one szkodliwą substancję o nazwie tiosiarczan sodu, która spożywana może prowadzić do anemii. Dlatego sprawdzaj skład wszystkich produktów dla psów, które podajesz czworonogowi. Niektóre przysmaki mogą bowiem zawierać sproszkowany czosnek. 

Reklama

5. Orzechy makadamia – psiak może jeść wiele rodzajów orzechów, jednak zdecydowanie do tej listy nie zaliczają się orzechy makadamia. Zawierają one toksyczne substancje, które mogą źle wpływać na układ pokarmowy. 

6. Alkohol – to powinno być oczywiste. Psy nie metabolizują alkoholu. Absolutnie nie można im podawać alkoholu w żadnej formie. Mała ilość alkoholu doprowadzi do wymiotów, problemów z oddychaniem drgawek, śpiączki i w ostateczności śmierci. Szkoda psiaka. 

Reklama

7. Awokado – zawiera ono persin, substancję silnie dla psiaków trującą, której spożycie wywoła wymioty i biegunkę, a następnie zaburzenia oddychania i krążenia – nie warto ryzykować. 

8. Winogrona, rodzynki – psy niestety nie powinny jeść winogron ani rodzynek, czyli ich suszonej wersji. Mimo tego, że winogrona są dla ludzkiego organizmu niezwykle dobroczynne, winogrona dla psa są niestety złym pomysłem, ponieważ zawierają toksyczną substancję, która po spożyciu prowadzi do niewydolności nerek, a w konsekwencji do śmierci. Toksyczna dawka winogron jest obliczana na zaledwie 11,5 grama na każdy kilogram masy psiaka, a w przypadku rodzynek są to zaledwie 3 gramy. Niestety nie wiadomo jeszcze konkretnie jaka substancją w winogronach działa na psiaka tak toksycznie, miejmy jednak nadzieję, że jak najszybciej się dowiemy. 

9. Czekolada – czekolada jest dla psów bardzo trująca i wystarczy naprawdę jej bardzo niewielka ilość, by pies bardzo mocno się zatruł, może to nawet prowadzić do śmierci. Niebezpieczeństwo zależy od wielu czynników, przede wszystkim od rodzaju czekolady, ale też od masy psa i tego, ile zdołał tej czekolady zjeść. Czekolada, podobnie jak kawa, zawiera trującą dla psów teobrominę, która niezwykle wolno się trawi i może prowadzić nawet do śmierci. Już 25 gram czekolady może wywołać zatrucie u psiaka ważącego 20 kg. Oczywiście duże psy mogą zjeść więcej czekolady niż mniejsze psiaki, jednak nigdy nie warto ryzykować i narażać psiaka na zatrucie. W przypadku lekkiego zatrucia najczęściej można zauważyć wymioty i biegunki. Wysokie stężenie teobrominy w organizmie psiaka spowoduje drżenie mięśni, arytmię, krwawienia i nawet atak serca. 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jedna myśl na temat “Czego nie może jeść pies? – poradnik

Dodaj komentarz

Reklama