Najważniejsze zasady codziennej opieki nad psem

Marzysz o opiece nad psem, ale obawiasz się wyzwań jakie się z tym wiążą? Czy może masz już psa i nadal zadajesz sobie pytanie, jak najlepiej się nim zajmować? Nie ma co się oszukiwać – psy są prawdopodobnie najbardziej wymagającymi zwierzętami domowymi, a opieka nad nimi to po prostu duża odpowiedzialność. Nie jest to jednak nic z czym zdeterminowani właściciele nie mogliby sobie poradzić. Stosując odpowiednią dietę, trochę ruchu, podstawową naukę posłuszeństwa i okazując dużo czułości jesteśmy w stanie sprawować właściwą opiekę nad psem.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik odpowie na wszystkie Wasze pytania i pomoże Wam w opiekowaniu się psami.

Jakie są podstawowe potrzeby psa? 

Jak wszystkie żywe istoty, psy aby właściwie funkcjonować, potrzebują jedzenia, wody, odpowiedniego schronienia przed czynnikami atmosferycznymi, dobrze dobranych ćwiczeń i systematycznej pielęgnacji. 

Jedzenie i woda

Psy, aby wieść zdrowe i szczęśliwe życie  powinny otrzymywać wszystkie potrzebne im składniki odżywcze. Dzięki specjalistycznym karmom wysokiej jakości lub właściwie dobranemu „ludzkiemu jedzeniu” (szczególnie należy pamiętać o unikaniu podawania psom pokarmów niewskazanych) psy zachowają siłę i dobre samopoczucie.

Każdy godny zaufania poradnik dotyczący pielęgnacji psów ostrzega przed niebezpieczeństwami związanymi z przekarmianiem pupila. Psy zawsze, gdy tylko dostrzegą na Twoim talerzu coś godnego ich uwagi, będą patrzeć na Ciebie wielkimi i smutnymi oczami, jakby conajmniej nie jadły od kilku dni. Właściciele w takich momentach nie mogą dać się złamać i muszą rozsądnie dawkować posiłki swoim łakomym pupilom, aby nie dopuścić do ich otyłości i tym samym problemów z sercem. Szczenięta z kolei powinny być karmione cztery razy dziennie. Po upływie sześciu miesięcy psiak powinien otrzymywać maksymalnie jeden większy posiłek dziennie, który jest wystarczający przy dobrze zbilansowanej diecie. Psy powinny mieć zawsze dostęp do czystej i świeżej wody. Dodatkowo należy pamiętać  o unikaniu plastikowych misek na wodę i wybieraniu tych wykonanych ze stali nierdzewnej – są one trwalsze i zapobiegają gromadzeniu się bakterii. 

Reklama

Przestrzeń

W przeciwieństwie do kotów, które zazwyczaj wolą być pozostawione same sobie, psy są zwierzętami społecznymi, które uwielbiają spędzać czas ze swoimi opiekunami. Pewne okoliczności mogą spowodować, że pies będzie żył na zewnątrz, niemniej jednak niezależnie od tego, czy będzie mieszkał on w domu, czy też nie, powinien mieć on swoje specjalne miejsce. Kojec, buda lub legowisko powinno być zawsze czyste, bezpieczne idostosowane do warunków atmosferycznych. Psy lubią spać i w zależności od rasy mogą spać od 12 do nawet 20 godzin na dobę, dlatego potrzebują do tego wygodnej przestrzeni, w której będą mogły odpoczywać bez zakłóceń.

Ćwiczenia

Psy są aktywnymi zwierzętami domowymi, które uwielbiają się bawić, aportować i biegać. Twoja opieka nad psem w tym zakresie nie będzie tylko formą rozrywki – zapewnij pupilowi różne ćwiczenia, które oprócz tego, że pomogą mu spalić zbędne kalorie i zachować zdrowie, utrzymają go w ruchu i powstrzymają rozwój jego problematycznych zachowań. Innymi słowy, jeśli Twój pies będzie bawił się swoją ulubioną zabawką, nie będzie musiał w międzyczasie przegryzać Twojej nowej pary butów 🙂

Reklama

Pielęgnacja

Podobnie jak inne zwierzęta domowe, psy również wymagają pielęgnacji i dbania o ich higienę. Codzienna opieka nad psem w tym zakresie polega na regularnym szczotkowaniu jego sierści, sprawdzaniu czy w nie występują na niej żadne pasożyty, a także myciu zwierzaka odpowiednimi środkami. Jeśli jesteś posiadaczem psa o długiej sierści, musisz pamiętać o jego regularnym strzyżeniu. Chociaż zabieg ten możesz to wykonać sam, w przypadku gdy nie czujesz się pewnie, rozsądnym rozwiązaniem będzie wzięcie psa do profesjonalnego groomera. 

Szkolenie

Opieka nad psem w głównej mierze opiera się na nauce właściwych zachowań. Zarówno szczenięta, jak i dorosłe psy jeśli znajdują się w nowym  

otoczeniu powinny przejść szkolenie. Jedną z najważniejszych kwestii w jego przeprowadzeniu jest konsekwencja, zarówno w zakresie stosowanych komend, jak i oferowanych nagród. Trzymanie się zasad opieki nad psem może być trudne, ale na dłuższą metę przynosi korzyści, z kolei trening domowy to coś więcej niż tylko nauczenie psa kilku sztuczek i poleceń – chodzi również o naukę ważnych umiejętności życiowych, socjalizację i unikanie problematycznych zachowań. 

Porady dotyczące opieki zdrowotnej nad psami

Jeśli podstawowe potrzeby psiaków są zaspokajane, właściciele nie powinni napotkać żadnych poważnych problemów medycznych związanych ze zdrowiem swoich pupili. Jest jednak kilka rzeczy, na które osoby opiekujące się psami powinny zwracać uwagę.

Reklama

Pielęgnacja jamy ustnej

Niestety, wielu psich opiekunów zapomina o tym, jak ważny jest dobry stan uzębienia ich pupili. Właściciele powinni dbać o zęby swoich psów –  planować częste czyszczenie zębów u weterynarza, a także podawać zwierzakom dużo zabawek do żucia. Ponadto, aby zapewnić psu właściwą opiekę w zakresie higieny jamy ustnej, a także zniwelować jego nieświeży oddech, należy regularnie sprawdzać, czy dziąsła i język psa mają zdrowy kolor.

Pielęgnacja łap

Psie łapy są bardzo narażone na zużycie, gdyż w ich strukturze może utknąć mnóstwo brudu. Opieka nad psem w tym zakresie opiera się na utrzymaniu psich łap w czystości, dlatego należy pamiętać o myciu ich delikatnym mydłem przyjaznym dla zwierząt i zapewnieniu fizycznej ochrony w przypadku zauważenia oznak suchości lub niepokojącego podrażnienia.

Pielęgnacja stawów

Ruch ma poważny wpływ na stawy psów, jednak na szczęście istnieją produkty do ich pielęgnacji, które lekarz weterynarii może przepisać, aby zapewnić twojemu pupilowi maksymalną mobilność.

Psy mogą mieć problemy ze stawami nie tylko w związku z uprawianym sportem, ale także na skutek codziennych czynności, otyłości, wieku, wypadków i urazów. Niektóre rasy, takie jak labradory, owczarki niemieckie i golden retrievery są zazwyczaj bardziej podatne na rozwój zapalenia stawów. Warto również podkreślić, że chore stawy to temat bardzo złożony, który w poprzednich artykułach udało nam się szczegółowo opracować.

Reklama
Reklama

Wizyta u weterynarza

Weterynarz jest Twoim największym sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o właściwą opiekę nad psem. Regularne wizyty na szczepienia, zabiegi pielęgnacyjne oraz takie będące przede wszystkim wsparciem w momencie poważniejszych dolegliwości zdrowotnych Twojego pupila to prawdopodobnie jedne z najważniejszych kwestii, z którymi pomoże Ci weterynarz. 

Szczególnie pamiętaj, aby zwracać uwagę na ostrzeżenia jakie daje Ci twój pies. Słaby apetyt, senność, wymioty lub biegunka to znaki, które wskazują, że coś dolega Twojemu psu. Czasami może to być łagodna choroba, która minie samoistnie, jednak równie łatwo może zmienić się w  poważniejsze schorzenie. Jeśli zauważysz, któryś z tych znaków lub jakiekolwiek nienormalne zachowanie u swojego pupila, skonsultuj się z weterynarzem, który powie Ci jak postępować w takiej sytuacji. 

Specjalna opieka nad psem

Niektóre psy wymagają większej uwagi ze strony właściciela. Poniżej szczegółowo opisaliśmy kwestie związane z opieką nad psami, które potrzebują specjalnej troski.

Opieka nad psem po kastracji

Opieka nad psem po kastracji opiera się na szczególnej uwadze i wrażliwości właściciela. Każdy opiekun pupila po wskazywanym zabiegu powinien:

  • Znaleźć ciche, ciepłe miejsce, w którym zwierzak będzie mógł dojść do siebie po znieczuleniu. 
  • Monitorować nacięcie i upewniać się, że zwierzak nie powoduje większego urazu gryząc, liżąc lub drapiąc ranę. 
  • Dwa razy dziennie sprawdzać obszar wokół nacięcia pod kątem oznak infekcji. 
  • Ograniczać aktywność fizyczną pupila przez co najmniej dwa tygodnie po zabiegu. 

Opieka nad psem seniorem 

Kiedy psy stają się starsze, właściciele powinni wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • Upewnij się, że Twój pies senior jest na właściwej diecie. Starsze psy nie są tak aktywne fizycznie jak młodsze osobniki, co sprawia, że są one bardziej podatne na problemy związane z dużym przyrostem wagi. Tym samym staraj się podawać swojemu pupilowi mniej kalorii. Nawet jeśli starsze psy nie są już tak aktywne, nadal potrzebują ruchu i chociaż nie mogą już biegać tak jak szczeniaki, nadal powinieneś dbać o regularne spacery w ramach opieki nad starszym psem.
  • Nie zapominaj o dbaniu o sierść i zęby psiego seniora. Futro psa z czasem traci połysk i blask, co oznacza, że Twoim zadaniem jest jego regularne szczotkowanie. Pielęgnacja jamy ustnej staje się jeszcze ważniejsza w przypadku starszych psów – jeśli szczotkowanie zębów i smakołyki dentystyczne nie przynoszą rezultatów, należy przynajmniej raz w roku umówić się na wizytę u specjalisty w celu wyczyszczenia zębów.
  • Dbaj o komfort Twojego psa, który z wiekiem jest bardziej podatny na wystąpienie dolegliwości związanych z bólem stawów, co utrudnia mu poruszanie się i skakanie. Miękkie posłania, wygodne poduszki i łatwy dostęp do ulubionych miejsc, a także co najważniejsze do jedzenia i wody, znacznie ułatwią życie Twojemu pupilowi.
  • Bądź cierpliwy – starsze psy są wolniejsze, często tracą słuch i wzrok, co sprawia, że jeszcze bardziej zdają się na uwagę swojego właściciela, który dba o ich zdrowie psychiczne i emocjonalne. 

Jak opiekować się psem w trakcie rui?

To jak zachowuje się Twoja suczka w czasie rui, zależy głównie od jej usposobienia. Niektóre z nich mogą stać się ospałe, inne zaś niespokojne. Niezależnie od zachowania Twojego zwierzaka nie trać cierpliwości i miej na niego oko, szczególnie wtedy kiedy wychodzicie na zewnątrz (unikaj spacerów bez smyczy).

Psy zazwyczaj przechodzą ruję dwa razy w roku, a każdy taki okres trwa około trzech do czterech tygodni. 

Opieka nad psem w ciąży

Opieka nad ciężarnymi psami jest stosunkowo prosta. Jeśli Twój pupil spodziewa się potomstwa, dbaj o jego dobrze zbilansowaną dietę i z każdym dniem stopniowo zwiększaj ilość spożywanych przez niego kalorii. Oczywiście więcej jedzenia oznacza większą wagę, dlatego nie zaniedbuj istoty ćwiczeń fizycznych. Krótkie spacery po 30 dniach ciąży powinny wystarczyć, aby powstrzymać zwierzaka przed nadmiernym przybieraniem na wadze, z kolei regularne wizyty u weterynarza pomogą zadbać Ci o zdrowie jego i nienarodzonego szczeniaczka. 

Suczki mają naturalny instynkt, jeśli chodzi o rodzenie i opiekę nad młodymi. Wszystko, co właściciele muszą zrobić, to zapewnić ciepły i przytulny pokój dla maluchów, a także upewnić się, że ich mama czuje się komfortowo i bezpiecznie. Oczywiście, mogą pojawić się pewne komplikacje. Jeśli poród trwa dłużej niż 24 godziny lub matka staje się ospała i zaczyna wymiotować, należy natychmiast wezwać weterynarza. 

Jak dbać o szczeniaka 

Opieka nad małymi pieskami jest jednym z najłatwiejszych i najprzyjemniejszych zadań. Aby móc się rozwijać, szczenięta wymagają odpowiedniego odżywiania, szkolenia, ćwiczeń i Twojej uwagi. Dodatkowo nie możesz zapomnieć  o pakiecie szczepień, które powinien otrzymać każdy nowonarodzony pies.

Jak opiekować się psem chorym na parwowirozę?

Jedną z najczęstszych chorób, którym można zapobiec dzięki regularnym szczepieniom, jest zapalenie jelit. Istnieje leczenie w postaci antybiotyków i transfuzji osocza, wzmacniające układ odpornościowy, ale nawet przy starannej opiece i lekach, szczeniak może nie przeżyć.

Jeśli Twój pies cierpi na wskazywane schorzenie, upewnij się, że jest odizolowany od innych zwierząt – zapalenie jelit jest wysoce zakaźne i rozprzestrzenia się niezwykle szybko. Dodatkowo zadbaj o nawodnienie chorego szczeniaka, a także zapewnij mu całodobową opiekę.

Opieka nad psem w nagłych wypadkach

Co kwalifikuje się jako nagły przypadek? Oto niektóre schorzenia u psów, które wymagają Twojej natychmiastowej uwagi:

  • ukąszenia owadów i użądlenia,
  • udar cieplny,
  • napady drgawkowe,
  • zadławienie,
  • silne krwawienie,
  • narażenie na działanie toksyn.

Oczywiście to co należy zrobić w nagłych wypadkach to priorytetowy kontakt z weterynarzem.

Opieka nad sparaliżowanym psem

Psy mogą zostać sparaliżowane na skutek urazów i problemów z rdzeniem kręgowym, a także w wyniku chorób neurologicznych. Chociaż pies nie może już chodzić, w żadnym wypadku nie oznacza, że jego aktywne życie dobiegło końca. Potencjalni właściciele  takowych zwierząt powinni być jednak świadomi, że wymagają one szczególnej uwagi. 

Jeśli zdecydujesz się na opiekę nad psem z niepełnosprawnością:

  • Kup odpowiedni środek, który umożliwi mu sprawne poruszanie się.
  • Monitoruj jego zachowania -niektóre sparaliżowane psy mają problemy z oddawaniem moczu.
  • Zwracaj uwagę na uszkodzenia skóry i owrzodzenia, na które szczególnie narażone są sparaliżowane psy. W wyborze właściwych preparatów potrzebnych do pielęgnacji pomoże Ci weterynarz.

Specjalna opieka nad rasą

Żadne dwa psy nie są takie same, dlatego zanim powitasz nowego członka w swojej rodzinie, przyjrzyj się bliżej specjalnym wymaganiom, jakie ma wybrana przez Ciebie rasa.

FAQ

Ile razy dziennie pies musi wychodzić na dwór?

Każdy pies jest wyjątkowy i ma swoje specjalne potrzeby. Weterynarze zalecają jednak, aby wypuszczać psa na dwór w celu załatwienia spraw co najmniej trzy do pięciu razy dziennie. Jeśli chodzi o potrzeby fizjologiczne, psy zazwyczaj muszą „iść do toalety” 30 minut po jedzeniu. Nie powinno dopuszczać sytuacji, w której pies zmuszony jest do zatrzymywania moczu, gdyż to może prowadzić do gromadzenia się toksyn w organizmie, powodować tworzenie się kamieni w pęcherzu i osłabiać jego mięśnie. 

Czym nie należy karmić psa?

Istnieją pewne pokarmy, które po prostu nie są odpowiednie dla psów. W rzeczywistości, niektóre pokarmy mogą być wręcz niebezpieczne dla Twojego pupila. Należą do nich:

  • alkohol,
  • awokado,
  • bekon i inne rodzaje tłustego mięsa,
  • cukierki i guma do żucia,
  • czekolada,
  • produkty mleczne,
  • czosnek i cebula,
  • winogrona i rodzynki,
  • surowe jajka,
  • słone jedzenie (precle i popcorn z nadmierną ilością soli),
  • cukier,
  • ciasto drożdżowe.

Jak długo można pozostawiać psa samego w domu?

Dorosłe psy mogą być pozostawione same na sześć godzin. Jeśli dobrze sobie z tym radzą, możesz stopniowo wydłużać czas przebywania psa w samotności do ośmiu godzin. Małe szczeniaki wymagają jednak częstszego sprawdzania – co dwie do czterech godzin. Jeśli nie ma Cię w domu przez dłuższy czas, upewnij się, że pies ma jakieś zabawki, które go zajmą, lub inne zwierzę, z którym może się bawić.

Co sprawia, że pies jest szczęśliwy?

Nic tak nie uszczęśliwia psa jak czas spędzony z opiekunem. Spacery, zabawy, bieganie – to czynności, które Twój pupil uwielbia. Inne atrakcje, które sprawiają im radość to gryzienie, wąchanie i zabawa z innymi psiakami. Podsumowując, szczęśliwy pies to taki, który jest zdrowy, dobrze odżywiony, zadbany i obdarzony Twoją miłością.

Psy są niesamowite i lojalne do granic możliwości, dzięki czemu będą przy Tobie bez względu na wszystko. Dlaczego więc nie mielibyśmy zapewnić im najlepszej możliwej opieki i wychowania?

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama