Buda dla psa

Buda dla psa – jak powinna być? Jaką wielkość budy wybrać?

Pewnie zgodzicie się ze mną że nie ma to jak pies w domu. Jeśli jednak z jakiegoś powodu wasz pies musi mieszkać w ogrodzie należy dołożyć wszelkich starań by zapewnić mu maksimum komfortu. Dlatego w tym artykule znajdziecie informacje jaka powinna być idealna buda dla psa i na co zwrócić uwagę przy kupnie czy budowie budy.

Żeby było jasne! Pies mieszkający w budzie to nie pies na łańcuchu! Jestem wielkim przeciwnikiem trzymania psa na uwięzi i nie propaguje ani nie toleruje takiego traktowania psiaków!

Wybór idealnej budy dla psa nie jest sprawą prostą. Wydawać by się mogło że wystarczy kupić dowolną budę a pies się do niej przyzwyczai. Nic bardziej mylnego. Buda dla psa mieszkającego w ogrodzie to nic innego jak jego mieszkanie. Tak jak ludzie patrzą żeby mieszkanie było przestronne, ciepłe i wyposażone we wszystkie udogodnienia które ułatwiają nam codzienne życie tak i buda dla psa powinna zapewnić mu maksimum komfortu i bezpieczeństwa.

Buda dla psa wymiary

Wydawać by się mogło oczywiste że im większa buda tym lepiej bo pies będzie miał więcej miejsca. Ale musimy zwrócić też uwagę na to że zbyt duża buda będzie się szybko wychładzać. Przyjęło się że optymalne wymiary budy określa się przy użyciu tak zwanego „współczynnika luksusu”. Jak go policzyć? Bardzo prosto 🙂 Należy w pierwszej kolejności zmierzyć wymiary psiaka. Jego wysokość w kłębie a także długość i szerokość kiedy leży zwinięty w kłębek.

Tak uzyskane wymiary mnożymy razy 1.4. Czyli: jeśli nasz pisak ma 60 cm w kłębie, a zwinięty ma wymiary 50×70 cm to optymalne wymiary budy dla niego to 84cm wysokości, 70cm szerokości i 98 cm długości. Wymiary wejścia powinny być na tyle duże żeby pies spokojnie mógł do niej wejść czyli wysokość powinna wynosić tyle ile wysokość psa w kłębie a szerokość kilka centymetrów więcej niż szerokość naszego pupila. W końcu zawsze może się zdarzyć ze psisko przytyje 😀

Ocieplana buda dla psa

Izolacja termiczna budy nie służy tylko ociepleniu. Dzięki odpowiedniej izolacji w czasie upałów wnętrze budy pozostanie chłodniejsze, dzięki temu nasz pies będzie mógł odpocząć od upałów. Dlatego ważne jest żeby wybrać budę ocieploną. Ocieplenie powinno być wykonane z materiałów wysokiej jakości. Styropian czy wełna mineralna będą odpowiednie. Gdybyście chcieli wybudować taką budę samodzielnie pamiętajcie o zabezpieczeniu izolacji przed psiakiem. Przecież nie chcemy żeby nasz pupil wylądował u weterynarza po zjedzeniu styropianu!

Reklama

Dobrym rozwiązaniem na dogrzanie budy w zimie może być zakup budy z wbudowanym systemem ogrzewania. Taki system możemy również zainstalować samodzielnie. Dzięki temu w chłodne noce mamy pewność że pisak nie zmarznie.

Dodatkowo do budy powinniśmy wstawić dodatkową wyściółkę lub materac. A nawet legowisko. Ziemia potrafi bardzo szybko wyciągać ciepło a legowisko w budzie sprawi że nasz pupil będzie miał dodatkową warstwę ochronną jak również większy komfort podczas snu.

Reklama

PAMIĘTAJCIE! Podczas silnych mrozów czy złych warunków atmosferycznych typu burza czy silny wiatr, weźcie psa do domu! Nie narażajcie na szwank jego zdrowia!!

Jaką budę dla psa wybrać?

Skoro wiemy już jak dużo miejsca potrzebuje nasz pupil przychodzi pora na wybranie rodzaju jego przyszłego mieszkania. Tu też mamy do wyboru kilka opcji.

Buda klasyczna

Dokładnie! Dobrze myślicie, buda klasyczna to… buda klasyczna, czyli cztery ściany, dach podłoga. Składa się z jednego pomieszczenia i jest to najtańszy wybór jeśli chodzi o budy dla psa.

Buda dla psa z tarasem/wiatrołapem

Taka buda to już droższe rozwiązanie ale dzięki zastosowaniu dodatkowego „pomieszczenia” które z jednej lub dwóch stron ma ściany powstrzymujące wiatr psiak będzie miał dużo większy komfort mieszkania w budzie. Wiatrołap sprawi że wnętrze budy nie będzie wychładzać się tak szybko a zadaszony taras pozwoli psiakowi wypoczywać w cieniu w upalne dni

Wielopokojowa/Piętrowa buda dla psa

Lubimy rozpieszczać nasze psiaki, dlatego na rynku pojawiły się budy wielopokojowe a nawet piętrowe. Niektóre to istne pałace, chociaż ich cena odstrasza 🙂

Reklama

Umiejscowienie budy dla psa

To gdzie umieścimy budę jest równie ważne jak jej wysoka jakość. Ludzie wybierając mieszkanie starają się wybierać takie gdzie nie ciągłego hałasu ulicy czy natarczywie migających świateł. Tak samo w przypadku psiaków, powinniśmy ustawić budę w miejscu oddalonym od ulicy aby przejeżdżające samochody i gwar przechodniów nie stresowały naszego pupila.

Ważne jest też żeby buda stała w miejscu osłoniętym od wiatru a jej otwór wejściowy był ustawiony tak by w upalne dni nie padało na niego bezpośrednie światło słoneczne co powoduje nadmierne nagrzewanie się wnętrza budy.

Dobrze żeby miejsce było w cieniu np. otoczone drzewami. Dzięki temu nawet upał nie będzie straszny naszemu przyjacielowi. Najlepiej gdy buda stoi na trawie. Odradzam stawianie budy na betonie czy kostce brukowej. Materiał taki szybko się nagrzewa a dodatkowo może ranić łapki naszego pupila.

Czyszczenie budy dla psa

Tak jak lubimy mieć porządek w mieszkaniu tak samo nie pozwolimy przecież żeby nasz psiak mieszkał w brudzie. Budę należy regularnie czyścić. Najlepiej do tego sprawdzą się budy ze zdejmowanym dachem. Podczas czyszczenia możemy wyjąć i wytrzepać materac czy legowisko. Jak również usunąć nawilżoną szmatką błoto i piach który nazbierał się podczas użytkowania.

Reklama
Reklama

Spędzanie czasu z psem mieszkającym w budzie

Wielu ludziom wydaje się że skoro pies mieszka w ogrodzie to nie trzeba się z nim bawić czy wychodzić na spacery. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem takiego myślenia! Pies jest zwierzęciem stadnym a jeśli całe dnie spędza w budzie to musimy mu zrekompensować to że nie jest przy nas ciągle i poświęcić mu jeszcze więcej czasu.

Poświęcając psu swój czas budujemy z nim silną więź. Dodatkowo pies z którym regularnie się bawimy nie będzie znudzony a odpowiednie zabawy czy ćwiczenie komend pozwoli zapewni mu dawkę ruchu tak potrzebną dla zdrowia psiaka. Dodatkowo należy pamiętać że pies pozbawiony bodźców w postaci nowych miejsc i zapachu innych zwierząt może stać się agresywny. Dlatego nawet jeśli masz duży ogród gdzie pies może się wybiegać nie zapominaj o regularnych spacerach!

Rasy psów które mogą mieszkać w budzie

Dobrze widzicie, są rasy psów które lubią mieszkać na zewnątrz. Są to przede wszystkim większe psy ale też takie które nie wymagają stałego kontaktu z człowiekiem. Przecież nikt nie zostawi w ogrodzie małego psa typu maltańczyk czy shih tzu. A nawet większe psy takie jak np. Golden Retriever nie będą czuły się w budzie dobrze gdyż należą do ras potrzebujących dużej bliskości z właścicielami. Lepiej będą czuły się w budzie psy typu Malamut czy Owczarek Podhalański które przystosowane są do trudnych warunków atmosferycznych.

Podsumowanie

Podsumowując dzisiejszy artykuł przypomnę że jeśli nasz pies koniecznie musi mieszkać na zewnątrz, musimy zwrócić szczególną uwagę na jego komfort i bezpieczeństwo wybierając budę odpowiednio dopasowaną i solidnie wykonaną. Przecież nie można oszczędzać na zdrowiu naszego pupila!

Zapisz się na newsletter!

Autor: Piotr Maciejowski

Programista, przedsiębiorca, bloger, fotograf i oczywiście miłośnik zwierząt ;)

Reklama

Podobne artykuły

Gry dla kotów

Wiedzieliście, że istnieją specjalne, interaktywne gry dla kotów? Twórcy aplikacji  mobilnych myślą również o zwierzakach! [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama