Gdy w naszym domu pojawia się szczeniak, często wraz z nim pojawiają się różne problemy. Nie zawsze jesteśmy w stanie przygotować się na wszystkie niespodzianki związane z posiadaniem nowego członka rodziny, a wychowanie szczeniaka często przerasta wielu początkujących właścicieli. Jak postępować ze szczeniakiem od pierwszych dni w nowym domu? Co robić, by uniknąć błędów wychowawczych? Ile trwa wychowanie szczeniaka? Oto odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania!
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
- Kiedy zacząć szkolenie szczeniaka?
- Nauka socjalizacji szczeniaka
- Podstawowe komendy i wczesne szkolenie posłuszeństwa
- Jak radzić sobie z problemami behawioralnymi u szczeniaków?
- Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?
- Budowanie więzi ze szczeniakiem podczas pierwszych dni w domu
- Zdrowie i pielęgnacja – podstawy opieki nad szczeniakiem
Kiedy zacząć szkolenie szczeniaka?
Tak naprawdę szkolenie szczeniaka możemy zacząć już od drugiego dnia życia, wprowadzając elementy wczesnej stymulacji neurologicznej. Oczywiście nie jest to jeszcze pora na naukę pierwszych komend, ale już wówczas możemy przygotowywać zwierzaka na różnego rodzaju bodźce zewnętrzne. W psich szkołach szkolenie szczeniąt zaczyna się zwykle zaraz po ukończeniu przez zwierzaka wszystkich szczepień, w okolicach 3-4 miesiąca życia. W domu pierwsze komendy dla szczeniaka możemy wprowadzać już w okolicach 6-8 tygodnia. Więcej na temat tresury szczeniaka w pierwszych tygodniach życia przeczytasz w artykule: https://mojzdrowyfutrzak.elanco.com/pl/szczenieta-kocieta/tresura-szczeniaka-pierwsze-tygodnie, gdzie znajdziesz przykładowy plan domowej tresury.
Nauka socjalizacji szczeniaka
Często pytając o to, jak wychować szczeniaka zapominamy o tym, jak istotna jest prawidłowa socjalizacja w procesie uczenia. Nie możemy wymagać od psa bezwzględnego posłuszeństwa, jeśli nie pokażemy mu wcześniej, jak wygląda świat. Od początku powinniśmy jak najwięcej czasu poświęcić na to, by nasz pies miał styczność z różnymi bodźcami. Powinny to być zarówno różne miejsca, hałasy, ludzie, inne zwierzęta, jak i powierzchnie, po których chodzi, czy różne sytuacje.
Podstawowe komendy i wczesne szkolenie posłuszeństwa
Pierwszą rzeczą, jakiej powinniśmy nauczyć szczeniaka, jest reakcja na imię. Dopiero potem możemy wprowadzać inne komendy i elementy posłuszeństwa. Zacząć możemy w domu, jednak później warto kontynuować naukę w dobrym psim przedszkolu, by nasz psiak nauczył się pracować w różnych rozproszeniach.
Jak radzić sobie z problemami behawioralnymi u szczeniaków?
Mówiąc o problemach behawioralnych u szczeniąt najczęściej mamy na myśli gryzienie. Temat ten jest tak obszerny, że poruszymy go osobno. Często kłopotem dla właścicieli jest również nauka zostawania samemu i trening czystości. Obie rzeczy warto systematycznie ćwiczyć już od pierwszych dni szczeniaka w naszym domu. Im bardziej przyłożymy się do ćwiczeń, tym łatwiej i szybciej nasz pies przyswoi tę wiedzę, a my unikniemy problemów behawioralnych w przyszłości.
Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?
Niestety, przykra prawda jest taka, że szczeniaki gryzą. Dużo, mocno i dotkliwie, zwłaszcza że w ich szczękach roi się od ostrych igiełek. Jak powstrzymać szczeniaka przed gryzieniem? To długi i monotonny proces, który wymaga od nas dużej konsekwencji. Przede wszystkim nie powinniśmy dopuszczać do silnych ugryzień, a także do kontaktu zębów ze skórą. Pies powinien nauczyć się, że w komunikacji z człowiekiem nie powinien używać zębów. Za każdym razem, gdy się tak stanie, musimy natychmiast przerwać interakcję.
Dodatkowo, aby ograniczyć ryzyko pogryzionych mebli, warto zapewnić zwierzakowi dostęp do atrakcyjnych i dopasowanych do jego możliwości gryzaków. Dobrze jest również zapewnić duży dostęp do zabawek, które pies będzie mógł gryźć zamiast naszych rąk czy mebli.
Budowanie więzi ze szczeniakiem podczas pierwszych dni w domu
Bardzo ważnym elementem szkolenia i wychowania szczeniaka jest budowanie więzi. To długotrwały i zaawansowany proces, który po latach procentuje. W tworzeniu wspólnej relacji bardzo ważne jest wsparcie z naszej strony, zwłaszcza w stresujących sytuacjach. Nie zostawiajmy szczeniaka samego ze sobą w chwilach, gdy potrzebuje naszej pomocy. Budujmy razem fundamenty współpracy oparte na zrozumieniu, wsparciu i wspólnych treningach już od pierwszych dni szczenięcia w nowym domu.
Zdrowie i pielęgnacja – podstawy opieki nad szczeniakiem
Pytając o to, jak wychować szczeniaka myślimy głównie o elementach posłuszeństwa, treningu czystości i rozwiązywaniu problemów behawioralnych. Zapominamy o bardzo ważnym aspekcie, jakim jest trening medyczny i pielęgnacyjny. W efekcie, w późniejszym czasie pojawiają się problemy, bo pies w gabinecie weterynaryjnym wpada w panikę, uniemożliwiając przeprowadzenie badania. Niestety, zwykle zauważamy potrzebę treningu dopiero wówczas, gdy pies zachoruje. Jeśli więc do naszego domu trafi szczeniak, warto od początku pomyśleć nad współpracą z trenerem pod kątem zabiegów zdrowotnych i pielęgnacyjnych.