Rottweiler – opis rasy, usposobienie, cena, szczeniaki

Rottweiler to pies o charakterystycznym, czarno – brązowym umaszczeniu, który często kojarzony jest z dużym temperamentem, a wręcz zachowaniami agresywnymi. W rzeczywistości rottweiler mimo wrodzonego instynktu obronnego nie będzie sprawiał kłopotów, pod warunkiem że będzie odpowiednio prowadzony przez opiekuna.

Rottweiler – opis rasy

Historia rottweilera sięga czasów bardzo odległych i śmiało można zaliczyć tę rasę do grona najdłużej istniejących na świecie. Jej początki przypadają na czasy Cesarstwa Rzymskiego, a pierwsze znane wzmianki na temat rottweilera świadczą o bardzo praktycznej roli, którą pełnił w tamtym społeczeństwie, łączącej funkcje psa stróżującego oraz pasterskiego. Okazuje się bowiem, że przodkowie obecnych rottweilerów towarzyszyli przedostającym się przez Alpy żołnierzom Legionów Rzymskich, a ich obecność stanowiła formę dodatkowej ochrony zarówno dla ludzi, jak i wypasającego się w okolicy bydła.

Sama nazwa rottweiler pochodzi od miejscowości Rottweil, która jeszcze w czasach rzymskich uzyskała status Miasta Cesarskiego. To właśnie w tamtych rejonach geograficznych psy, które towarzyszyły podróżującym Legionom Rzymskim zaczęły się spontanicznie krzyżować w lokalnymi czworonogami, co zaowocowało powstaniem przyszłej rasy rottweiler, a właściwie Rottweiler Metgzerhund – “rzeźnickiego psa z Rottweil”.

Rodzące się w ten sposób szczeniaki zaczynały być szkolone m.in. właśnie pod kątem pomagania rzeźnikom i miejscowej ludności poprzez pracę przy wypasie większych stad bydła oraz sprawowanie pieczy nad majątkiem swoich opiekunów poprzez odstraszanie potencjalnych rabusiów. Dzięki konsekwentnej, wieloletniej selekcji pod kątem cech użytkowych, u psów rasy rottweiler rozwinął się silny instynkt obronny, jak również wysoki poziom chęci współpracy z człowiekiem.

Do wcześniejszych funkcji pełnionych przez rottweilera doszło z czasem jeszcze kilka. Na początku okazał się dobrze sprawdzać także jako pies pociągowy, a już w czasach współczesnych, w pierwszych latach XX wieku, został wytypowany jako rasa odpowiednia do pracy w służbach mundurowych, konkretnie w policji. Oprócz tego zaczął pomagać ludziom jako pies ratowniczy.

Reklama

Rottweiler – wygląd

Rottweiler ma krępą i krzepką budowę – jego postura wydaje się od razu wskazywać na ogólną wytrzymałość, sprawność fizyczną i siłę tej rasy. Sylwetka jest mimo to bardzo wyważona – nie sprawia zwalistego wrażenia, ale nie jest też lekka czy wiotka.

Wysokość w kłębie powinna wynosić między 61 i 68 cm w przypadku samców i między 56 a 63 cm w przypadku samic. Ich waga to odpowiednio około 50 kg i około 42 kg. Grzbiet jest mocny, prosty i związany, a klatka piersiowa szeroka, głęboka i pojemna. Ogon rottweilera stanowi poziome przedłużenie linii jego grzbietu, chyba że pies jest pobudzony, porusza się lub coś przykuwa jego w uwagę – w tym sytuacjach ogon jest delikatnie wygięty lub podniesiony do góry.

Reklama

Zarówno kończyny przednie, jak i tylne cechują się dobrą muskulaturą. Kończyny przednie z punktu widzenia naprzeciwko psa są proste i stosunkowo szeroko rozstawione, z kolei kończyny tylne sprawiają patrząc od tyłu podobne wrażenie, jednak kiedy spojrzy się na psa od boku, widać wyraźnie, że udo z biodrem, udo z podudziem i podudzie ze śródstopiem tworzą kąty rozwarte.

Szyja jest u rottweilera – podobnie jak reszta jego ciała – dobrze umięśniona i silna. Nie ma podgardla ani luźnej skóry, jest lekko łukowata i umiarkowanie długa. Głowa jest średniej wielkości i stosunkowo szeroka pomiędzy uszami. Kiedy spojrzy się na rottweilera z boku, jego czoło jest umiarkowanie wysklepione, a guz potyliczny dobrze rozwinięty, ale nie wystający zbyt mocno. Stop jest stosunkowo wyraźny, a bruzda czołowa słabo zaznaczona.

Kufa rottweilera musi mieć odpowiednie proporcje w stosunku do mózgoczaszki – uznaje się że, kiedy stosunek pomiędzy tymi dwiema częściami ciała psa wynosi pomiędzy 1 a 1,5, kufa wygląda odpowiednio i nie wydaje się być ani zbyt długa ani zbyt krótka. Oczy rottweilera mają migdałowaty kształt, mocno ciemnobrązowy kolor i są średniej wielkości. Grzbiet nosa jest prosty, nieco szerszy u nasady i delikatnie zwężający się ku końcowi.

Łuki jarzmowe są dobrze wyrażone, szczęka i żuchwa mocne i szerokie, a wargi ciemne i mocno przylegające (ciemne są też dziąsła rottweilera). Uszy są wysoko osadzone i szeroko rozstawione. Mają trójkątny kształt, są średniej wielkości i wiszące.

Reklama

Sierść składa się u rottweilera z dwóch warstw – włosa okrywowego i podszerstka (ten ostatni nie powinien przebijać się na wierzch). Włos jest gęsty, twardy i ma średnią długość. Mocno przylega do ciała psa, a na tylnych kończynach jest odrobinę dłuższy. Rottweilera łatwo można poznać m.in. po jego charakterystycznym umaszczeniu – jest ono w większości czarne, ale w niektórych miejscach pojawiają się widocznie i konkretnie odgraniczone podpalania, których kolor oscyluje wokół wpadających w czerwień odcieni brązu. Znajdują się one nad oczami, na policzkach i kufie, od dołu szyi, na piersiach, łapach oraz pod nasadą ogona.

Rottweiler – usposobienie

Rottweiler cieszy się opinią rasy o dużym temperamencie, a wręcz ze skłonnościami do agresji i chociaż rzeczywiście ma wrodzoną skłonność do walki (dotyczy to zwłaszcza zachowania psa rottweilera w stosunku do innych samców) oraz silny instynkt obronny, jeśli jest prawidłowo prowadzony, potrafi w pełni pokazać wszystkie liczne zalety swojego charakteru.

Jest to przede wszystkim rasa, która bardzo mocno przywiązuje się do człowieka – bardzo lubi współpracować z wybraną osobą, ale uczuciem obdarza wszystkich domowników i wykazuje w stosunku do nich nie tylko lojalność, ale także silną chęć ochrony.

Nie oznacza to jednak ślepej agresji w stosunku do każdego spoza własnego “stada”, a wręcz przeciwnie – rottweiler jest co do zasady przyjazny i miły. Jeśli tylko zobaczy, że osoba odwiedzająca jego dom jest serdecznie witana przez opiekunów, sam również będzie na tej podstawie zakładał, że jest to człowiek godny zaufania. Ogólnie jest to rasa, która dosyć łatwo nawiązuje kontakt z ludźmi i dopóki nie wyczuwa od kogoś wrogich zamiarów, bardzo chętnie przebywa w ich towarzystwie.

Reklama
Reklama

Mimo że rottweiler ma duże poczucie własności i dotyczy to nie tylko ludzi, ale też różnych przedmiotów, czy terytorium, nie ma problemu z oddawaniem ich pozostałym domownikom – wykazuje się raczej dużą pokorą i posłuszeństwem, chociaż wiele zależy tutaj od dobrego i konsekwentnego wychowywania psa. Co do zasady jest to natomiast pies inteligentny i chętny do pracy.

Z jednej strony rottweiler jest z natury bardzo wyczulony na wszelkie potencjalne zmiany w swoim otoczeniu i wychwytuje je z łatwością, ale z drugiej strony nie jest to pies, którego łatwo jest wyprowadzić z równowagi.

Rottweiler – hodowla

W przypadku rottweilera można powiedzieć, że jeśli chodzi o pełnione przez niego role, niewiele zmieniło się od odległych czasów Cesarstwa Rzymskiego. Nadal wykorzystywany jest w dużej mierze jako swoisty “ochroniarz” człowieka, ale także jego dobytku czy posesji, Odnajduje się w tym znakomicie, ponieważ przez wiele lat selekcjonowany był przez hodowców właśnie pod tym kątem.

Szczególną ochroną jest gotów otaczać najsłabszych, a przez to najbardziej zagrożonych członków stada – z tego powodu doskonale nadaje się do domu z nawet małymi dziećmi. Potrafi odnaleźć z nimi łatwo nić porozumienia i wykazuje się w stosunku do nich czułością i cierpliwością. Z drugiej strony jeśli tylko poczuje, że ktoś stanowi dla najmłodszych członków jego rodziny jakieś zagrożenie, może w mgnieniu oka przyjąć postawę obronną.

Rottweiler jest bardzo chętny do współpracy z człowiekiem i dobrze prowadzony nie sprawia problemów. Warto mieć jednak na uwadze, że wychowanie tej rasy stawia przez opiekunem pewne wymagania. Musi on przede wszystkim umieć dobrze wyważyć konsekwencję i stanowczość z opanowaniem i cierpliwością – pies powinien z jednej strony dobrze rozumieć, gdzie wytyczone są pewne granice oraz czego się od niego ogólnie oczekuje, ale z drugiej strony nie powinno się wobec niego nigdy stosować jakichkolwiek form przymusu czy agresji. W pracy z rottweilerem, podobnie jak w przypadku wielu innych psów pozytywna motywacja, np. wzmacnianie pożądanych zachowań pochwałą, smaczkiem czy chwilą wspólnej zabawy, zadziała z pewnością najskuteczniej, zwłaszcza że jest to rasa inteligentna i chętnie uczy się nowych rzeczy.

W wychowaniu rottweilera istotne jest rozpoczęcie nauki posłuszeństwa na możliwie najwcześniejszym etapie – są to psy o mocnej osobowości, ale także o mocnym ciele, więc zaniedbanie kwestii wychowawczych i nieustalenie na wstępie zasad dalszego wspólnego życia mogą mieć niestety opłakane skutki. Wspólną pracę można rozpocząć np. w ramach psiego przedszkola, w którym pies będzie miał okazję nauczyć się podstawowych komend, ale także poznać inne psy w podobnym wieku, innych ludzi niż jego własna rodzina, ale także zetknąć się z zupełnie innymi niż do tej pory miejscami, zapachami i wszelkimi innymi bodźcami. Takie sytuacje są niezbędne, aby prawidłowo przebiegał u niego proces socjalizacji.

Rottweiler – cena

Cena szczeniaka rottweilera w zależności od hodowli, z której będzie się go brało, może się wahać w zakresie od 3000 do nawet 7000 złotych. Warto jednak uważać na oferty sprzedaży, które są poniżej tej dolnej granicy – szczeniak rottweilera, którego ktoś oferuje w cenie 1000 złotych z dużym prawdopodobieństwem pochodził będzie niestety z pseudohodowli.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Greyhound - opis rasy

Greyhound jest dużym chartem i bardzo krótkiej, przylegającej do ciała sierści. Bardzo często jest wykorzystywane [...]

Reklama

Czytaj dalej

Anatolian - pies pasterski

Anatolian karabash brzmi dość egzotycznie, prawda? Nie bez powodu, rasa ta pochodzi poniekąd z Turcji, [...]

Dodaj komentarz

Reklama