Jak wyrobić paszport psu?

Podróż z psem – poradnik

Wakacje, niezależnie od tego, czy wybieramy się na nie latem, zimą, czy w jakiejkolwiek innej porze roku, są czasem odpoczynku i ładowania baterii. Chcemy wtedy nacieszyć się spokojem i obecnością rodziny. Nie zapominamy wtedy również o zwierzakach, które potrzebują opieki w tym czasie. Możemy tą opiekę komuś powierzyć, albo po prostu zabrać psa ze sobą. Podróż z psem z pewnością jest wyzwaniem, bez różnicy czy podróżujemy samochodem, pociągiem czy samolotem, a szczególnie, jeśli to pierwsza taka podróż. 

Na szczęście coraz więcej hoteli i kurortów daje możliwość podróżowania z psiakiem, wiec przynajmniej pod tym względem nie stanowi to większego problemu. Takie miejsca posiadają naprawdę bogatą ofertę skierowaną do właścicieli zwierząt. Przed wyjazdem należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jakie to kwestie? 

Przede wszystkim trzeba zacząć od wybrania miejsca docelowego, które akceptuje zwierzęta. Trzeba również sprawdzić wymogi kraju do którego się wybierasz, pod kątem wymogów odnośnie przewozu zwierząt. Najprawdopodobniej trzeba będzie wyrobić zwierzakowi paszport (na szczęście jest bezterminowy, dlatego dobrze zrobić to jak najszybciej, nawet jeśli nie planujesz podróży – ułatwi to z pewnością na przyszłość). Wszelkie informacje dotyczące przewozu najlepiej sprawdzać na oficjalnych rządowych stronach, żeby mieć pewność, że wszystkie informacje są rzetelne. 

Podróż z psem – jak wyrobić paszport? 

Podróż samolotem z psem wymaga wyrobienia paszportu. Paszport może wydać tylko uprawniony do tego weterynarz. Wszelkie zmiany i wpisy do paszportu będą zgłaszane do programu WETSystems. Zanim jednak otrzymamy paszport, musimy zachipować psa, dzięki czemu będzie możliwa jego identyfikacja. Numer identyfikacyjny wydaje Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Po otrzymaniu tego numeru możesz zarejestrować psiaka w Ogólnopolskiej Bazie Danych, co pozwoli bez problemu znaleźć go w kraju. 

Weterynarzy uprawnionych do wyrobienia paszportu znajdziesz na stronie Krajowej Izby Lekarsko – Weterynaryjnej. 

Reklama

Mikrochip musi spełniać normy ISO 11784 i wykorzystywać technologię HDX lub FDX – B. Jeśli zachipowałeś/aś już kiedyś swojego psa, weterynarz za pomocą specjalnego czytnika sprawdzi datę chipowania i to, czy urządzenie jeszcze działa. Sam proces wszczepiania chipu jest praktycznie bezbolesny, a w codziennym życiu jest zupełnie niewykrywalny. 

Podróż z psem samochodem 

Podróżując samochodem, trzeba zaopatrzyć się w pasy bezpieczeństwa dla psiaka i przypiąć do specjalnymi szelkami, które zakupisz przez internet albo w sklepie zoologicznym. Można przez jakiś czas przed podróżą podawać psiakowi ziołowe środki uspokajające (po konsultacji z weterynarzem), żeby lepiej zniósł podróż. Pamiętaj również, żeby co około 2 – 3 godziny robić przerwy i w ich trakcie wypuścić psa z samochodu, pozwolić mu pochodzić, załatwić się. Warto zabrać też ze sobą przenośną miskę i termos z chłodną wodą i podawać ją psiakowi w przerwach. Nigdy nie zostawiaj też psa samego w samochodzie. Nigdy! Szeroko otwarte okna podczas podróży też są złym pomysłem – grożą zapaleniem ucha. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Gry dla kotów

Wiedzieliście, że istnieją specjalne, interaktywne gry dla kotów? Twórcy aplikacji  mobilnych myślą również o zwierzakach! [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama