Czym się różnią czapsy od sztylpów?

Czapsy – do czego służą?

Podczas jazdy konnej masz bezpośredni kontakt z wierzchowcem. Nawet w przypadku powolnego pokonywania trasy musisz liczyć się z możliwością wystąpienia bolesnych otarć w miejscach styku z koniem. Na szczególną uwagę zasługują łydki – zwykłe skarpetki rzadko okazują się wystarczającą ochroną. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na czapsy do jazdy konnej, które skutecznie zabezpieczają przed bolesnymi otarciami.

Wytrzymałe czapsy – alternatywa dla oficerek

Jednym z bardziej rozpoznawalnych elementów ekwipunku jeźdźca są wysokie oficerki, zazwyczaj wykonane z naturalnej skóry. To charakterystyczne obuwie ma za zadanie w efektywny sposób chronić nogi przed otarciami, skupiając się głównie na zabezpieczeniu łydek. Niestety, skórzane oficerki okazują się dość drogie, dlatego wiele osób szuka dla nich tańszej alternatywy. Jeśli również Tobie zależy na skutecznej ochronie bez konieczności wydawania większej kwoty, zdecyduj się na czapsy do jazdy konnej. Damskie, męskie czy młodzieżowe modele – niezależnie od wielkości każdy z nich ma za zadanie skutecznie zabezpieczać łydkę. Do czapsów z łatwością dopasujesz stosowne obuwie, aby całość stanowiła naprawdę dobrą alternatywę dla oficerek. Wystarczy zdecydować się na skórzane sztyblety lub inne obuwie przeznaczone do jazdy konnej. Taki zestaw pomoże zadbać o pełną ochronę dolnej części nóg, razem ze stopami.

Czapsy do jazdy konnej – dlaczego warto je kupić?

Jazda konna wiąże się z ciągłym narażaniem ciała na liczne obtarcia. Niezależnie od prędkości poruszania się bezpośrednie stykanie się z wierzchowcem może być źródłem bolesnych otarć. Szczególnie narażone są na nie łydki, ale dzięki wytrzymałym czapsom można skutecznie je zabezpieczyć. Tego typu elementy stroju jeździeckiego są produkowane na bazie różnych materiałów. Z łatwością wybierzesz wariant dostosowany do Twoich oczekiwań – wystarczy, że zapoznasz się z najważniejszymi właściwościami wybranych produktów. Ważne jest, aby zdecydować się na model dopasowany do warunków pogodowych. Wielu jeźdźców nosi jeden wariant czapsów przez cały rok, ale o wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup dwóch różnych par, które byłyby uszyte z innych materiałów. Na lato najlepiej wybrać modele z zamszu lub innej tkaniny zapewniającej przepływ powietrza. Z kolei naturalna lub syntetyczna skóra doskonale sprawdza się nawet w mroźne dni, wspaniale chroniąc przed chłodem. Te specyficzne ochraniacze warto kupić także ze względu na atrakcyjny wygląd. Czapsy do jazdy konnej damskie lub męskie mogą zachwycać elegancką prezencją, stając się efektownym elementem stroju jeździeckiego. Renomowany producenci oferują modele nie tylko w klasycznej czerni, ale także w różnych odcieniach brązu i bordo.

Czym się różnią czapsy od sztylpów?

Obecnie czapsy jeździeckie są dostępne również pod nazwą sztylpów. Oba pojęcia stosuje się znamiennie, chociaż kiedyś oznaczały nieco inne elementy. Dawniej czapsy do jazdy konnej były ochraniaczami sięgającymi od bioder po kostki. Kojarzyły się przede wszystkim z typowo westernową jazdą – nierzadko były ozdobione efektownymi frędzlami, które powiewały podczas poruszania się jeźdźca. W dzisiejszych czasach obie nazwy dotyczą ochraniaczy łydek. Standardowe sztylpy składają się z kilku podstawowych elementów – skórzanej powłoki, gumowej części, zapięcia w postaci suwaka i pętelki, która mieści się pod obuwiem.

Czapsy jeździeckie – wygoda noszenia

Producenci czapsów do jazdy konnej przykładają wagę do wygody noszenia. Zarówno modele wykonane ze skóry, jak i propozycje materiałowe, ze sztucznej skóry lub z neoprenu, gwarantują komfort użytkowania. Warto się na nie zdecydować, aby nawet intensywna jazda nie stanowiła obciążenia dla łydek. Najlepiej sięgnąć po modele najpopularniejszych marek, takich jak Start, Canter Club czy Hippica. Jeśli wybierzesz dla siebie czapsy sygnowane jedną z wymienionych firm, zadbasz o wygodę jazdy niezależnie od jej intensywności. Zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi kolekcjami ochraniaczy, które zapewniają protekcję łydek na najwyższym poziomie.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł partnera

Reklama

Podobne artykuły

Sennik pies - znaczenie snu

„Sennik pies” to hasło, które jest naprawdę często wpisywane w wyszukiwarki. Niezależnie od tego, czy [...]

wyjący pies

Dlaczego psy wyją?

Dlaczego psy wyją? Czy ma to związek z tym, że pochodzą od wilków? Psiaki wyją [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama