Tervueren (Owczarek Belgijski) - opis rasy

Tervueren (Owczarek Belgijski) – opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa I, sekcja 1, nr wzorca 15.

Energiczny pies, potrzebujący konsekwentnego i zrównoważonego właściciela. Inteligentny pies, samodzielnie myślący, spostrzegawczy i bardzo wrażliwy. Czworonóg lubiący pracować „z” i „dla” człowieka. 

RYS HISTORYCZNY RASY:

Rasa ta wywodzi się od psów pasterskich zamieszkujących Europę Środkową w epoce brązu. Najstarsze informacje o owczarkach belgijskich pochodzą z 1356 roku i dotyczą one zakazu posiadania tych czworonogów przez zwykłych ludzi. Rękodzieło to mówi, że jedynym posiadaczem psów tej rasy mogą być tylko myśliwy. 

Tervueren jest blisko spokrewniony z trzema innymi odmianami owczarka belgijskiego: Malinois, Groenendael i Laekenois. Jednakże niektóre związki kynologiczne np. Canadian Kennel Club nie uznają rasowości tego czworonogi i włączają go do wspólnego wzorca. Związane jest to z długotrwałym kojarzeniem ze sobą tych zwierząt tylko ze względu na zachowanie określonej barwy ich okrywy włosowej. Takie działania doprowadziły do tego, że tervueren zaczął powoli tracić typowe dla swej rasy – cechy. W związku z tym zadecydowano na wprowadzeniu odrobinę genów pochodzących od typu groenendaeli. 

Do Polski pierwszy owczarek belgijski tervueren trafił prosto z Danii w 1988 roku i dał on początek hodowli z Wysp Szetlandzkich.

Reklama

OWCZAREK BELGIJSKI WYGLĄD:

To średniej wielkości pies, o proporcjonalnej budowie ciała. Tervueren ma sylwetkę wpisującą się w kształt kwadratu. Czworonóg ten to długowłosa odmiana owczarka belgijskiego. Krótka sierść obecna jest na głowie, zewnętrznej stronie uszu oraz na dolnej częściach kończyn tego zwierzaka. Długą okrywę włosową tervueren ma na tylnej stronie kończyn przednich i tworzy ona tam tzw. frędzle. Reszta ciała pokryta jest długim, prostym włosem, bardzo obfitym i gęstym, zwłaszcza na szyi psa oraz jego przedpiersiu. Sierść tworzy w tym miejscu tzw. kryzę oraz żabot. Natomiast futro układające się w portki znajduje się na pośladkach tervueren’a, a na ogonie formuje się ono w kitę. 

Ten typ owczarka belgijskiego zawsze posiada maskę, która obejmuje jego dolną i górną wargę, kąciki warg oraz powieki. Oczywiście jest ona koloru czarnego.  Natomiast dopuszczalne ubarwienie całego psa to płowe lub szare. Ewentualnie w obu przypadkach dozwolony jest czarny nalot. 

Reklama

Dorosły osobnik tervueren’a osiąga wysokość w kłębie 60-64 cm, a jego waga waha się w granicy 30 kg.

Pies ten osiąga dojrzałość w wieku 3-4 lat, natomiast średnia jego długość życia to 13-15 lat.

Szczenię owczarka belgijskiego długowłosego kosztuje 2500-3000 zł, a koszty utrzymania dorosłego zwierzęcia wynoszą 250-350 zł miesięcznie. 

OWCZAREK BELGIIJSKI TERVUEREN PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Samce tej rasy gubią podszerstek raz do roku, z kolei suki linieją dwa razy i wymieniają całą swoją okrywę włosową. Futro wypada intensywnie, dlatego zalecane jest mocne wyczesywanie psa w takim momencie. Tervueren powinien kąpany być w odpowiednim szamponie dla psów długowłosych, a częstotliwość tego zabiegu powinna być uzależniona od stopnia zabrudzenia zwierzęcia.

Reklama

Ten czworonóg należy do zwierząt odpornych i długowiecznych. Rzadko chorują, jednakże występuje wśród tej rasy kilka typowych problemów. Najczęściej spotykanym schorzeniem jest padaczka, dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, a u rosnących szczeniąt można spotkać się z osteochondrozą oraz aseptyczną martwicą główki kości udowej. Co więcej pojawiają się u owczarków belgijskich również wady serca oraz choroby oczu takie jak zaćma czy postępujący zanik siatkówki. Alergia pokarmowa także może wystąpić u psów tej rasy czy chociażby nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego. Należy jednak wiedzieć ze typ tervueren cechuje się doskonałą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne (wysokie czy niskie temperatury nie są im straszne).

OWCZAREK BELGIIJSKI TERVUEREN CHARAKTER:

Tervueren to zwierzę o złożonym charakterze i bardzo wymagający. Jest niezwykle żywiołowy, ma mnóstwo wewnętrznej energii oraz chęci do pracy. Owczarki belgijskie tego typu potrafią mocno przywiązać się do swojego opiekuna, co wiąże się z ogromną chęcią oraz potrzebą psa, aby był tam, gdzie znajduje się jego człowiek. Nie powinno się go izolować od jego ludzkiego stada. Bardzo istotnym jest, by przeprowadzić z tervueren’em odpowiednie szkolenie. Niestosowna socjalizacja może sprawić, że zwierzę stanie się nerwowe, z ogromną potrzebą dominacji nad człowiekiem. 

Pies ten potrzebuje dużo ruchu połączonego z wysiłkiem umysłowym. Dlatego krótkie spacery na smyczy nie są dla niego wystarczające. Owczarek belgijski tervueren potrafi praktycznie natychmiast przejść ze stanu całkowitego wyciszenia do silnego pobudzenia. Natychmiastowa zmiana jego reakcji oraz ostentacyjne okazywanie emocji może być uciążliwe w codziennym życiu dla niedoświadczonego właściciela.

Pies tej rasy nie nadaje się dla każdego. Potrzebuje on osoby konsekwentnej, z dużą wiedzą i umiejętnościami w prowadzeniu zwierzęcia o silnym temperamencie.

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Porcelaine - opis rasy psa

Porcelaine, nazywany jest również czasem “psem z Franché-Comté”. Wcześniej pies nosił nazwę briquets francs-comtois, a [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama