Gończy fiński – opis rasy

Ten wspaniały psiak charakteryzuje się trójkolorowym umaszczeniem. Jest doskonałym psem myśliwskim i cudownym towarzyszem całej rodzinny. Jest bardzo spokojny i łagodny, nie wykazuje agresji. Jest dość łatwy do wychowania i ułożenia, przez co jest polecany dla mnie doświadczonych opiekunów. Jest najbardziej popularny w Finlandii i Szwecji, szczególnie wśród myśliwych, którzy zachwycają się jego umiejętnościami.

Gończy fiński – charakter

Psy gończe generalnie są bardzo pozytywnie nastawione do ludzi. Niektóre psiaki mogą być nieco nieufne w stosunku do obcych, ale mnie ma większego problemu, żeby dość szybko się z nimi zaprzyjaźnić. Są świetnymi towarzyszami całej rodziny i uwielbiają przebywać z innymi zwierzętami. Są również bardzo spokojne i nie wdają się z konflikty i bójki z innymi psami, świetnie czują się z towarzystwie i źle znoszą samotność, dlatego nie są to psy dla osób, których często nie ma w domu.

Jest to dość posłuszny psiak, szczególnie na spacerach, ale może mieć jednak problem z oddalaniem się o obwąchiwaniem wszystkiego (co nie jest złe same w sobie, ale po prostu może się szybko oddalić z pola widzenia), dlatego na spacerach powinno się trzymać go na smyczy, chyba, że pracuje z myśliwym.

Rasa ta jest do dzisiaj używana do polowań na lisy i zające. Świetnie radzi sobie zarówno z tropieniem, jak i wypłaszeniem zwierzyny. Kiedy tylko znajdują dobry trop, od razu dają znać swoim opiekunom. Psiaki te charakteryzują się naprawdę dużą wytrzymałością, nawet w trudnych warunkach, Mogą pracować zarówno w dobrej pogodzie, jak i w śniegu. Rzadko kiedy przychodzi im jednak pracować w śniegu z uwagi na to, że Finowie przerywają polowania na okres zimowy.

Gończy fiński jest dość łatwy do wychowania, przez co świetnie nada się dla początkujących opiekunów. Jest to inteligentny i naprawdę szybko uczący się psiak. Trzeba jednak wykazywać w stosunku do niego cierpliwość – nie cierpi być do czegokolwiek zmuszany – zamyka się wtedy w sobie i nie chce współpracować.

Reklama

Pies gończy fiński – zdrowie

Jest to generalnie zdrowa rasa, która może mieć tendencję do dysplazji bioder i łokci.

Gończy fiński – historia

Jest to psiak, który został wyhodowany z krzyżówek niemieckich, angielskich, skandynawskich i szwajcarskich psów gończych. Hodowla rozpoczęła się pod koniec XIX wieku, a pierwszy wzorzec powstał niedługo później, bo w 1932 roku.

Reklama

Gończy fiński – pielęgnacja

Pielęgnacja skupia się głównie wokół regularnego szczotkowania gumową rękawicą i sprawdzania stanu jego uszu, które mogą mieć tendencję do infekcji.

Gończy fiński hodowla

Wielkość psa wynosi od 55 – 61 cm, z kolei suczki od 52 – 58 cm. Waga tej rasy waha się od 17 – 25 kg, a długość życia od 13 – 14 lat.

Gończy fiński cena

Jest to psiak, którego hodowla nie jest jeszcze niestety prowadzona w Polsce i nic nie zapowiada na to, by miało się to szybko zmienić. Szczeniaka trzeba sprowadzić zza granicy, a jego koszt to mnie więcej 700 dolarów. Miesięczne utrzymania będzie kosztować od 100 – 150 zł miesięcznie.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Foxhound angielski - opis rasy

Foxhound angielski to wytrzymały i niezależny pies myśliwski stworzony do polowań na lisy. Potrzebuje dużo [...]

Dodaj komentarz

Reklama