Rottweiler pozwolenie na psa

Groźne, agresywne psy – lista ras

Psiaki są jednymi z najlepszych przyjaciół człowieka, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jednak nie wszystkie psy są spokojne, przyjazne i odpowiednie dla każdego. Nie każdego psiaka można też kupić bezpośrednio od hodowcy – mowa o rasach psów, które zostały uznane i wpisane na listę ras agresywnych. Co to właściwie oznacza i jakie rasy są wpisane na tę listę? 

Najgroźniejsze psy – co to właściwie oznacza? 

Jeśli od dawna marzyłeś o owczarku kaukaskim, czy pitbullu, musisz niestety mieć pozwolenie na posiadanie tego psiaka. Listę psów ras, które są uważane za agresywne, stworzono w 2003 roku. Dlaczego taka lista została w ogóle stworzona? Została stworzona jako odpowiedź na coraz większą liczbę zgłoszeń o pogryzieniach, szczególnie pogryzieniach dzieci. 

Nie oznacza to oczywiście, że agresywne rasy psów są agresywne i niepoczytalne, ale po prostu to, że wymagają odpowiedzialnego i doświadczonego opiekuna, który będzie wiedział, w jaki sposób je wychować, zabierze je na szkolenie i generalnie będzie obchodził się z psem we właściwy sposób. Groźne rasy psów nie są dla każdego i niestety wiele incydentów miało miejsce z winy właściciela, który nie dopilnował psa, nie założył mu kagańca, nie prowadził i nie wychowywał go we właściwy sposób. 

Właśnie dlatego stworzono listę psów agresywnych, dzięki której od razu wiadomo, kto zakupił danego psa. Lista została również stworzona dla bezpieczeństwa samych psiaków. Np. Rottweilery były przed jej stworzeniem często wykorzystywane do walk psów. Były to psy szkolone i wychowywane w taki sposób, by były jak najbardziej agresywne. Nic dziwnego, że chciano zakazać tego procederu. 

Warto jednak wiedzieć, że każdy pies może zrobić krzywdę i ugryźć, zaczynając od chihuahua, kończąc na rottweilerze. Okazuje się, że bardziej predysponowane genetycznie do agresji są właśnie większe psiaki, niż te mniejsze. 

Reklama

Agresywne psy – dlaczego pies zachowuje się agresywnie? 

Warto zdawać sobie sprawę z tego, dlaczego tak naprawdę pies zachowuje się agresywnie, jakie czynniki mogą go predysponować do takich zachowań. Okazuje się bowiem, że nie tylko rasa psa może sprawiać, że będzie on agresywny, trzeba też wziąć pod uwagę wiele innych czynników, takich jak: 

1. Płeć psa – co może zdziwić, nie było wielkiej różnicy w agresji pomiędzy psami wykastrowanymi a niewykastrowanymi, była jednak istotna różnica pomiędzy psiakami wykastrowanymi płci żeńskiej i wykastrowanymi płci męskiej. Wykastrowane psy okazywały się nawet dwa razy bardziej agresywne, niż wykastrowane suczki. 

Reklama

2. Szkolenie – szkolenie musi być przeprowadzone w dobrym, sprawdzonym i rzetelnym ośrodku. Niestety nie brakuje samozwańczych trenerów, którzy stosują beznadziejne metody, np. Metody awersyjne, czy szkolą za pomocą kary i nagrody, co, jak udowodniono, wywołuje agresję wobec ludzi obcych nawet dwa razy częściej i jeszcze częściej, bo aż trzy razy (!), w stosunku do własnej rodziny. Zdecydowanie polecam wybrać bardziej sprawdzony ośrodek.

3. Złe wspomnienia – pies może traktować agresję jako środek obronny. Psy, które zostały adoptowane i przeżyły trudne sytuacje, były bite, poniżane, etc., są niestety bardziej skłonne do agresji. Jednak jest to sprawa, którą z dużym powodzeniem można przepracować u behawiorysty.

4. Zbyt wczesne rozpoczęcie szkolenia – zbyt wczesne rozpoczęcie szkolenia jest dla zwierzaka bardzo korzystne. Okazuje się, że psiaki, które rozpoczęły szkolenie wcześnie, są o 1,5 raza mniej predysponowane do wystąpienia zachowań agresywnych.

5. Wiek opiekuna – to dość ciekawy czynnik – okazuje się, że zwierzaki zazwyczaj mają mniejsze skłonności do agresji w przypadku opiekunów powyżej 25 roku życia. Zwierzaki mające opiekunów poniżej 25 roku życia, były aż dwukrotnie bardziej agresywne od tych, którymi zajmowali się ludzie mający około 40 lat. 

Reklama

Groźne psy nie zawsze są konkretnej rasy, często agresja jest po prostu wynikiem zaniedbania, nieodpowiedniego szkolenia (lub jego braku) i złego traktowania. Rzadziej, ale również może się tak zdarzyć, agresja może być wynikiem choroby zwierzęcia. Warto jednak upewnić się co jest przyczyną, jeśli mamy psa, który zachowuje się agresywnie i starać się ją wyeliminować 

Najgroźniejsze psy świata – lista ras 

W Polsce trzeba mieć pozwolenie na posiadanie tych ras: 

Najgroźniejsze rasy psów 

Amerykański pitbulterier 

Ten psiak jest niesamowicie silny. Kiedy siedzi, widać jego wyraźnie zarysowane mięśnie ramion i brzucha. Jest to pies ponadprzeciętnie wytrzymały na ból i bardzo zdeterminowany do walki. Pitbulteriery mają genetycznie zakodowane skłonności do agresji, która jednak nie jest ukierunkowana na ludzi, ale na inne zwierzaki. Dlatego jeśli chcesz mieć psiaka tej rasy i masz (albo planujesz mieć) w domu w inne zwierzęta, naprawdę zachęcam do przeprowadzenia zapoznania się zwierząt z pomocą behawiorysty. Dla własnego spokoju i dobra zwierzaków. Początkowo te psy były wykorzystywane do psiego wrestlingu i do ochrony gospodarstwa (w czym sprawdzały się naprawdę świetnie). Teraz z powodzeniem radzą sobie jako psy towarzyskie i obronne. 

Pies z Majorki 

Ten niepozorny, dość niewielki psiak sprawdzi się naprawdę fantastycznie jako pies stróżujący i pies do towarzystwa. Mimo swojego przyjaznego wyglądu i niedużych rozmiarów, był wykorzystywany, podobnie jak rottweiler, do nielegalnych walk psów. Używano go również do szczucia byków! Tak, naprawdę, ten niewielki psiak potrafił przestraszyć byka! 

Reklama
Reklama

Buldog amerykański 

Buldog amerykański jest znany z wielu filmów i bajek jako radosny, ale trochę zrzędliwy psiak. W rzeczywistości jest to pies o silnym charakterze, który potrzebuje odpowiedzialnego i doświadczonego opiekuna. O dziwo naprawdę dobrze dogaduje się z dziećmi i uwielbia się nimi opiekować. To pies bardzo przywiązany do swojej rodziny i potrafi być naprawdę agresywny, kiedy wyczuwa zagrożenie i chce ochronić swoich opiekunów. Buldog amerykański był używany do pilnowania gospodarstwa i innych zwierząt.

Rottweiler 

Rottweilera chyba znają wszyscy – ten psiak ma krótkie, jedwabiście gładkie czarne i miejscami brązowe futro. Jego duże, brązowe, czujne oczy są naprawdę przepiękne. Są bardzo często wykorzystywane w policji i służbach obronnych. Świetnie sprawdzi się jako psiak obronny. Początkowo był wykorzystywany do zapędzania zwierząt na targi. Rottweilery często były również używane jako psy do walk. 

Akbash dog 

Akbash naprawdę nie wygląda, jakby należał do rasy psów agresywnych, prawda? Jest piękny, puszysty, ma życzliwe spojrzenie. Jest to jednak bardzo odważny psiak, który jest niezwykle silny i świetnie sprawdza się jako pies pasterski – bez problemu ochroni owce, kozy i inne zwierzęta, a także zagoni je do zagrody. 

Moskiewski pies stróżujący 

Na pierwszy rzut oka jest łatwo pomylić go z bernardynem, prawda? Moskiewski pies stróżujący, jak sama nazwa mówi, jest świetnym psem stróżującym, bardzo posłusznym i lojalnym wobec swojego opiekuna. Jest też bardzo uparty i źle znosi obcych i inne zwierzęta. 

Owczarek kaukaski 

Niebezpieczne rasy psów nie byłyby kompletne bez tej rasy. Jest to bardzo silny psiak stróżujący i obronny. Świetnie sprawdzał się do pilnowania granic Muru Berlińskiego. Ten psiak ma bardzo silny instynkt terytorialny, nie lubi obcych i jest wobec nich raczej agresywny. Jest to bardzo inteligentne i bardzo silne zwierzę. 

Niebezpieczne rasy – jak złożyć wniosek o pozwolenie? 

Jeśli kupisz psa tej rasy, musisz w ciągu 30 dni złożyć u władz swojego miasta wniosek o pozwolenie na posiadanie tego psa. 

Jakie dokumenty trzeba przygotować? 

  • 1. Kopię metryczki lub rodowodu psa
  • 2. Kopię testów psychicznych
  • 3. Kopię ukończonych kursów szkolenia 

We wniosku trzeba będzie też uzupełnić kilka informacji o psiaki, takich jak: 

  • 1. Rasa
  • 2. Data urodzenia
  • 3. Numer tatuażu
  • 4. Płeć
  • 5. Numer chipu
  • 6. Numer nadany w Związku Kynologicznym
  • 7. Opis warunków w jakich mieszka psiak (mieszkanie, dom, etc.) 

Opłata za złożenie wniosku wynosi 82 zł. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Po co psu ogon?

W przypadku kotów sprawa jest jasna - ogon pomaga im utrzymać równowagę podczas skoków i [...]

Najbrzydsze psy świata

Najbrzydszy pies świata - zastanawialiście się kiedyś jaki psiak jest uważany za najbrzydszego na świecie? [...]

Reklama

Czytaj dalej

Przydomek hodowlany

Jeśli zamierzasz prowadzić hodowlę albo przynajmniej interesujesz się tym tematem, warto wiedzieć, że przed doczekaniem [...]

Jedna myśl na temat “Groźne, agresywne psy – lista ras

  1. Pani, ktora popełniła ten artykuł ma ambicje zostać behawiorystką. To czas wziąć się za naukę, bo póki co przeklepuje pani stereotypy i pisze bzdury. Co to znaczy, że nie każdego psiaki można kupić od hodowcy? Tak owszem, psy znajdujące się na liście ras uznanych za agresywne kupuje się w hodowlach, bo gdzieżby indziej? Poproszę również o jakiś namiar na badania, które wskazują, że małe rasy są mniej agresywne niż duże. Skąd ten pomysł? Owszem im większy pies tym wieksza siła, ale bynajmniej nie skłonność do agresji. Wręcz przeciwnie, molosy uchodzą za psy bardzo zrównoważone.
    Kolejna bzdura to wymagane dokumenty do posiadania psa. Wyniki testów psychicznych czy zaświadczenia o szkoleniach nie są wymagane, bo nie ma w Polsce obowiązku szkolenia psow, a testy prechodza obowiązkowo tylko psy hodowlane niektórych ras, przy czym to tylko w ZKWP, a nie w innych stowarzyszeniach. Na przyszłość proszę zapoznać się z obowiązującymi przepisami, albo zadzwonić do gminy i zapytać.

Dodaj komentarz

Reklama