Schipperke - opis rasy, cena, hodowla, szczeniaki

Pies stróżujący obronny – wybieramy najlepszego

Pies obronny będzie sprawdzać się idealnie jako czujny obrońca domu, ale również wierny towarzysz rodziny. Psy stróżujące dają nam znać szczekaniem za każdym razem, kiedy w okolicach domu będzie działo się coś niepokojącego. Będą również w stanie obronić dom i domowników przed ewentualnymi intruzami. Jakie zatem są najlepsze psy stróżujące i na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej rasy? 

Pies obronny – jaką rasę wybrać? 

Psy obronne nie zawsze muszą być duże i silne. Szpic średni również świetnie sprawdzi się w tej roli. Mimo swojego uroczego wyglądu i pięknych oczu, jest to pies bardzo odważny i czujny, przez co nie przepuści żadnego intruza kręcącego się wokół domu. Szpic średni odnajdzie się również bardzo dobrze w domu z dziećmi – jest to miły pies, który uwielbia zabawę, spacery i dzieci, dlatego jeśli szukasz psa, który będzie świetnym stróżem i jednocześnie towarzyszem rodziny, to będzie dobry wybór. 

Schipperke 

Schipperke jest małym owczarkiem, który uwielbia ruch i zabawę. Jest to psiak w typie szpica, który jest bardzo ciekawski i wszędzie go pełno. Świetnie nada się zarówno na psa rodzinnego, jak i na psa obronnego. W tym małym ciele tkwi wielki duch, schipperke jest bardzo miłym i życzliwym zwierzakiem, ale lepiej go nie prowokować – potrafi być wtedy naprawdę uparty i agresywny. Jeśli chcesz, by dobrze dogadywał się z innymi, szczególnie mniejszymi zwierzętami w domu, trzeba go tego uczyć od małego – w innym przypadku może je potraktować jako ofiary. 

Moskiewskie psy stróżujące 

To idealne psy obronne. Wymagają jednak bardzo dobrego, profesjonalnego szkolenia i konsekwentnego prowadzenia przez opiekuna, który ma doświadczenie z podobnymi psami. Z całą pewnością nie jest to pies dla początkujących – jest on z natury agresywny i ma ciężki do opanowania charakter. Jest to rasa wpisana do wykazu ras uznawanych za agresywne

Ten pies sprawdzi się w rodzinach z dziećmi, natomiast kontakty z najmłodszymi powinny odbywać się zawsze pod kontrolą dorosłych (jak zresztą w przypadku wszystkich zwierząt – dla dobra zwierzęcia i dziecka). 

Reklama

Terrier szkocki 

Terriery są bardzo lojalne i mocno przywiązują się do swoich opiekunów. Świetnie sprawdzą się nie tylko jako psy rodzinne (świetnie dogadują się z dziećmi), ale również jako psy stróżujące. Są nieufne względem nieznajomych, ale nie są nazbyt hałaśliwe, więc nie będą uprzykrzać życia sąsiadom. Mimo niewielkich rozmiarów, terriery szkockie są bardzo odważne i potrzebują dużej ilości ruchu. 

Owczarek kaukaski 

Ten uroczy, puchaty psiak ma bardzo mocną budowę i silne mięśnie. Sprawdzi się świetnie jako pies stróżujący, ponieważ posiada bardzo silny instynkt terytorialny i będzie chciał przepędzić każdego, kto będzie zagrożeniem dla jego terytorium. Owczarki kaukaskie, poza aspektami stróżowania, są to psy wierne i bardzo mocno przywiązane nie tylko do opiekuna, ale również do wszystkich pozostałych domowników. 

Reklama
BIR Grupp 2 KAVKAZSKAJA OVTJARKA SE UCH Laxtjärns Garant MyDOG, Nordens största hundevenemang: www.mydog.se

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Sarplaninac - opis rasy psa

Jugosłowiański pies pasterski, pies pasterski z Szar Płaniny i Sarplaninac - to nazwy rasy starożytnych [...]

Dodaj komentarz

Reklama