Jamnik miniaturowy opis rasy

Jamnik miniaturka – charakter, szczeniaki, ile żyje

Jamniki to jedna z najpopularniejszych ras. Chociaż w Polsce ich hodowla rozpoczęła się stosunkowo późno, bo w latach siedemdziesiątych, szybko zaskarbiły sobie serca Polaków. Co ciekawe, spośród jamników można wyodrębnić aż 9 szczegółowych ras, bazując zarówno na długości i twardości okrywy włosowej (jamnik szorstkowłosy, krótkowłosy oraz długowłosy), jak i na rozmiarze psa. Jaki wobec tego będzie jamnik miniaturka? 

Jamnik miniaturka – historia 

Pomimo wspomnianego podziału, jamnik miniaturowy może pochwalić się takimi samymi korzeniami i historią jak pozostali przedstawiciele jamniczej rodziny. Niektórzy opowiadali więc będą, że psy te wywodzą się ze Starożytnego Egiptu, na dowód przytaczając znalezione w egipskich świątyniach wizerunki podobnych do jamnika psów, umieszczonych na płaskorzeźbach na ścianach. 

Realiści wolą jednak być bardziej zachowawczy i polegać w tym względzie na dowodach pisemnych, które zaprowadzą poszukującego odpowiedzi o genezę jamnika wprost do średniowiecznych ​Niemiec​. To właśnie tam po raz pierwszy wspomniani zostali czworonożni pomocnicy polujących na dziką zwierzynę, którzy dzięki swoim krótkim łapom byli według doniesień ówczesnych kronikarzy znakomitymi psami do wypłaszania zwierząt z jam. Jako że zwierzęciem tym często był borsuk, jamnik został w rodzimym kraju ochrzczony “Dachshundem” czyli w wolnym tłumaczeniu “psem od borsuków”. 

Myśliwi szybko dostrzegli potencjał jamnika i zaczęli przystosowywać go do zróżnicowanych typów zadań. Tym sposobem z początkowo hodowanego głównego rodzaju jamnika – jamnika krótkowłosego – zaczęto wyodrębniać kolejne wyspecjalizowane rasy. Jamnik szorstkowłosy przeznaczony został do zaganiania dzików. Długowłosemu przypadło z kolei w udziale aportowanie i przeszukiwanie chaszczy. 

Jako że mały jamnik był w stanie wejść w miejsca zupełnie niedostępne dla polującego czy nawet dla innych, większych psów, szybko rozpoczęto próby stworzenia rasy jak najmniejszej – tak właśnie narodził się jamnik krótkowłosy miniaturowy. Jego podstawowym zadaniem było ściganie lisów. Te sprytne zwierzęta bardzo lubią kopać i tworzą skomplikowane systemy podziemnych nor. Jeszcze inaczej przedstawiała się sprawa w kolejnym gatunkiem, na który polowali myśliwi, czyli królikiem. Nawet jamnik miniatura nie był w stanie się dostać do przestrzeni, w której chowały się króliki, więc aby sobie z tym poradzić, stworzono kolejną, jeszcze mniejszą rasę jamnika krótkowłosego króliczego. 

Reklama

Z pewnością niejeden współczesny miłośnik zwierząt zdziwi się, dowiadując, że historia wyodrębnienia jamników miniaturek i jamników króliczych nie ma za wiele wspólnego z umiłowaniem do tych zwierząt, a raczej chęcią pochwycenia i zabicia innych… Na szczęście polowania nie są dziś tak popularne, jak kiedyś, a jamnik na naszą miłość nie musi zapracowywać sobie w taki sposób, jak dawniej. Możemy się cieszyć przyjaźnią z nim nawet kilkanaście lat! 

Jamnik miniaturka – wygląd 

Jamnik to co do zasady, niezależnie od rodzaju, raczej niewysoki przedstawiciel swojego gatunku, do tego wspierający się na krótkich nogach, które jak wiemy pomagały mu w przedostawaniu się do środka nor. Zarówno jego sylwetka, jak i pyszczek są wydłużone, a całe ciało jest dosyć atletyczne – umięśnione i zwarte. 

Reklama

Jak odróżnić miniaturkę jamnika od jamnika króliczego lub standardowych rozmiarów? Oto dokładne wytyczne, według których się to sprawdza: 

  • jamnik standardowy – pies tej rasy będzie mieć minimum 35 cm w obwodzie klatki piersiowej. Przy mierzeniu centymetr powinien przylegać ciasno do klatki jamnika, pod jego łokciami. Dodatkowo waga jamnika standardowego oscylowała będzie wokół 9 kg. 
  • jamnik miniaturowy obwód klatki będzie miał oczywiście mniejszy – w jego wypadku powinien on zawierać się w przedziale od 30 do 35 cm. Warto tu podkreślić, że pomiar powinien być wykonywany dopiero kiedy pies podrośnie – najwcześniej po ukończeniu przez niego 15 miesięcy 
  • jamnik króliczy to najmniejszy przedstawiciel w jamniczym gronie. Obwód jego klatki piersiowej nie przekroczy 30 cm (naturalnie tutaj również obowiązuje zasada pomiaru nie wcześniej niż w wieku 15 miesięcy) 

Podobnie jak w przypadku pozostałych jamników, jamnik krótkowłosy miniaturka może być różnorodnie umaszczony – od odcieni żółtego, przez rudy i brązowy, aż po czarny, a także wersje podpalane. 

Jamnik miniaturka – charakter 

Dzięki wspólnym przodkom i w dużej mierze podobnej historii, która zapisała się we krwi jamnika miniaturowego krótkowłosego, jego charakter nie odbiegał będzie znacząco od usposobienia jego większych lub mniejszych kuzynów. Decydując się na zakup szczeniaka lub adopcję jamnika miniaturki dorosłego możemy spodziewać się ruchliwego i pełnego energii psa, który chętnie angażował się będzie z rozmaite formy aktywności fizycznej. Będzie to prawdziwy smakosz, ale raczej mało wybredny, więc żeby zapobiec niezdrowemu przybieraniu na masie, trzeba się liczyć z koniecznością dłuższych spacerów lub zapewnienia mu innego sposobu na ​spalenie zbędnych kalorii​. Nie należy tego bagatelizować również ze względu na skłonność do problemów z kręgosłupem. 

Jamnik miniaturka krótkowłosy mimo mniejszych rozmiarów nie ustępuje też innym odmianom pod względem zdolności intelektualnych. To pies skłonny do nauki (zwłaszcza jeśli w perspektywie będą jakieś przysmaki) i pojętny. Pomaga w tym na pewno wrodzona ciekawość świata, a przeszkadza – niezależność myślenia i podejmowania decyzji. Nie należy się jednak zrażać, a wykazać w tym wypadku wyrozumiałością i cierpliwością – w końcu dokładnie takich cech oczekiwano od tej rasy przez setki lat. Z podobnych powodów jamnik miniaturka będzie wbrew swoim rozmiarom bardzo odważnym i pewnym siebie psem, a także potencjalnym uciekinierem. Na widok czegoś szybko się przemieszczającego może się w nim bowiem odezwać instynkt myśliwski, który nakaże mu ruszyć w pogoń. 

Reklama

Ostatnia i być może najistotniejsza kwestia to ogromna miłość, jaką jamnik miniaturka potrafi obdarzyć człowieka – z całą pewnością dla wielu osób będzie to cecha o stokroć cenniejsza niż jakiekolwiek zdolności polowania na zwierzęta. 

Jamnik miniaturka – cena, szczeniaki 

Jeśli interesuje nas jamnik miniaturka, cena na którą musimy być przygotowani to mniej więcej 2000 – 4000 złotych. Pamiętajmy, że brać pod uwagę można tylko legalnie działające hodowle. Dobrą alternatywą jest też zawsze znalezienie fundacji, która opiekuje się potrzebującymi domu jamnikami.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jedna myśl na temat “Jamnik miniaturka – charakter, szczeniaki, ile żyje

  1. Nie mogę uwierzyć, że jamniki miniaturowe mają tak silny instynkt myśliwski, że czasami mogą ścigać się za szybko poruszającymi się obiektami. To jest niesamowicie interesujące, jak mały piesek może mieć taką determinację i pasję. To pokazuje, że w tych małych ciałach kryje się ogromna siła i determinacja. Właściciele jamników miniaturowych muszą być czujni, aby zapewnić im odpowiednie bezpieczeństwo i kontrolę podczas takich sytuacji.

Dodaj komentarz

Reklama