Biały owczarek szwajcarski

Owczarek szwajcarski wywodzi się w prostej linii od owczarków niemieckich i ma z nim wiele wspólnego. Jest to inteligentny i bardzo dobrze nadający się do szkolenia pies, a także, podobnie jak owczarek niemiecki, występuje w wersji krótko i długowłosej. Co warto wiedzieć o tym niezwykłym psie? 

Owczarek szwajcarski charakter 

Mimo wielu podobieństw do owczarka niemieckiego, hodowcy owczarka szwajcarskiego dążyli do tego, by był to pies spokojniejszy. Ten psiak przede wszystkim nie należy do psów obronnych, w związku z czym nie wymaga szkolenia obronnego, sprawdzi się o wiele lepiej na szkoleniach na psa towarzysza. Jest to rasa, która wymaga wczesnej socjalizacji, szczególnie, że dość często zdarzają się osobniki nadmiernie strachliwe. 

Już samo umaszczenie sprawia, że biały owczarek wydaje się łagodniejszy. Duże, puchate, stojące uszy dodają mu uroku i delikatności. Są to psy łatwiejsze w prowadzeniu od ich niemieckich kuzynów, w związku z czym o wiele lepiej nadają się do rodzin z dziećmi. 

Nie zmieniło się jedno – uwielbiają ruch na świeżym powietrzu. Temu psu należy zapewnić minimum godzinę spaceru i zabawy dziennie, dlatego jeśli wiesz, że często i długo nie ma Cię w domu, często wyjeżdżasz, albo masz małe mieszkanie, lepiej rozejrzyj się za inną rasą. Te zwierzaki potrzebują dużo przestrzeni i towarzystwa, bez tego nabywają zaburzeń behawioralnych, mogą rozładowywać swoją energię np. na meblach, czy butach. I nigdy nie robią tego złośliwie. Nadmiar energii musi mieć po prostu ujście na spacerach i podczas zabawy. 

Jeśli jednak jesteś w stanie zapewnić temu zwierzakowi powyższe warunki, śmiało kupuj / adoptuj. Te psy nadają się świetnie nawet dla początkujących. 

Reklama

Białe owczarki szwajcarskie są również wykorzystywane w wojsku, a także jako psy lawinowe, jako psy przewodnicy, czy psiaki pasterskie. 

Owczarek szwajcarski wady i zalety 

Wady: 

Reklama

– zdarzają się psiaki, które są bardzo strachliwe, silnie linieje dwa razy do roku, podobnie jak owczarek niemiecki, ma skłonność do uciekania, – nie nadaje się do mieszkania na małej przestrzeni – blok odpada, 

– potrzebuje dużo ruchu (może być to zarówno zaletą, jak i wadą. Pamiętaj, żeby zawsze dobierać rasę psa do swoich potrzeb i trybu życia, w innych przypadku będzie to uciążliwe dla Ciebie i zwierzęcia). 

Zalety: 

– jest spokojniejszy od swojego kuzyna – owczarka niemieckiego, jest łatwy do wychowania, – świetnie dogaduje się z dziećmi, – jest bardzo inteligentny, mocno przywiązuje się do swoich właścicieli, – świetnie nadaje się do sportu. 

Reklama

Owczarek szwajcarski zdrowie 

Owczarek niemiecki biały jest generalnie zdrowym i wytrzymałym psem, jednak jak każda rasa, posiada predyspozycje do pewnych chorób. Biały owczarek może często mieć problemy z dysplazją bioder i stawów łokciowych. Dlatego bardzo ważne jest, by dokładnie sprawdzić hodowlę z której pies pochodzi, by mieć pewność, że ta choroba nie występuje. Do dysplazji mogą przyczynić się czynniki środowiskowe, takie jak: 

ilość ruchu: trening powinien być dobrany do wieku. Szczenięta owczarków szwajcarskich potrzebują dużej ilości ruchu, ale nie można z tym przesadzić, bowiem zbyt intensywny trening może prowadzić do nadwichnięć stawów i mikrouszkodzeń chrząstki stawowej. – rodzaj żywienia w okresie wzrostu: żywienie szczeniąt powinno być dokładnie przemyślane i dobrane, karmy zawierający zbyt dużo wapnia, witamin i fosforu paradoksalnie opóźniają rozwój mięśni w porównaniu do rozwoju tkanki kostnej – prowadzi to do rozciągania się więzadeł, a w konsekwencji do rozluźnienia całego stawu. 

Objawy dysplazji mogą pojawić się już u 2 – miesięcznych szczeniaków, ale najczęściej pojawiają się około 6 – 12 miesiąca życia. 

Dlatego jak już zostało wyżej wspomniane, w przypadku tej rasy bardzo ważna jest również profilaktyka chorób aparatu ruchu, czyli zapewnianie psiakowi wymaganej przez niego ilości ruchu, oraz stosowanie dobrze zbilansowanej diety. 

Reklama
Reklama

Owczarki białe są także podatne na alergie skórne, dlatego podczas pielęgnacji i kąpieli należy używać specjalnych, delikatnych, hipoalergicznych środków, by nie podrażnić ich wrażliwej skóry. 

Owczarek szwajcarski historia 

Owczarki szwajcarskie białe pochodzą od owczarków niemieckich. Ich piękne, białe umaszczenie jest wynikiem występowania genu recesywnego u obojga rodziców. Kiedyś chciano wprowadzić białą linię owczarków, ale w XIX wieku uznawano białe umaszczenie za wadę dyskwalifikującą. Myślano, że takie umaszczenie sprawia, że owczarek niemiecki jest albinosem, a nie jest to prawdą – posiada powiem pigment na skórze i czarne obwódki wokół oczu. Niestety przez bardzo długi czas Niemcy usypiali albo oddawali białe szczeniaki owczarka niemieckiego, ponieważ nie pasowały do kanonu. Na szczęście gen recesywny nie wyginął całkowicie, a owczarek szwajcarski biały trafił do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczęto je hodować, z tego względu czasami nazywa się je owczarkami amerykańskimi, albo owczarkami kanadyjskimi, ze względu na to, że hodowano je również w Kanadzie. Bardzo spodobały się hodowcom europejskim, więc w końcu Międzynarodowa Federacja Kynologiczna nie miała wyjścia i w 2002 roku oficjalnie uznała je za odrębną rasę. 

Pierwszym zarejestrowanym w Polsce psem owczarkiem tej rasy była suczka o imieniu Cassyopeya Taien, zapoczątkowała ona rasę w hodowli Biała Pasja. 

Owczarek szwajcarski wzorzec 

Wzorzec FCI nr 347 

Kraj pochodzenia: Szwajcaria 

Data publikacji wzorca: 2002 r. 

Użytkowanie: pies pracujący i do towarzystwa, z natury serdeczny i przyjazny wobec dzieci, doskonały stróż, szybko się uczy 

Klasyfikacja FCI: Grupa 1 – psy pasterskie i zaganiające 

Sekcja 1 – psy pasterskie 

Próby pracy nie są wymagane 

Owczarek szwajcarski cena z rodowodem: około 3000 zł 

Wielkość: psy: 60 – 66 cm, suki: 55 – 61 cm 

Waga: psy: 30 – 40 kg, suki: 25 – 35 kg 

Obecnie owczarek biały występuje w dwóch rodzajach: 

owczarek niemiecki długowłosy owczarek niemiecki krótkowłosy 

W każdym przypadku szata jest dwuwarstwowa, złożona z twardego włosa okrywowego i gęstego podszerstka, ściśle przylegająca. 

Długość życia: 11 – 12 lat 

Aktywność: aktywny, potrzebuje dużo ruchu. Może przystosować się do spokojniejszego trybu życia pod warunkiem, że zapewnimy mu długie spacery 

Koszty utrzymania: 200 – 250 miesięcznie, zakładając, że pies jest zdrowy 

Możliwość zakupu szczeniaka w Polsce: czasami trzeba poczekać kilka tygodni 

Owczarek szwajcarskie pielęgnacja 

Owczarek szwajcarski długowłosy wymaga oczywiście o wiele bardziej regularnej pielęgnacji, niż krótkowłosy. Psiaka należy regularnie (tzn. minimum raz w tygodniu) szczotkować, by usunąć martwy włos, naskórek, rozczesać kołtuny, a także pobudzić krążenie skóry. 

Jeśli chodzi o kąpiele, owczarka szwajcarskiego należy kąpać według potrzeb – jeśli wróci ubrudzony ze spaceru, albo minie kilka miesięcy od ostatniej kąpieli. Warto przy tym pamiętać, żeby szampony, balsamy i inne środki używane do pielęgnacji tego psiaka były delikatne, ponieważ ma on bardzo wrażliwą skórę. Owczarka szwajcarskiego po kąpieli warto dokładnie wysuszyć ręcznikiem i ewentualnie suszarką, ponieważ wilgoć zalegająca w podszerstku (puchowej części sierści znajdującej się zaraz przy skórze), może prowadzić do infekcji i zapalenia skóry. 

Poza powyższymi zabiegami, warto również zabrać o regularne sprawdzanie: 

1. Stanu uszu Uszy powinny być czyste, bez zadrapań, strupków, czy zaczerwienień. Jeśli widzimy, że pies często się po nich drapie, warto wybrać się do weterynarza. 

2. Stanu pazurów 

Pazury powinny być regularnie (maksymalnie co kilka tygodni) przycinane. U jednych osobników będzie trzeba robić to częściej, u innych rzadziej. Najważniejsze jest, by pazury nie „stukały” po podłożu, nie podkręcały się – oznacza to, że są zdecydowanie za długie i powinny być przycięte dawno temu. Zaniedbanie przycinania pazurów sprawia psu ból przy chodzeniu i może prowadzić do zwyrodnień stawów. 

3. Stanu zębów 

Zęby powinny być białe, bez silnych przebarwień, bez próchnicy. Dziąsła powinny być różowe, nie czerwone, nie opadające. W przypadku dbania o stan jamy ustnej bardzo ważna jest profilaktyka. Zęby powinny być regularnie czyszczone specjalną szczoteczką i pastą (jeśli przyzwyczaimy do tego owczarka szwajcarskiego od szczenięcia, nie będzie z tym problemu). W przypadku dorosłych już psów, można natrzeć ich zęby i dziąsła specjalną pastą, która będzie rozpuszczać kamień. W ostateczności kieruje się psiaka na zabieg usuwania kamienia nazębnego u weterynarza, jednak odbywa się on już pod znieczuleniem ogólnym. 

Owczarek szwajcarski ciekawostki 

1. Owczarek szwajcarski swoją nazwę zawdzięcza Szwajcarii, ponieważ dopiero ona wystąpiła o uznanie tej rasy, Niemcy przez zbyt długi czas nie chcieli jej zaakceptować, uznając go za wybrakowanego białego owczarka niemieckiego 2. Dopiero około 1970 roku pierwsze osobniki tej rasy trafiły do Szwajcarii 

Owczarek szwajcarski czarny – czy jest do możliwe? Nie istnieje co prawda czarna odmiana owczarka szwajcarskiego, ale można kupić czarnego owczarka niemieckiego – jest to jedna z rzadziej występujących odmian tej rasy. Te psiaki mają również dwa rodzaje futra – krótkie i długie. Cena szczeniaka z rodowodem waha się od 1500 do 3000 złotych. Należy uważać na oferty poniżej tej ceny, mogą one bowiem oznaczać pseudohodowlę.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama