Jakie zwierzę domowe będzie dla Ciebie odpowiednie?

Wiele ludzi, zwłaszcza dzieci marzy o zwierzątku, którym mogłoby się zaopiekować. Posiadanie takiego zwierzaka to ważna decyzja i warto ją dobrze przemyśleć.

W końcu przygarniając je pod swój dach bierzemy za nie pełną odpowiedzialność. Z tego powodu kupowanie zwierząt na prezent niespodziankę to bardzo zły pomysł. Nie wiemy, czy obdarowana przez nas osoba chce zwierzę i jest w stanie dobrze się nim zaopiekować.

Jeśli już jesteśmy pewni, że chcemy mieć zwierzątko i dobrze się nim zaopiekujemy czas na jego wybór. Najpopularniejszymi zwierzętami domowymi są oczywiście psy i koty. Mamy bardzo wielu zwolenników tych pierwszych jak i tych drugich. Pies będzie wymagał od nas na pewno więcej zaangażowania niż kot. Poza zapewnieniem mu podstawowych potrzeb jak jedzenie i picie musimy poświęcić mu sporo swojego czasu.

Z pieskiem trzeba regularnie wychodzić na spacery. Ma to swoje plusy i minusy. W końcu nie zawsze możemy mieć ochotę, albo czas na taki spacer. W przypadku osób nie lubiących spacerów pies może okazać się złym pomysłem. Dla tych, którzy uwielbiają spacerować będzie to za to atutem. W końcu nie będziemy udawać się na spacer samotnie, lecz z towarzyszem, swoim psim przyjaciele. Poza spacerami psy również bardzo lubią zabawę. Zatem nawet gdy jesteśmy z nimi w domu warto zorganizować chociaż godzinkę dziennie za zabawę z psem. Sklepy zoologiczne mają bogatą ofertę zabawek, które umilą nam czas wspólnie spędzony z pieskiem.

Jeśli nie przepadamy za nadmiarem energii często płynącym od psów kot może okazać się dla nas dobrym wyborem. W dodatku nie trzeba z nim wychodzić na spacer. Koty śpią aż 16 godzin na dobę i uwielbiają wylegiwać się na ludzkich kolanach. Rzadko są nadpobudliwe, poza okresem swojej młodości. W domu czasem nawet ciężko zauważyć obecność kota. Większość kotów bardzo sprawnie korzysta z kuwety, dzięki czemu nie potrzebują wyjść na zewnątrz. Oczywiście też lubią bawić się z ludźmi i przytulać, ale nie są w tej kwestii tak nachalne jak psy.

Jeśli wolelibyśmy zwierzątko, które potrzebuje jeszcze mniej zaangażowania z naszej strony, jest mniejsze i nie powoduje szkód w domu może powinniśmy zdecydować się na gryzonia. Sklepy zoologiczne mają bardzo bogaty ich wybór. Są to myszki, myszoskoczki, szczury, świnki morskie i tym podobne małe zwierzątka. Większość czasu spędzają w klatce. Aby nie było im zbyt nudno i smutno powinniśmy zdecydować się przynajmniej na dwa osobniki tego samego gatunku, gdyż większość gryzoni jest zwierzętami stadnymi.

Reklama
One moment, please...

Please wait while your request is being verified...

Reklama

Możemy zdecydować się również na rybki. One będą wymagały prawdopodobnie najmniej zaangażowania z naszej strony i ładnie będą prezentować się w akwarium. Wybór zwierząt domowych jest dosyć spory, a jeśli na takie zwierzątko się decydujemy powinniśmy to najpierw dobrze przemyśleć.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Piotr Maciejowski

Programista, przedsiębiorca, bloger, fotograf i oczywiście miłośnik zwierząt ;)

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jak nauczyć psa czystości

Jak nauczyć psa czystości?? To pytanie zadają sobie nieustannie właściciele psów (szczególnie szczeniaków) na całym [...]

Dodaj komentarz

Reklama