Jakie zwierzę domowe będzie dla Ciebie odpowiednie?

Wiele ludzi, zwłaszcza dzieci marzy o zwierzątku, którym mogłoby się zaopiekować. Posiadanie takiego zwierzaka to ważna decyzja i warto ją dobrze przemyśleć.

W końcu przygarniając je pod swój dach bierzemy za nie pełną odpowiedzialność. Z tego powodu kupowanie zwierząt na prezent niespodziankę to bardzo zły pomysł. Nie wiemy, czy obdarowana przez nas osoba chce zwierzę i jest w stanie dobrze się nim zaopiekować.

Jeśli już jesteśmy pewni, że chcemy mieć zwierzątko i dobrze się nim zaopiekujemy czas na jego wybór. Najpopularniejszymi zwierzętami domowymi są oczywiście psy i koty. Mamy bardzo wielu zwolenników tych pierwszych jak i tych drugich. Pies będzie wymagał od nas na pewno więcej zaangażowania niż kot. Poza zapewnieniem mu podstawowych potrzeb jak jedzenie i picie musimy poświęcić mu sporo swojego czasu.

Z pieskiem trzeba regularnie wychodzić na spacery. Ma to swoje plusy i minusy. W końcu nie zawsze możemy mieć ochotę, albo czas na taki spacer. W przypadku osób nie lubiących spacerów pies może okazać się złym pomysłem. Dla tych, którzy uwielbiają spacerować będzie to za to atutem. W końcu nie będziemy udawać się na spacer samotnie, lecz z towarzyszem, swoim psim przyjaciele. Poza spacerami psy również bardzo lubią zabawę. Zatem nawet gdy jesteśmy z nimi w domu warto zorganizować chociaż godzinkę dziennie za zabawę z psem. Sklepy zoologiczne mają bogatą ofertę zabawek, które umilą nam czas wspólnie spędzony z pieskiem.

Jeśli nie przepadamy za nadmiarem energii często płynącym od psów kot może okazać się dla nas dobrym wyborem. W dodatku nie trzeba z nim wychodzić na spacer. Koty śpią aż 16 godzin na dobę i uwielbiają wylegiwać się na ludzkich kolanach. Rzadko są nadpobudliwe, poza okresem swojej młodości. W domu czasem nawet ciężko zauważyć obecność kota. Większość kotów bardzo sprawnie korzysta z kuwety, dzięki czemu nie potrzebują wyjść na zewnątrz. Oczywiście też lubią bawić się z ludźmi i przytulać, ale nie są w tej kwestii tak nachalne jak psy.

Jeśli wolelibyśmy zwierzątko, które potrzebuje jeszcze mniej zaangażowania z naszej strony, jest mniejsze i nie powoduje szkód w domu może powinniśmy zdecydować się na gryzonia. Sklepy zoologiczne mają bardzo bogaty ich wybór. Są to myszki, myszoskoczki, szczury, świnki morskie i tym podobne małe zwierzątka. Większość czasu spędzają w klatce. Aby nie było im zbyt nudno i smutno powinniśmy zdecydować się przynajmniej na dwa osobniki tego samego gatunku, gdyż większość gryzoni jest zwierzętami stadnymi.

Reklama

Możemy zdecydować się również na rybki. One będą wymagały prawdopodobnie najmniej zaangażowania z naszej strony i ładnie będą prezentować się w akwarium. Wybór zwierząt domowych jest dosyć spory, a jeśli na takie zwierzątko się decydujemy powinniśmy to najpierw dobrze przemyśleć.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Piotr Maciejowski

Programista, przedsiębiorca, bloger, fotograf i oczywiście miłośnik zwierząt ;)

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jak często odrobaczać kota?

W życiu każdego kota szczególnie istotne miejsce powinna posiadać profilaktyka przeciwpasożytnicza. Pasożyty zewnętrzne, jak i [...]

Dodaj komentarz

Reklama