Kąpanie kota- poradnik krok po kroku

Kot to zwierzę mocno dbające o higienę i toaletę swojego całego ciała. Liże on kilka razy dziennie swym językiem (o specjalnej budowie) sierść, tym samym przeczesując ją w podobny sposób, jak to robi szczotka. Natomiast pysk i uszy czyści przy pomocy zwilżonych łap, których używa jak myjki.

Kot, myjąc swoje ciało, pozbywa się zapachów, które przyległy do jego niego w ciągu całego dnia. Dzięki takiej praktyce staje się on niewidoczny dla swej przyszłej ofiary. Dodatkowo pozbywa się bytujących na jego futrze pasożytów, usuwa martwe włosy okrywowe, a nawet pobudza krążenie w naczyniach krwionośnych znajdujących się bezpośrednio pod skórą. Wszystkie te działania mają na celu przywrócenie sierści oraz skórze idealnej czystości. W związku z tym kosmetyki typu szampony nie są kotu potrzebne na co dzień.

KIEDY KĄPIEMY KOTA?

Pojawiają się sytuacje, gdy domowy mruczek powinien mieć przeprowadzoną kąpiel właściwym środkiem myjącym. Najczęstszymi powodami do umycia kota są:

Pasożyty zewnętrzne inwazja pcheł czy też wszołów bywa odpowiednią motywacją do wykąpania kota. Jednak w sytuacji, gdy mały kotek został „zaatakowany” przez pchły, należy poradzić się lekarza weterynarii, w jakim środku myjącym przeprowadzić jego kąpiel. Nie wszystkie środki przeciwpchelne będą odpowiednie dla kociąt zwłaszcza, dotyczy to osobników młodszych niż 3 miesiące.

Choroby skórne – zwierzęta cierpiące z powodu schorzeń dermatologicznych takich jak grzybica czy świerzb, wymagają niezwłocznej kąpieli w preparatach leczniczych przepisanych z zalecenia lekarza weterynarii.

Reklama

Silnie zabrudzona sierść – również taka sytuacja wymaga przeprowadzeni kąpieli u kota. Zwłaszcza osobniki posiadające długie futro lub w momencie, gdy ciało zwierzęcia pokryte jest substancją, której nie powinien wylizywać (bo jest ona niebezpieczna dla jego zdrowia).

Przygotowanie kota na wystawę – taka sytuacja dotyczy tylko niektórych ras. Kot perski należy do jednej z nich. Umycie jego sierści przed wystawą jest wręcz obowiązkiem każdego właściciela. To samo dotyczy osobników o białym umaszczeniu, kąpiel w tym przypadku pomaga odświeżyć kolor. Należy pamiętać, że mycie mruczków powinno się odbywać tydzień przed wystawą.

Reklama

Koty należące do ras bezwłosych – zwierzęta te wymagają częstych kąpieli w związku z gołą skórą. Ich bezwłose ciała powinny być myte przy użyciu odpowiednich środków mniej więcej raz na tydzień. Skóra tych kotów w związku z występowanie gruczołów łojowych jest w dużej mierze pokryta dużą ilością sebum. Sprawia ono, że ciało zwierzęcia wygląda nieestetycznie i niestety jest doskonałą pożywką dla bakterii. Natomiast ich działanie jest zazwyczaj przyczyną pojawiania się w tym miejscu trądziku. Koty bezwłose powinny być kąpane w szamponach do przetłuszczającej się skóry i sierści.

Pomoc kotu w zachowaniu higieny – bywają takie sytuacje, że stare i schorowane czworonogi nie są do końca w stanie umyć dokładnie swojego ciała. Dlatego kąpiel takiego kota jest jak najbardziej wskazana.

PRZYGOTOWANIA DO KĄPIELI

Szykując się do wykąpania swego kota, należy zaopatrzyć się przede wszystkim w szampon dedykowany tym zwierzętom. Nie wolno myć ich ludzkimi kosmetykami, ponieważ skóra mruczka ma inny odczyn pH aniżeli człowieka. Ważne jest, aby dobrać szampon idealnie do problemu pojawiającego się u czworonoga (nadmierna produkcja sebum, łupież bądź inwazja pcheł) i do stanu jego skóry oraz sierści (do przetłuszczającej, suchej itd.). Można również zakupić (opcjonalnie) odżywkę do futra kociego. Ważne jest, aby przygotować kilka suchych ręczników, szczotkę do kociego futra, waciki, gumową podkładkę do wyścielenia wnętrza wanny i pomocnika. Osoba do pomocy, będzie przydatna w momencie, gdy zwierzę nie jest przyzwyczajone do kąpieli. Jego głównym zadaniem bywa trzymanie kota w trakcie kąpieli lub odwracanie jego uwagi.

Warto również przygotować zwierzę do całej procedury, dlatego zalecane jest regularne wkładanie go do umywalki, wanny bądź miski kąpielowej. Oczywiście wszystkie te pojemniki powinny na początku być suche. Działania tego typu mają oswoić kota, by zapobiec kojarzenia tego miejsca ze stresem. Część osób poleca, aby mruczkowi przyciąć pazury dzień przed kąpielą. Likwiduje to prawdopodobieństwo bolesnego podrapania właściciela przez czworonoga w trakcie kąpieli. Ważne jest również wyszczotkowanie kociego futra bezpośrednio przed myciem. Pozwoli to wstępnie usunąć martwą i splątaną sierść zwierzęcia, a przy tym będzie ona szybciej schła.

Reklama

KĄPIEL KOTA KROK PO KROKU

Miejsce, w którym zostanie przeprowadzona kąpiel kota, musi być pozbawione przeciągów, a temperatura w nim panująca powinna być od 2 stopnie Celsjusza wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach. Natomiast woda, w której będzie mruczek myty nie może być ani za gorąca, ani za zimna. Optymalną temperaturą w tym przypadku będzie 38-39 stopni.

Podczas kociej kąpieli trzeba niezwykle uważać na uszy zwierzęcia. Nie można pozwolić, aby woda przedostała się do ich wnętrza. Warto więc włożyć do małżowin kota zabezpieczenie w postaci waty.

Po włożeniu czworonoga do wanny należy zamoczyć jego futro wodą, a następnie rozprowadzić szampon w sposób równomierny. Ważne jest, aby pamiętać o omijaniu okolic uszu kota i jego oczu. Następnie szampon trzeba dokładnie spłukać i dopiero wtedy można użyć odpowiedniej odżywki (oczywiście dedykowanej kotom).

Umytego kota zawijamy w ręcznik. W momencie, gdy jego futro lekko podeschnie, delikatnie rozczesujemy i zawijamy zwierzę w kolejny ręcznik. Podmianę ręczników wykonujemy do chwili, gdy sierść kota nie stanie się lekko wilgotna. Czworonóg powinien przebywać w cieple do momentu, aż nie będzie całkowicie suchy.

Reklama
Reklama

Należy pamiętać, że drzwi do pomieszczenia, w którym przeprowadzana jest kąpiel kota, powinny być bezwzględnie zamknięte. Zapobiegnie to jego ucieczce w trakcie trwania mycia.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama