Klasyfikacja FCI, grupa V sekcja 5, nr wzorca 262.
Wbrew pozorom jest to pies bardziej europejski niż orientalny. Jest pokryty efektowną białą okrywą włosową. Wesoły, energiczny, potrafi być nieposłuszny. Uwielbia współpracować z człowiekiem. Doskonały przyjaciel dzieci oraz osób starszych.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
RYS HISTORYCZNY RASY:
Początek powstania rasy szpic japoński ma wiele teorii. Jedna z nich mówi, że to potomkowie szpiców niemieckich sprowadzanych do Japonii w czasach międzywojennych. Jednakże część japońskich miłośników twierdzi, że nie ma na to dowodów i białe szpice na ich terenie pojawiły się prosto z Ameryki Północnej (amerykańskie eskimo). Co więcej, psy w tym typie również pojawiły się na obszarach Japonii w wyniku okupacji Mandżurii w XX wieku (prosto ze wschodniej Syberii). Wśród nich można było także wyróżnić białe łajki – czworonogi będące towarzyszami tułaczy rosyjskich przemieszczających się po rewolucji październikowej.
Nie mniej jednak szpic japoński to mieszanka następujących ras: małej białej łajki syberyjskiej, amerykańskiego eskimo oraz białego szpica niemieckiego.
Trzeba wiedzieć, że psy należące do rasy american eskimo swoje korzenie mają m.in. na kontynencie europejskim, a sam szpic japoński nie jest krewnym typowych japońskich czworonogów typu shiba lub akita.
Pierwsza wystawa, w której wziął udział, to konkurs odbywający się w Tokio w roku 1921. Natomiast w latach 1925- 1936 sprowadzono białe szpice z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Australii i Chin. Miało to na celu ulepszenie, wzmocnienie i dopracowanie rasy. Hodowcy pragnęli stworzyć szpica japońskiego w odrobinę mniejszej wersji niż dotychczasowy. Wzorzec rasy utworzono w 1948 roku przez Japoński Związek Kynologiczny, który aktualny jest po dziś dzień.
Szpic japoński po za swoja ojczyzną cieszy się sławą w krajach takich jak: Szwecja i Finlandia. Popularny jest również w Danii oraz we Włoszech.
Na terenach Polski para szpiców japońskich przyjechała w 1998 roku. Niestety nigdy nie pojawił się ich miot.
SZPIC JAPOŃSKI WYGLĄD:
Szpic japoński jest najbardziej znany ze swej spektakularnej białej szaty. Pokrywa ona równomiernie całą sylwetkę psa. Czworonóg ten wpisuje się w kształt prostokąta oznacza to, że jego długość ciała jest większa niż wysokość w kłębie. Głowa jego jest idealnie proporcjonalna do tułowia, jest także szeroka o delikatnych zaokrągleniach. Czoło tego psa jest umiarkowanie rozwinięte, natomiast tylna część czaszki jest dość szeroka. Stop doskonale widoczny, z kolei kufa – spiczasta, o zaokrąglonym końcu. Szpic japoński ma wysoko osadzone uszy, niewielkich rozmiarów, o trójkątnym kształcie. Nos jest mały, zabarwiony na czarno, a oczy jego są migdałowate, ukośnie ustawione, z czarnymi obwódkami. Wargi tego czworonoga również są czarnej barwy i ściśle przylegają do pyska. Zęby szpic japoński ma mocne, białe, o ustawieniu nożycowym w zgryzie. Pies tej rasy ma stosunkowo długą szyją, dobrze umięśnioną. Natomiast jego klatka piersiowa ma dobrze wysklepione żebra, jest szeroka i głęboka, a brzuch jego jest zdecydowanie podciągnięty. Tułów szpica jest prosty, a grzbiet – krótki. Z kolei lędźwie są stosunkowo szerokie. Szpic japoński ma łopatki mocno ukośne, a kończyny tylne – umięśnione, których kątowanie stawu skokowego jest umiarkowane. Ogon dobrej długości jest umiejscowiony wysoko na zadzie psa.
Sierść zbudowana jest z dwóch warstw. Pierwszą tworzy lekki, gęsty oraz miękki podszerstek. Z kolei druga składa się z prostego włosa okrywowego. Wersja krótka, pokrywa okolice pyska, uszu, przednią część przedramion psa oraz odcinek poniżej stawu skokowego. Natomiast dłuższa okrywa włosowa występuje na reszcie ciała szpica zwłaszcza na odcinku szyja – łopatki. Również ogon cechuje się obfitym i mocnym „piórem”. Jedyne akceptowane przez hodowców umaszczenie to czysta biel.
Dorosły pies rasy szpic japoński osiąga 30 – 38 cm w kłębie, suki są zdecydowanie mniejsze. Z kolei masa ciała psa wynosi 6 – 7 kg, a suki od 5 – 6,5 kg.
Długość życia tego zwierzęcia to 12 – 15 lat.
W Polsce jeszcze nie było miotu tych psów w związku z tym dostępne są tylko po za granicami naszego państwa.
Miesięczny koszt utrzymania tego zwierzęcia szacuje się na ok 50 -100 zł.
SZPIC JAPOŃSKI PIELĘGNACJA I ZDROWIE:
Szpic japoński nie sprawia kłopotów właścicielowi w zakresie pielęgnacji swego futra. Jedynie należy zwierzę wyczesywać raz w tygodniu (oczywiście w okresie linienia trzeba zwiększyć częstotliwość szczotkowania). Struktura włosa oraz jego budowa powoduje, że wszystkie zanieczyszczenia spływają po niej, dzięki czemu nie zalegają one na wierzchniej warstwie.
Psy należące do tej rasy tylko z pozoru wydają się delikatne. Są to bowiem silne i dość odporne zwierzęta. Najczęstszą spotykaną wadą szpiców japońskich jest zły zgryz. Po za tym cieszą się one opinią zdrowych, mimo nielicznych problemów o podłożu genetycznym (np. zwichnięciem rzepki).
Szpic japoński cierpi również na dolegliwości związane z chorobami oczu oraz alergiami. Można spotkać także osobniki dożywające szesnastu lat, stąd twierdzenie, że jest to rasa długowieczna.
Pies ten nie jest kapryśny ani kłopotliwy odnośnie żywienia. Można go bowiem karmić dobrej jakości gotowymi karmami albo posiłkami przygotowywanymi własnoręcznie przez opiekuna.
SZPIC JAPOŃSKI CHARAKTERYSTYKA I USPOSOBIENIE:
Należy wiedzieć, że w obrębie rasy szpic japoński występują dwie odmiany. Każda z nich różni się od siebie wyglądem oraz charakterem. Można spotkać osobniki w typie Hi- Crown, które charakteryzują się spokojem, równowagą, przyjaznym usposobieniem oraz ufnością wobec obcych im osób. Co więcej podobny mają one stosunek do nieznanych im psów – nie okazują im agresji ani nieufności. To naprawdę otwarte i skore do zabawy czworonogi. Błyskotliwe i inteligentne, szybko się uczą oraz są łatwe do ułożenia. Doskonale odnajdują się jako psy do towarzystwa.
Drugą odmianą szpica japońskiego są osobniki w typie Lassie. To żywiołowe oraz niezwykle czujne czworonogi. Idealnie spełniają się w roli stróża, informują głośnym szczekaniem właściciela o każdym zbliżającym się intruzie. Typ Lassie jest ostrożny i nieufny wobec obcych im osób. Mają zapędy do dominacji nad innymi zwierzętami, lecz w stosunku do swego właściciela są podporządkowane oraz lojalne.
Szpic japoński lubi rywalizację, zwłaszcza z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Jest to szybki i dość zwinny pies w związku z tym doskonale odnajdzie się na wszelkich psich zawodach. Jednakże ich miłość do aktywności nie oznacza, że muszą intensywnie trenować każdego dnia. Wręcz przeciwnie, zwykły spacer w zupełności wystarczy szpicowi japońskiemu. Psy te potrzebują umiarkowanej dawki ruchu.
Zwierzę to jest łatwe do ułożenia, ponieważ ma on mnóstwo chęci do współpracy z człowiekiem. Pies ten posiada ogromną wewnętrzną potrzebę, aby być blisko swego właściciela. Wykorzysta każdą możliwość do przytulenia się oraz zaznania pieszczot od strony opiekuna. Lubi bawić się z dziećmi i robi to niezwykle delikatnie. Szpic japoński doskonale się nadaje jako towarzysz dla osób starszych.